Mazlum-Der İstanbul şube başkanını seçti


Mazlum-Der İstanbul şube başkanını seçti

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 01 Nisan 2013 Pazartesi 15:03


MAZLUMDER 11. Olağan Kongresi gerçekleştirildi. MAZLUMDER İstanbul Şubesi’nin başkanlığına yeniden Cüneyt Sarıyaşar seçildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen MAZLUMDER 11. Olağan Kongresi’nde yeni başkanlığa MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar ve Âdem Çevik aday oldu. MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanlığı’na toplam 219 oydan 189’unu alarak Cüneyt Sarıyaşar seçildi. Sarıyaşar’ın karşısındaki diğer aday Adem Çevik ise 28 oy aldı.

SARIYAŞAR: "HEP ZALİMİN KARŞISINDA, MAZLUMUN YANINDA OLDUK"

21 yıldır adalet ve hak arayışında yol alan MAZLUMDER’in 10’uncu döneminde de insanca yaşamak isteyenlerin, ezilenlerin, haksızlığa uğrayanların beklentilerine, umutlarına karşılık vermeye çalıştığını ifade eden Cüneyt Sarıyaşar, “28 Şubat ile hesaplaşma ihtimalinin başladığı zamana denk gelen bu dönemde; MAZLUMDER  hafızasından yola çıkarak hak arayanlara yol gösterdik, o dönemin yargı kararlarını eleştirdik, ‘28 Şubat yargı kararları iptal edilsin’ dedik. Başörtüsü ile ilgili üniversitelerdeki fiili serbestliğin mevzuata kavuşması sevindirirken, kamuda, ortaöğretim ve liselerde devam eden yasağı muhafaza eden anlayışın sakıncalarını dile getirdik.

Yasağa vurgu yapan Okul Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nin ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun kaldırılmasını istedik. Uygulamanın içinde bugünkü ‘ikna odaları’nı teşhir ettik ve aştık. ‘Kur’an eğitiminde yaş sınırı kalksın’ dedik, imza topladık, sivil itaatsizlik eylemleriyle meydanlarda rahle ile sınıf kurduk, uygulama kalktı. Özellikle 90’lı yıllarda inançlı insanlara yönelik baskın ve operasyonlar neticesi ‘28 Şubat zalim yargı’sınca açılan; İBDA-C, Hizbu’t-Tahrir, Malatyalılar, Umut Davası gibi pek çok önemli davada yaşanan ‘adil yargı’ ilkesinin ihlali ve haksızlıklara dikkat çektik, adalete hasret bırakılmış hayatlara dokunduk ve kamuoyu ile tespitlerimizi paylaştık. Bu haksızlıkların mağdurlarının mekânı cezaevlerinde yaşanan ihlallere duyarlı olduk, tutuklu ve mahpus haklarının ikamesine aracı olduk.

Toplumsal bilince ‘Cezaevi Söyleşileri’ ile dikkat çektik. Bu mücadelede bugün bir dönem daha tecrübesi artan MAZLUMDER ancak siz üye ve gönüldaşlarıyla bağımsız, özgür ve adil duruşunu devam ettirebilir. MAZLUMDER 10’uncu dönem yönetim kurulumuz adına eksiklerimiz ve hatalarımızdan dolayı öncelikle Rabbimizden af ve mağfiret diler, ahiren bu emanetin sahibi üye ve gönüldaşlarımızdan helâllik isteriz” dedi.

Yeni Akit

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat