Kürt Sorunu Almanya'nın Gündeminde


Kürt Sorunu Almanya'nın Gündeminde

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 14 Eylül 2015 Pazartesi 21:38


Türkiye'deki Kürt sorunu, çatışmalar ve birçok kentte şiddete varan protestolar Almanya’da gündemin ana konularından biri.

Küre Medya / Haber Merkezi
Türkiye'deki Kürt sorunu, çatışmalar ve birçok kentte şiddete varan protestolar Almanya’da gündemin ana konularından biri. Nitekim konuyla ilgili bir açıklama yapan Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Türkiye'de aşıldığı sanılan Kürt sorununun son zamanlarda tüm şiddetiyle yeniden ortaya çıktığını belirterek, “Şiddetin her hafta daha da tırmanmasını kaygıyla izliyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye PKK ile mücadelede ölçüyü elden bırakmama çağrısı yapan Steinmeier, “Terör saldırılarına ölçülü tepki gösterilmesini anlayışla karşılıyorum ancak Ankara'daki hükümetin ortamı yatıştırmak için çaba göstereceğini ve aşırı tepkilerden kaçınacağını ümit ediyorum” şeklinde görüş belirtti.

1 Kasım'da yapılacak genel seçimlerin başarılı olmasının ve Türkiye'nin iç istikrarının Almanya'nın çıkarına olduğunu ifade eden Steinmeier, “Seçime giren tüm partiler, yaklaşan parlamento seçimleri öncesinde siyasi görüşlerini sergileyebilme fırsatına sahip olmalıdır,” dedi.

Başbakan Angela Merkel de geçen haftalarda konuyla ilgili iki kez açıklama yapmıştı. Son olarak Van'da Dağlıca saldırısında şehit olan askerler için düzenlenen törenden sonra Başbakan Davutoğlu'nu arayarak can kayıpları için taziyelerini ileten Merkel, Almanya için PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, birlikte mücadele konusunda da hiç bir tereddütleri bulunmadığını ifade etmişti. Merkel, Davutoğlu ile Temmuz ayının son günlerinde yaptığı bir diğer telefon görüşmesinde tüm zorluklara rağmen Kürtlerle barış sürecinden vazgeçilmemesi çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan Türkiye’de son bir hafta içinde yaşanan şiddet eylemleri ve sokağa taşan toplumsal olaylar Almanya'da da gerginliğe yol açmaya başladı. Hafta sonunda Almanya'nın çeşitli kentlerinde farklı gruplar tarafından düzenlenen gösterilerde bazı olumsuz gelişmeler yaşandı ve olaylar çıktı. Dün başkent Berlin’de Berlin Türk Cemaati ile Berlin Alperen Ocakları tarafından Kreuzberg semtinde düzenlenen gösteride, binin üzerine kişi terör saldırılarını kınadı. Polis yürüyüşün ardından bazı göstericilerle Kürt gruplar arasında sözlü tartışmalar yaşandığını, bir çiftin ise tartaklandığını duyurdu. Bugün de Berlin’de Türkiye Gençlik Birliği adlı bir grup tarafından düzenlenen bir başka gösteriye katılanlardan bir grup yürüyüşün ardından Krezberg’de kurulan bir HDP standına saldırdı, polis tarafların arasında girerek olayların büyümesini engelledi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat