Manavgat'tan sonra Anamur'un suyu da İsrail'e akacak


Manavgat'tan sonra Anamur'un suyu da İsrail'e akacak

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 19 Ocak 2016 Salı 17:37


İki ülkenin Dışişleri bürokratları kanalıyla sürdürülen gizli görüşmelerin kritik başlıklarından birinin de su anlaşması olduğu ifade ediliyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
İki ülkenin dışişleri bürokratları kanalıyla sürdürülen gizli görüşmelerin kritik başlıklarından birinin de su anlaşması olduğu ifade ediliyor. Ekim ayında "Türkiye'den KKTC'ye İçme Suyu" adı altında açılışını yapılan projenin aslında İsrail'e su temini için kullanılacağı ifade ediliyor.
 
Bu konuda Başbakan Yardımcısı Yuğrul Türkeş'ten gelen "İsrail'e su temin edebiliriz" açıklaması dikkat çekti.
 
İSRAİL'İN İÇME SUYU TÜRKİYE'DEN 
 

İsrail'in içme suyu ihtiyacını büyük ölçüde Türkiye karşılıyor.  
 
İsrail’e Manavgat tesisinden su satışını öngören bir anlaşma 4 Mart 2004 tarihinde imzalanmıştı. Anlaşma uyarınca, Manavgat Nehrinden yılda 50 milyon m3 arıtılmış suyun 20 yıl süre ile İsrail’e satışı ve suyun İsrail’e deniz yoluyla tankerlerle taşınması öngörülmüştü.
 
AKP hükümetinin ilk icraatlarından biri olan Manavgat’tan İsrail’e su gitmeye devam ederken, şimdi de Anamur’un suyu İsrail’e pompalanacak. 
Su işlem için de KKTC'ye su temin projesi kullanılacak.
 
FIRAT VE DİCLE ULUSLARARSI KOMİSYONA BIRAKILACAK
 

Türkiye'nin su kaynaklarının İsrail'e aktarımı Manavgat ve Anamur ile sınırlı kalmayacak.
 
Gözler uzun yıllardır Fırat ve Dicler sularında.  Bu nehrin sularının uluslararası bir komisyonun denetimine bırakılması AB müktesabatı içinde yer alıyor. Uluslarası komisyonun en önemli görevinin bu iki nehrin sularını İsrail'e aktarmak olduğu ifade ediliyor.

Yukarı DönEtiketler:

Yorum yapyorum

Yorumlar

Kemal Songür
20.01.2016 16:37
...
Doğrudur Yakub kardeşim, ben kendimden bir virgül dahi koymadım, sadece tersi haber de var diyerek alıntı yapmış idim.
Lanetli siyonizme verilecek bir bardak suyumuz yoktur/olmamalı, bunu yapanlardan ve yaptıklarından beriyiz.
Yakup Döğer
20.01.2016 14:58

Kemal abi, konuyla ilgili olarak "T.C. Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü"'nün internet sitesinde ilgili haber yıllar önceden zaten var.

Şu linki tıklayarak ya da kopyalayıp arama çubuğuna yapıştırarak okuyabilirsin.

http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber/sral-trkyeden-me-suyu-satin-aliyor/45438

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı internet sayfasında resmi açıklama da var. "İsrail’e Manavgat tesisinden su satışını öngören bir anlaşma 4 Mart 2004 tarihinde imzalanmıştır." diyor Bakanlık bizzat. O haberin linki de şu:

http://www.mfa.gov.tr/bn_3---6-nisan-2006_-manavgat-nehrinden-israil_e-su-satisi-hk_.tr.mfa

Selam ve dua ile.
Kemal Songür
20.01.2016 14:00
...
"İkinci asılsız ve temelsiz saldırı"

Bu yazılı açıklamayı yaptığı ana kadar KKTC dışında (Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve/veya İsrail, Körfez ülkeleri vb) bir yere su verilmesine yönelik bir hazırlık veya çalışmanın mevcut olmadığını vurgulayan Türkeş, şunları kaydetti:

"Konferans sonrasında, basın mensuplarının İsrail’e su transferi konusundaki soruları karşısında da konuya açıklık getirerek suyun Kıbrıs Türklerine verileceğini, bu konuda KKTC dışında bir talep vuku bulursa bunun görüşülebileceğini, Kıbrıs’tan İsrail’e boru hattı döşenmesinin düşünülmüş ve planlanmış bir çalışma olmadığını, bu konuda iletilmiş bir talebin de söz konusu olmadığını ifade etmeme rağmen kimi yayın organları konferanstaki ifadelerimi saptırmaya çalışmaktadır.

Gerek dışarıdan gerekse içeriden sürdürülen engelleme çabaları ve aleyhte propagandalara karşın bahse konu proje planlandığı şekilde devam etmekte ve KKTC vatandaşlarının refahı için her türlü destek ve katkı sağlanmaya devam edilmektedir."

Kaynak: Diriliş Postası

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat