Mesai saati cuma namazına göre düzenlenecek


Mesai saati cuma namazına göre düzenlenecek

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 24 Ağustos 2015 Pazartesi 01:25


Hükümetle sendikalar arasından mutabakata bağlanan Toplu Sözleşmeye göre, mesai saati cuma namazına göre düzenlenecek.

Küre Medya / Haber Merkezi
Ağustos ayının ilk haftası başlayan Toplu Sözleşme görüşmeleri önceki gün mutabakatla sonuçlandı. Sözleşmeyle elde edilen bir kazanım da mesai saatinin cuma namazına göre düzenlenmesi oldu.

İmzalan sözleşme gereği 2016 yılı için yüzde 6+5 ve 2017 yılı için yüzde 4+3 oransal zammın yanı sıra enflasyon farkı da ödenecek. Görüşmelerin ilk günü mutabakata varılan ilave bir derece ve eş durumu özrüne ilişkin hükümler de sözleşmede yer aldı. Buna göre 2005 yılından sonra göreve başlayan kamu görevlilerine ilave 1 derece verilecek ve eş durumu özrü süresi 3 yıldan 1 yıla indirilecek.

Mutabakata bağlanan Toplu Sözleşmeye göre, Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranlarının arttırılarak memur emeklilerinin maaşlarına ayrıca 100 TL zam yapılacak. Emekli kamu görevlilerinin maaş artışının yanında emekli ikramiyelerinde de 3 bin 765 TL artış sağlanacak.

Öte yandan 2016 yılı için nöbet tutan öğretmenlere aylık brüt 98 TL, 2017 yılı için 140 TL nöbet ücreti ödenecek. Öğretmenlerin sınav görevine ilişkin düzenleme ile sınav ücretinde ise yüzde 271 oranında artış sağlandı.

2016 yılından itibaren uygulanmak üzere sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi için Bilim Kurulu kurulmasına da karar verilirken, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışan personelin döner sermaye tavan katsayısının 1.50’den 1.70’e çıkarılması ve hizmet alanı kadro unvan katsayılarının 0,05 puan artırılması sağlandı.

Emekli ikramiyesi 3 bin 765 TL arttı

5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisi adına sözleşmeyi imzalayan Kamu Görevlileri Sendikalar Heyet Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Toplu Sözleşme metninde Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranlarının arttırılarak memur emeklilerinin maaşlarına ayrıca 100 TL zam yapıldığını belirtti. Emekli kamu görevlilerinin maaş artışının yanında emekli ikramiyelerinde de 3 bin 765 TL artış sağlandığını söyleyen Yalçın, emeklilere yapılan toplam zam oranının yüzde 19,1'e denk geldiğini belirti.

Öğretmenlere nöbet ücreti ödenecek

Geçen öğretim yılında okullarda yaşanan nöbet tutmama eylemi ile gündeme gelen öğretmenlere nöbet ücreti sorunu da masada çözülen konular arasında. 2016 yılı için nöbet tutan öğretmenlere aylık brüt 98 TL, 2017 yılı için 140 TL nöbet ücreti ödenecek. Öğretmenlerin sınav görevine ilişkin düzenleme ile sınav ücretinde yüzde 271 oranında artış sağlandı. Sözleşmenin yürürlüğe girmesiyle daha önce MEB’in merkezi sınavlarında 45 TL olarak ödenen oturum başı ücreti 122 TL’ye çıkarıldı. Düzenlemeye göre hafta sonu 4 oturum sınav görevi alan bir öğretmen 480 TL sınav ücreti alabilecek.

Mesai saati cuma namazına göre düzenlenecek

Cuma günü mesai saatlerinin Cuma namazı saatine göre düzenlenmesi de masada karara bağlanan konular arasında. Masaya taşıdıkları tekliflerin büyük oranda gerçekleştiğini söyleyen Yalçın, Cuma namazına gitmek isteyenlerle ilgili düzenlemeyi ibadet hürriyetine ilişkin önemli bir kazanım olarak değerlendirdiklerini söyledi.  (İLKHA)

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat