Mescid-i Aksa'ya 24 saatte üçüncü baskın


Mescid-i Aksa'ya 24 saatte üçüncü baskın

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 14 Eylül 2015 Pazartesi 16:59


İsrail güvenlik güçleri, sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'yı bir kez daha bastı. 24 saat içinde Aksa'yı 3.'üncü kez basan İsrail polisi camiyi korumak için içinde kalan Filistinlilere ses bombalarıyla saldırdı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Son 24 saatte üçüncü kez Aksa'ya düzenlenen baskınlar nedeniyle camide hasar meydana geldi. Mescid'i korumak amacıyla içinde bekleyenlerin arasından onlarca kişi yaralandı. Al Jazeera muhabiri İlyas Kerram, Mesci-i Aksa'nın avlusunda ses bombalarının patlatıldığını söyledi ve İsrail güvenlik güçlerinin mescittekileri kuşattığını aktardı. Göz yaşartıcı bombaların ve plastik mermilerin de kullanıldığını ifade eden Kerram, bazı Filistinlilerin yaralandığını söyledi.

Yahudilerin yılbaşı kutlamaları

İsrail güvenlik güçlerinin ve yerleşimcilerin ihlalleri, Yahudiler için yılbaşı kabul edilen "Roş Aşana" tatiliyle eş zamanlı geldi. Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girişine izin vermeyen güvenlik güçleri, Pazar günü Aksa'nın avlusuna iki kez girdi ve Mescid-i Aksa'yı korumak amacıyla geceden camide kalan Filistinli cemaate saldırdı. Kıble Mescidi'nin kapısını kilitleyen askerler, mescidin içine de göz yaşartıcı gaz atmıştı. Mescid-i Aksa'da saldırılar nedeniyle ciddi zararlar meydana geldi. Dünkü baskında en az 20 kişi yaralanmış, çok sayıda Filistinli tutuklanmıştı. Mescid-i Aksa Vakfı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 40 Yahudi yerleşimci polis korumasında Aksa'nın avlusuna alınmıştı.

İsrail sık sık kısıtlama ve yasak getiriyor

Geçen yıl da İsrail yönetimi "Roş Aşana" nedeniyle Mescid-i Aksa'ya girişlere sınırlama koymuştu. Bazı aşırı Yahudi grupların tatil sırasında Aksa'ya topluca girme yönündeki çağrıları, Filistinlilerle İsrail askerlerini karşı karşıya getirmişti. 

Kudüs'te Yahudi yerleşimciler, asker veya polis eşliğinde sık sık Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlâller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor. İsrail bu gerekçelerle zaman zaman Filistinlilerin Aksa'ya girişini kısıtlıyor.

İlk kıble Mescid-i Aksa

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camii'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğunu iddia ediyor.

İsrail, içerisinde Mescid-i Aksa külliyesinin de bulunduğu Doğu Kudüs'ü 1967'den beri işgal altında tutuyor.

Timetürk 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat