Laikliği Anayasa metninden çıkarmayı tartışmadık bile


Laikliği Anayasa metninden çıkarmayı tartışmadık bile

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 26 Nisan 2016 Salı 14:37


Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın "Yeni anayasada laiklik olmamalı" ifadesine yönelik muhalefetin eleştirilerinin ardından konuşan Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Mustafa Şentop, Laikliğin Anayasa metninden çıkarılmasını tartışmış bile değiliz, Meclis Başkanı partisi adına konuşmuyor" dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın "Yeni anayasada laiklik olmamalı" şeklindeki sözlerine muhalefetten gelen tepkilere yanıt veren Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Mustafa Şentop, "Laikliğin Anayasa metninden çıkarılmasını tartışmış bile değiliz, Meclis Başkanı partisi adına konuşmuyor. Sorun laiklikte değil, laikliğin uygulanmasında" dedi. 

Bahçeli: Meclis Başkanı bu yanlışından dönmeli

Partisinin grup toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de,"Laikliğin tartışmaya açılması doğru değil" dedi ve "Meclis Başkanı Kahraman bu yanlışından dönmeli" ifadesini kullandı. 

Bahçeli'nin sözleri şöyle:

"Seçilmiş bir Meclis Başkanımızın Anayasa'nın ilk dört maddesini tartışmaya açması doğru bir yaklaşım değildir. Bir yandan anayasa değişikliği üzerinden düşüncelerinizi ortaya koyacaksınız ama bu düşüncelerinizin gerçekleştirilmesinde milletimizin ön şart ve kabûlü olan 4 maddenin içerisinde olan laikliği tartışmaya açacasksınız. Bu doğru bir düşünce olmamıştır.

Sayın Meclis Başkanı bu hatasından dönmelidir. Türykiye'yi bir başka yere sürükleyebilecek, istismarlara vesile olabilecek bir karanlık kuyuya sürüklenmesine vesile olmamalıdır."

Bahçeli, bir gazetecinin "Yani ne demek istiyorsunuz, sözünü geri mi almalıdır, istifa mı etmelidir?" şeklindeki sorusuna da "Ne söylemişsem onu anlayın" yanıtını verdi.

Kahraman ne demişti?

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği AY-BİR'in düzenlediği "Yeni Türkiye Konferansları"nın altıncısında, "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır" demişti.

Kahraman, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Dünyada üç anayasada laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye'de var. Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım" 

CHP istifa istedi, AKP'Gündemimizde yok' dedi

Kahraman'ın sözlerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu twitter hesabından yaptığı açıklamada eleştirmiş, "Toplumsal barışımıza çoktandır kastedenlerin bu ilkeyi yok saymasına şaşırmamalıyız. Laiklik, herkes dinini özgürce yaşasın diye var İsmail Kahraman" demişti.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de Meclis Başkanının istifasını istemişti. 

Eleştirilere yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "AK Parti'nin laiklikle ilgili problemi yoktur. Anayasa taslağında böyle bir gündemimiz de yoktur" ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat