Kudüs’te aileler, tahliye endişesiyle yaşıyor


Kudüs’te aileler, tahliye endişesiyle  yaşıyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 27 Aralık 2015 Pazar 00:07


Yerleşim yeri ve istilası hakkında uzman olan Hayel Sandouka’ya göre Eski Kudüs’te özellikle de Mescid-i Aksa’ya yakın bölgelerdeki Kudüslülerin evlerini istila ve işgalcilerin yerleşim emelleri hiç durmuyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Yetmişe merdiven dayamış olan Hayel Sandouka, Mescid-i Aksa’nın batısında yer alan ve seksenli yıllardan bu yana yerleşim yeri istilasına uğramış olan bir bölgede ailesinin muhafaza ettiği büyük bir evde oturuyor. Seksenli yıllarda İlyahu Amedi adlı Yahudi yerleşimcinin Filistinli bir genç tarafından bıçaklanarak öldürülmesinden sonra bu bölgede yerleşimci hareketliliği başladı.

Sandouka’nın evine yakın bölgede “Atiret Cohenim” adlı Yahudi yerleşim cemiyetinin merkezi yer alıyor. Eski Kudüs’te yerleşim mafya babası Metanyahu Dan büyük bir evi, merkez olarak tutuyor ve buradan yerleşim hareketini idare ediyor.

Metanyahu, 1948’den önce Yahudilerin malı olduğunu iddia ettiği evleri ve yerleri araştırmak için kendisine gruplar kurmuş.

Bu kuruluşlar, bu emlakların gariplerin ellerinden alınması gerektiğine inanıyor. Garipler ile de bu evlerde oturan Kudüslüleri kast ediyorlar.

Sandouka’nın anlattıklarına göre bazı Kudüslüler, evlerini ele geçirmek için bu kuruluşlarla sıkı ilişki olan bazı emlakçılara para ödüyor.

KUDÜSLÜLERİN İNŞAAT YAPMASINA İZİN VERİLMİYOR 

 Sandouka, gerek işgalci İsrail hükümeti, gerekse de Yahudi zenginlerin mali desteğiyle büyük çapta bir istilayı bekliyor. Bu zenginlerin en meşhurlarından birisi de her yıl yerleşim kurulularına yaklaşık yüz milyon dolar bağış yapan İrving Moskowitz. Bu paranın büyük kısmı daha fazla emlak satın almada veya istila edilmiş yerleri onarmada ve ilaveler yapmada kullanılıyor.

 Bu kuruluşlar, imar için gerekli izinleri almakta sıkıntı çekmiyor. Bunun aksine Kudüs’teki işgalci belediye, Kudüslülerin yaptıkları inşaatlara izin vermiyor ve her yolla buna karşı savaşıyor.

İSTİLALARDA ARTIŞ VAR

 Geçen iki hafta boyunca dört Kudüslü aile, evlerini bir ay içinde tahliye etmeleri uyarısı aldı. Evlerini boşaltmazlarsa zorla atılacaklar. Diğer taraftan Atiret Ebuşnah adlı yerleşimci kuruluş, işgal güçlerinin desteğiyle Kaysi ailesine ait Akebetü’s-seraya ana girişinde yer alan emlakı istila etti ve kilitlerini değiştirdi. Bu ev, daha önce istila edilmiş bir binanın bir katında yer alıyor.

Bu şekilde yerleşimci kuruluş, bütün binayı ele geçirmiş oldu. İstila edilen daire, genişliği ve Nura Gays adlı vatandaşın –onun da evi istila tehdidi altında- evine yakınlığı ile ön plana çıkıyor. Yerleşimci kuruluş, evin Faslı Yahudi bir gruba ait bir ev olduğunu iddia ediyor.

 Tahliye emri alan dört ailedeki fert sayısı yaklaşık 30 kişi. Bunların çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşuyor. Evler; Haşime, Kestiro, Saydavi ve Müsevvede ailelerine ait. Tahliye ile evlerin binaya yakın kiliseye katılması hedefleniyor.

AİLELER ENDİŞE İÇİNDE 

Bu dört aile, endişe içinde yaşıyorlar. Al-arabi al-cedid’e konuşan aileler, binada oturan ve yakınlarda bulunan iki Yahudi okulundaki yerleşimcilerin davranışları sebebiyle günlük olarak sıkıntı çekmelerine rağmen burada kalmaya devam edeceklerini söylüyorlar.

Aileler, onlarca yıldır oturdukları bu yerde mahrum kaldığı şeyleri hala hatırlıyor. Aileler, evlerinde herhangi bir tamir yapamıyorlar. Çünkü bunun için yetkili makamlardan izin almak gerekiyor. Bunun içinde binada yapılan herhangi bir tamirin yapısını değiştireceğini iddia eden yerleşimci kuruluştan izin almak da var.

İŞGALCİ YARGISI İSTİLADAN YANA 

Aynı bölgede Kudüslü vatandaş Naile Zur da yaşıyor. Zur da aynı sıkıntıları yaşadığını söylüyor. Hacı Refika Selayime ve Naile Zur, yerleşimcilerin burayı terk etmeleri için bazen sıkıntı verdiklerini ve çıplak olarak yanlarına geldiklerini anlatıyor.

Hacı Refika vefat etti. Yerleşimcilere karşı verilen 30 yıllık mücadeleden sonra ev, onların eline geçti. Aynı şekilde işgal yargısı da yerleşimcilerin lehine karar vererek Zur ailesin evini de onların elinde aldı.

 Hayel Sandouka’nın dediği gibi Yahudi yerleşimciliği Mescid-i Aksa’nın etrafında genişliyor. Sandouka’nın elinde eski Kudüs’te Yahudi yerleşimciliğinin delili olan büyük bir arşiv var. Bunun yanında istila ve el koyma yollarını da kaydediyor. Buna göre sadece bu mahallede el konulan ev sayısı 80.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat