Marlon Brando’nun Oscar Törenine gönderdiği mektup


Marlon Brando’nun Oscar Törenine gönderdiği mektup

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 26 Ağustos 2018 Pazar 11:09


Marlon Brando 1973 yılında The Godfather (Baba) filmiyle Oscar ödülünü kazandı. Fakat Brando, Oscar tarihinde unutulmayacak bir sürpriz yaptı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Marlon Brando 1973 yılında The Godfather (Baba) filmiyle Oscar ödülünü kazandı. Fakat Brando, Oscar tarihinde unutulmayacak bir sürpriz yaptı. Törene kendi yerine bir Apaçi'yi gönderdi. Amacı, Amerika'nın Kızılderililere yaptığı katliamı protesto etmek ve bu zulmü bütün dünyaya duyurmaktı.

Brando'nun yerine geleneksel kıyafetiyle sahneye çıkan Sacheen Little Feather (Küçük Tüy) ödülü almayı reddetti. Fakat konuşma yapması engellenmeye çalışıldı. Yine de Little Feather kısa bir bölüm okuyabildi. Daha sonra mektubun tam metni basına dağıtıldı. Marlon Brando'nun gönderdiği Mektubun bir kısmı şöyle:

“200 yıl boyunca toprağı, yaşamı, ailesi ve özgür olma hakkı için savaşan yerli halka şöyle dedik: ‘İndir silahını arkadaş, gel beraber oturalım. İndirirsen eğer silahını arkadaş, barıştan söz ederiz senle, anlaşırız senin hayrına.’ Silahlarını indirdiklerinde ise onları katlettik. Onlara yalan söyledik. Onları topraklarından koparmak için kandırdık. Hiçbir zaman sadık kalmadığımız ve adına antlaşma dediğimiz o kâğıtları zorla imzalasınlar diye onları açlığa mahkûm ettik.

Ve onları, yalnızca yaşamın anımsayabileceği kadar uzun bir süredir yaşam vermiş bu kıtada dilencilere döndürdük. Ve tarihi nasıl yorumlarsanız yorumlayın, ne kadar çarpıtırsanız çarpıtın: biz doğru davranmadık.Ne dürüst olduk ne de adil davrandık.

Onlara ne haklarını iade etmek zorundaydık ne de antlaşmalarımıza sadık kalmak. Çünkü gücümüzün üstünlüğü bize diğerlerinin haklarına saldırma, mallarını gaspetme, yalnızca yaşamlarını ve özgürlüklerini savunmaya çalışırken yaşamlarını ellerinden alma hakkını sağlıyordu.

Onların erdemleri suça dönüşürken bizim ahlaksızlıklarımız erdem oluyordu!

Fakat bu sapkınlığın ulaşamayacağı bir şey var; o da tarihin büyük hükmü. Emin olun tarih bizi yargılayacaktır.

...

27 Mart 1973

BRANDO'NUN ÖDÜLÜ REDDETMESİNİ BİZİM BASIN NASIL GÖRMÜŞ?Bir önceki paylaşımda Marlon Brando'nun reddettiği Oscar'ı ve gönderdiği mektubu paylaşmıştım. "Acaba" dedim, "O tarihlerde bizim basın bu haberi nasıl verdi?" Merak edip araştırdım. Çünkü Türkiye'de o yıllarda 1971 Muhtırası ile başa gelen hükümet Amerika istediği için haşhaş ekimi yasaklamış ve antiemperyalist kesimlere karşı Balyoz Harekatı'nı yapmıştı.

Milliyet Gazetesi'nin haberini buldum. 29 Mart 1973 tarihli haberin başlığı şuydu: "Brando, Oscar'ı Reddetti". Başlığın hemen altındaki spot cümle şu: "En iyi kadın oyuncu ödülü de 'Cabaret filmindeki rolü ile Liza Minelli'ye verildi.". Haberin içeriği gerçekten çok ilginç. Gazete Brando'nun ödülü reddetme nedenini şöyle açıklıyor: "Amerikan filmlerinde Kızılderililere yapılan küçültücü davranışlardan dolayı..."

Haberde, Baba filminin "ancak üç ödül" alabilmesine rağmen, Cabaret'in ise "ortalığı silip süpürmesine" yapılan vurgunun yanında, Brando'nun "nezaketsizliği/kabalığı" da okuyucuya hissettirilmiş. Tabii ki mektubun ne dediğinden ise hiç bahsedilmemiş.

Özetle gazete Brando'nun "kötü örnek" olmaması için elinden geleni yapmış...

Mücahit Gültekin

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat