Kuşatma bölgelerinde hayat trajediye dönüştü


Kuşatma bölgelerinde hayat trajediye dönüştü

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 29 Mayıs 2015 Cuma 12:36


BM Acil Durumlar Koordinatörü, BM ve ortaklarının Nisan ayında Suriye'de kuşatma altındaki hiçbir bölgeye yardım ulaştıramadığını söyledi. Kuşatma bölgelerinde yaşayan sivillerin hayati değere haiz ihtiyaçları da karşılanamıyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
BM Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Suriye'deki insani durumun trajediye dönüştüğünü, bu trajedinin artarak sürdüğünü belirterek, BMG Konseyini Suriye halkına karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye ve acilen harekete geçmeye çağırdı.

DURUM EN KÖTÜMSER TAHMİNLERİN ÖTESİNDE 

Amos, BM Güvenlik Konseyi'ne son kez yaptığı sunumda, Suriye'deki durumun dört yıllık sürede "en kötümser tahminlerin" bile ötesine geçerek "derin bir umutsuzluk çukuruna yuvarlandığını" söyledi.

Rejimin sivillerin bulunduğu bölgelere düzenlediği hava saldırılarından ve IŞİD'in saldırılarından örnekler veren Amos, bu vahşi saldırıların en şiddetli biçimde kınanması gerektiğini ifade etti.

TARAFLAR KARARLARI UYMUYOR 

Amos, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye insani yardım ulaştırılması amacıyla kabul edilen 2139 sayılı kararın uygulanmamasını da eleştirerek, " BM Genel Sekreteri Ban, 15 aydır düzenli bir şekilde Konsey'e rapor sunarak BMGK kararına uyulmadığını belirtiyor. Çatışan taraflar BMGK kararlarının en basit taleplerini bile görmezden geliyor. Suriye'de klorin gazlı saldırılar, sivilleri öldürme, sakat bırakma ve terörize etme sürüyor" dedi.
"SORUMLULUKLARINIZI YERİNE GETİRİN"

Ülkede 422 bin kişinin kuşatma altında yaşadığını vurgulayan Amos, " BM ve ortakları nisan ayında Suriye'de kuşatma altındaki hiçbir bölgeye yardım ulaştıramadı" diye konuştu.

Tarafların, sivillerin temel ihtiyaçlarına ulaşmasına izin vermediklerini, su ve elektrik gibi servisleri hizmetleri kestiğini dile getiren Amos, " Suriye Hükümeti, aralıktan bu yana 48yardım konvoyundan sadece beşine izin verdi. Diğerleri bekliyor" dedi.

SURİYE'NİN YENİDEN İNŞAASI BİR KAÇ NESİL ALABİLİR 

Amos, Suriye'de yaşanan trajedinin sosyal, ekonomik ve insani kaybının büyüklüğünü de vurgulayarak, "Suriye'nin kendine gelmesi nesiller alabilir" ifadesini kullandı.

Valerie Amos, BM Güvenlik Konseyinden bir dizi talepte de bulunarak, Konsey üyelerinden sivillerin korunmasını, tarafların uluslararası hukuka uymasının sağlanmasını, yardımların artırılarak sivillere ulaştırılmasının teminini, kuşatmaların sonlandırılmasını, savaş suçlularının cezalandırılacağının gösterilmesini istedi.

Suriye umutsuzluğa ve çaresizliğe terk edildi 

Bu taleplerin hemen yerine getirilmesinin zorluğunun farkında olduğunu da kaydeden Amos, "Zorluklar ve Güvenlik Konseyi üyeleri arasındaki görüş ayrılıklarının Suriye halkına karşı sorumluluğumuzu yerine getirmemizi engellemesine izin veremeyiz. Suriyelileri umutsuzluk ve çaresizliğe terk edemeyiz" diye konuştu.

Valerie Amos, mayıs sonunda dört yıldan fazla süredir yürüttüğü BM Acil Durumlar Koordinatörlüğü görevinden ayrılacak. Bu görevi Stephen O’Brien devralacak.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat