Kürdistan Sosyalist Partisi 35 Yıl sonra Türkiye'de


Kürdistan Sosyalist Partisi 35 Yıl sonra Türkiye'de

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 18 Ekim 2015 Pazar 00:57


1974 yılında ‘yasadışı’ olarak kurulan ve Kürt sorununun çözümünde silahı reddeden Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) yönetimi, 35 yıl önce terk ettikleri Türkiye’ye geri döndü

Küre Medya / Haber Merkezi
1974 yılında ‘yasadışı’ olarak kurulan ve Kürt sorununun çözümünde silahı reddeden Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) yönetimi, 35 yıl önce terk ettikleri Türkiye’ye geri döndü. PSK Genel Sekreteri Mesut Tek, legal siyaset yapmak için döndüklerini söyledi. Tek, süren çatışmalarla ilgili Türkiye ve PKK’ya şiddetten vazgeçme çağrısı yaptı.

Yasa dışı olarak kurulan Kürdistan Sosyalist  Partisi'nin Genel Sekreterliğini yapan ve hakkındaki davalar düştüğü için  Türkiye'ye dönen Mesut Tek, Çözüm Süreci'ne ilişkin, "PKK bu süreci kendi  çıkarları açısından okudu. PKK'nın amacı, çatışmazlık ortamından yararlanarak,  kendi sistemi olan KCK sistemini oluşturmaktı" dedi. 
 
 Türkiye'de 1974 yılında yasa dışı olarak kurulan Kürdistan Sosyalist  Partisi'nin lideri Mesut Tek, hakkındaki davaların düşmesi sonucu, yaklaşık 35  yıl aradan sonra, Almanya'dan Türkiye'ye döndü. 

İstanbul'dan Diyarbakır'a gelen Tek, havalimanında partililer ve  yakınları tarafından karşılandı. 
    Tek, Mitannia Otel'de düzenlenen basın toplantısında Kürtçe konuştu. 
    Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Tek, "Çözüm  Süreci"nin, Kürt sorunun çözümünü amaçlayan bir süreç olmadığını ileri sürdü. 
 
    "Kürt hareketinin Ak Parti düşmanlığı yapmasını doğru bulmuyorum" 
 
    HÜKÜMETİN AMACI KÜRT SORUNUNU BİZ ÇÖZDÜK DEMEKTİ

    "Hükümetin amacı PKK'yı silahsızlandırmak, örgüte silah bıraktırmak ve  'Kürt sorununu biz çözdük' demekti. Gördük ki bu başarılı olmadı. PKK ise bu  süreci kendi çıkarları açısından okudu. PKK'nın amacı, çatışmazlık ortamından  yararlanarak, kendi sistemi olan KCK sistemini oluşturmaktı. Bunun için ciddi  çabalar sarfetti. Hatta bazı yerlerde bunu hayata da geçirdi." 
    Tek, PKK'nın süreci "kendine yonttuğu" değerlendirmesinde bulunarak,  "PKK'nın dışında KCK sistemini kabul eden, bu sistemde yer alan başka bir Kürt  hareketi yok. Hiçbir Kürt hareketi, KCK sisteminin içinde yer almıyor" diye  konuştu. 
 
 Kürt ulusal hareketinin AK Parti düşmanlığı yapmasını  doğru bulmadığını dile getiren Tek, şöyle devam etti: 

    "Böyle davranmanın Kürtlere bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Siyasi  iktidara karşı mücadelemizi yürütürken,'bu gitsin ama yerine kim gelsin?' diye  sormalıyız. Diyarbakır'dan Ankara'yı yönetme şansımız yok. AK Parti gidince kim  gelecek? Onun bir karşılığı olmalı. 12 yıl önce AK Parti'den daha reformist ve  daha iyi bir parti yoktu. Şimdi öyle mi, tartışılır. Ama gözü kapalı AK Parti  düşmanlığını Kürtlerin çıkarları açısından doğru bulmuyorum." 
 
 PKK DIŞINDA DA KÜRT HAREKETLERİ VARDIR
 
 Tek, "Çözüm Süreci'nde sadece PKK'nın muhatap alınmasını nasıl  yorumluyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı: 

    "Eğer bu süreçte sadece silahsızlanma konusunu ele alırsanız,  ateşkesin muhatabı PKK'dır. Çünkü PKK'dan başka silahlı bir örgüt yok. Ancak amaç  Kürt sorununun çözümüyse, bunun muhatabı tüm Kürt halkıdır. PKK güçlü, tabanı  daha fazla olabilir ama PKK tek başına Kürt halkı değildir. PKK'nın dışında da  Kürt hareketleri vardır. Onların da görüşleri dikkate alınmalıdır." 

KÜRDİSTAN SOSYALİST PARTİSİ KİMDİR
     
 Kürdistan Sosyalist Partisi, (Kürtçe: Partîya Sosyalîsta Kurdistan [PSK]) 1974 yılı sonlarına doğru kurulan Kürt partisidir. Partinin hedefinde yoksul ve orta sınıf köylüler, işçi sınıfı, esnaf ve zanaatkarlar, aydınlar ve diğer emekçiler yer almaktadır. Parti, Kemal Burkay tarafından kuruldu. Burkay, partiden 2003 yılında yapılan 7. Kongre'de kendi isteği ile ayrıldı. Partinin temel amacı ulusal demokratiklik kazanmak, demokratik bir Kürt toplumu kurulmasını sağlamak ve sosyalizmdir ve günümüzde partinin genel sekreteri Mesut Tek'tir.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat