Koza İpek Holding önünde kayyum kararına tepki


Koza İpek Holding önünde kayyum kararına tepki

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 27 Ekim 2015 Salı 15:36


Mahkemenin kayyum atanmasına karar verdiği Koza İpek Holding'in Ankara ve İstanbul'daki binalarına tebligatla gelen emniyet güçleri ile binaların önündeki kalabalık arasında arbede yaşandı, polis biber gazıyla müdahalede bulundu.

Küre Medya / Haber Merkezi
Dün mahkeme kararıyla bünyesinde Millet ve Bugün gazetelerinin yanı sıra Kanaltürk ve Bugün TV televizyon kanallarını da bulunduran Koza İpek grubuna kayyum atanacağı açıklanmıştı.

Bir anonim şirketin ortaklar arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle işleyemez hale gelmesi ya da kuvvetli suç şüphesinin bulunması durumunda mahkemelerin şirket yönetimlerine yaptığı atamalara kayyum deniyor.

Koza İpek grubuna Eylül ayının başında da operasyon düzenlenmiş ve Holding binaları Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ekipleri tarafından aranmıştı.

TERÖRÜN FİNANSMANI VE SUÇ ÖRGÜTÜ KURMAK 

Arama kararının, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü "Terörün finansmanı, suç örgütü kurmak ve yönetmek" soruşturması kapsamında yapıldığı belirtimişti.

Koza İpek grubu'Paralel yapı' soruşturması kapsamında da inceleniyor.

Koza İpek Holding'in İstanbul'un Ortaklar semtindeki merkezine gelen polis ile şirket yetkilileri arasında tartışma yaşandı.

Kanaltürk'e konuşan bir şirket avukatı, tebligatı getirenlerin organize suçlar şubesinden geldiklerini söylediklerini belirterek, "Ancak ellerinde resmi belge olup olmadığını sorduk ama olmadığını gördük" dedi.

Gelen kişilerin görevlendirme yazılarını ibraz etmediğini aktaran şirket avukatı, "Kendisi tebliğe uygun ortam yoktur diyerek tutanak tutar giderim dedi. Kendisi tutanak tutacağını söyleyerek ayrıldı. Biz de tutanağımızı tutuyoruz" dedi.

Tartışmalar sırasında bina önünde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mahmut Tanal da gelen kişilerin elinde resmi belge olmadığını söyledi.

TÜRKİYEYE YAKIŞMAYAN BİR DURUM 

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Kuleli ise yaşananları “Ben bu durumu Türkiye’ye yakıştıramıyorum. Bu açıklanabilir, anlam verilebilir bir şey değil. Hukuk bitmiştir. Hukuk yürütme elleriyle bitirilmiş” sözleriyle yorumladı.

ANADOLU AJANSI: "ŞİRKETLER KAYIT DIŞI PARALARLA FİNANSE EDİLDİ"

Anadolu Ajansı ise Koza İpek grubuna yönelik devam eden soruşturmaya dair detayların yer aldığı bir haber yayımladı.

Haberde, "Bilir kişi raporunda şirketlerin'himmet' adı altında, kaynağı belli olmayan kayıt dışı paralarla finanse edildiği, şüphelilerin, şirkete ait olması gereken finansal değerleri ortaklarına verdikleri, olmayan yatırımlar için muhasebe kayıtları oluşturulduğu ve borsanın manipüle edildiğine yönelik bulgulara ulaşıldığı kaydedildi" deniyor.

 

 

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat