“Kuzey Suriye'de Bir Devlet Kurulmasına Müsaade Etmeyeceğiz”


“Kuzey Suriye'de Bir Devlet Kurulmasına Müsaade Etmeyeceğiz”

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 25 Aralık 2016 Pazar 11:40


SGK Maltepe Şehit Erol Olçok Kampüsü'nün açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki son gelişmeler hakkında “Önce Cerablus'a, ardından El Rai'ye girdik ve Özgür Suriye Ordusu ile yola devam ettik." dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan SGK Maltepe Şehit Erol Olçok Kampüsü'nün açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşlarından biri olan ve 15 Temmuz darbe girişiminde 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip ile birlikte şehit olan Erol Olçok’un adının verildiği kampüsün açılış töreninde; Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak,Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bazı milletvekilleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehit Erol Olçok’un ailesi ve yakınları ile davetliler hazır bulundu. Vatandaşların da yoğun katılım sağladığı açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


“BUGÜN, DÜNYANIN ÜÇTE İKİSİNDE HÂLÂ İDAM VAR”

Kendisini dinleyen vatandaşların, 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan teröristeler için ‘idam isteriz’ şeklindeki sloganları üzerine, milletin bu isteğini TBMM’nin gündemine alması gerektiğini, kararın TBMM’den çıkıp kendine geldiğinde kararı onaylayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şu değerlendirmelerde bulundu: “Çünkü bu konu devletin inisiyatifinde olan bir konu değildir. Zira devlet katili af yetkisine bana göre sahip değildir. Kimin af yetkisi? Onun varislerinindir, onun evlatlarının, eşinindir, başka kimsede böyle bir yetki, böyle bir hak yok. George’un böyle bir hakkı yok, Hans’ın böyle bir hakkı yok. Bazıları diyor ki ‘efendim, işte şurada şöyle olur, burada böyle olur’; onlar kendi işine baksın. Bugün dünyanın üçte ikisinde hâlâ idam var. Onlar yapınca oluyor da, neymiş? Avrupa Birliği’nde idam yok. Olmayabilir. Avrupa Birliği’nde her olan veya bizde olmayıp da onlarda olan, bizde olup da onlarda olmayan, bunların hepsini aynı şekilde eşitlemek diye bir anlayış olabilir mi? Nitekim de olmuyor.”

“BUGÜN SURİYE’DE GÜÇLÜ DEVLET OLDUĞUMUZ İÇİN VARIZ”

Türkiye’nin Suriye’de oradaki kardeşleriyle birlikte kendi istiklalinin mücadelesini verdiğini ve vermeye devam ettiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Şimdi El-Bab’dayız ve El-Bab dört bir yanından kuşatılmış vaziyette. İnşallah orada da işimiz bitti bitiyor ve oraya asıl sahipleri gelip yerleşecek. Yarın, dedim ya, Münbiç, Rakka. Nerede bir zulüm varsa, zulmün olduğu yerde biz varız. Ya bizim dedelerimiz Hint Yarımadası’na gitmedi mi? Hint Yarımadası’na bizim ecdadımız keyfinden dolayı, zevkinden dolayı mı gitti? Bugün onbinlerce kilometreden buraya gelenler niye geliyor? Bu soruları sorun kendinize. Eğer bugün biz Suriye’de varsak, güçlü devlet olduğumuz için varız ve olacağız. Dilleri zehir kusan, yürekleri kin bağlamış bu tiplere diyoruz ki; gölge etmeyin başka ihsan istemez. Milletimiz emin olsun ki bugün yaptığımız fedakârlıkların karşılığını yarın sadece vatanımızı korumakla değil bununla birlikte çok daha büyük hedeflere ulaşacak güce, kuvvete kavuşarak inşallah alacağız. Yeter ki bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım. Gerisi inanın bana çok kolay.”


Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat