Kemalizm öldü, yaşasın Tayyibizm!


Kemalizm öldü, yaşasın Tayyibizm!

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 23 Mayıs 2016 Pazartesi 14:18


22 Mayıs pazar günü yapılan AKP kongresi ilginç açıklama ve detaylara sahne oldu.

Küre Medya / Haber Merkezi
22 Mayıs pazar günü yapılan AKP kongresi ilginç açıklama ve detaylara sahne oldu. Binali Yıldırım'ın seçildiği kongrede yapılan kimi konuşmalar aslında AKP zihniyetinin nereye evrildiğini, nasıl bir geleneğin üzerinde yükseldiğini de ortaya çıkardı. 

"Ustaların ustası büyük usta cumhurbaşkanımız liderimiz"
Kongrede ilk konuşmayı da yapan Divan Başkanı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın açıklamaları son derece manidardı. Bozdağ konuşmasına şöyle başladı: "Dünya markası Ak Parti, büyük bir ustalık işi, büyük bir usta eseridir. AK Parti'yi dünyanın en büyük siyasi markalarından biri haline getiren hiç şüphesiz ustaların ustası büyük usta Cumhurbaşkanımız, liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. AK Parti'yi kuran, başarıdan başarıya koşturan, her seçimden milletimizin, partimize gönülden destek vermesine sağlayan, AK Parti'yi Türkiye, dünya markası yapan AK Parti'nin ve Türkiye'nin lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı şahsım, divan, delegelerimiz salonda olan ve olmayan bütün gönüldaşlarım adına sevgi, saygı, şükran ve minnet, dua ile anıyor ve Yüce Allah'ın selamı ile selamlıyoruz. Selamünaleyküm."

"AK Parti Tayyip'in partisidir"
Bekir Bozdağ konuşmasının ilerleyen bölümlerinde AKP'nin lider algısını ve bu algı çerçevesinde parti zihniyetini de açıkça ortaya koydu. 

İşte konuşmadan çarpıcı detaylar: 

"Halkımızın bize tanıttığı adıyla'AK Parti, Tayyip'in partisidir' kurumsal olarak var oldukça da Tayyip'in partisi olmaya devam edecektir. AK Parti'yi Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın Cumhurbaşkanımızı da AK Parti'den ayrı düşünmek ve ayrı düşürmek mümkün değildir. AK Parti'nin tek bir lideri vardır o da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da AK Parti'nin lideri seçilmiş Cumhurbaşkanı ile AK Parti Hükümeti'nin uyum içinde, el ele çalışması, Türkiye'nin gücüne güç katacaktır. Sayın Cumhurbaşkanım, yolun, yolumuzdur, davan, davamızdır, hedeflerin, hedeflerimizdir. Sayın Cumhurbaşkanım, AK Parti ve AK Parti Hükümeti, size ve AK Parti'nin kuruluş ilkelerine sadakatle açtığınız yolda ve gösterdiğiniz istikamette yürümeye, hedeflerinizi bir bir gerçekleştirmeye, aziz milletimize ve ülkemize durmaksızın hizmet etmeye ve bu kutlu yolculuğa devam edecektir.

Genel Başkanımız ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkanlığı bayrağı ile başbakanlık bayrağını, kurucu liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan şerefle devraldı, şerefle taşıdı, partimize, aziz milletimize ve ülkemize büyük hizmetlerde bulundu. Bayrağı yere düşürmedi, bayrağı leke getirmedi. Sayın Genel Başkanımız ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu hocamıza ve hanımefendiye bugüne kadar partimize, aziz milletimize ve ülkemize yaptıkları hizmetlerden dolayı partimiz, divanımız, delegelerimiz ve partililerimiz adına gönülden teşekkür ediyoruz."

Tayyibizm yeni Türkiye'nin ideolojisi mi? 

Bekir Bozdağ'ın "ulu önder" göndermeleriyle başlayan konuşmasında Tayyip Erdoğan'ı partinin tek, değişmez ve neredeyse eleştirilemez bir kutsallık ile tarifi aslında yeni Türkiye'nin ideolojik arkaplanıyla ilgili de önemli işaretleri veriyor.  

 

Yukarı DönEtiketler:

Yorum yapyorum

Yorumlar

Abdullah
27.05.2016 23:57

Bir yorum göndermiştim göremiyorum.

kuremedya.com cevabı:


Abdullah bey önceki yorumunuz yayınlandı, başka bir yorum gönderdiyseniz sistemimizde görünmüyor, teknik bir aksaklık çıkmış olabilir.
Kemal Songür
25.05.2016 23:43
...
Abdullah kardeşim ''bu abilerimiz neyi tartışıyor anlayabilmiş değilim'' demektesin ve DOĞRU SÖYLEMEKTESİN!!
Tartışılan konu ile sorduğun soru farklı konulardır.
Abdullah
25.05.2016 16:40

Allah razi olsun muradi kardeş bende boyle dusunuyorum.
Fakat bu abilerimiz neyi tartisiyor anlayanbilmis değilim her halde benim ilmim yeterli değil. Daha deriin okumalar yapmam gerekiyor.
Muradi
24.05.2016 23:04
Uzlaşma
Laiklikle İslam'ı uzlaştırırsa yönetebilir!
Ancak o zaman da ortalıkta Müslümanlık diye bir kimlik kalmaz.
Abdullah
24.05.2016 17:47

Bir sorum var kardeşler.
Bir musluman tağuti bir rejimi yonetebilirmi bu konudaki şeri delilleri açiklayabilirmisiniz.
Kemal Songür
23.05.2016 18:41
daha dikkatli olalım derim..
Kıymetli Murat kardeşim;''Ancak özellikle Erdoğan'ı seven, umudunu ve ümitlerini AKP'nin politik manevralarına bağlamış müslüman kardeşlerimize'' demektesin. Mesela; umudunu M.Kemal'e, Kılıçdaroğluna/CHP'ye, Perinçek'e vesaire bağlamış MÜSLÜMAN KARDEŞİM diye bir cümle kurabilirmisin, kurarsan çok absürt kaçmaz mı?
İşte bu farkı ifade etmeye çalıştım bende. Sen de kurduğun cümleyle bu farkı kabul etmektesin zaten.
Tayyip ile M. Kemal'i ima/gönderme yolu ile aynileştirme üzerinden Tayyip Erdoğan ve ona umut bağlayanların eleştirisi yapılamaz, yapılırsa ikna edici tarafımız kalmaz, bu da söyleyeceğimiz doğruları güme götürür.
Tıpkı, sözcü/cumhuriyet/hdppkk ve bilumum bariz islam düşmanlığı üzerinden ''diktatör Erdoğan'' türküsünü çağıranların dilini kullanan kimi sol'a meyleden paranoyak ''müslüman'' tipolojisi durumuna düşülme tahlikesini hatırlatmak istedim.
Etrafımızda-yanıbaşlarımızda bir dolu sistem içi mücadele kabulü üzerinden Ak parti destekçisi müslüman kardeşimiz var ve bizler bıkmadan tevhidi doğrulara çağırmaya devam edeceğiz, kullandığımız dile dikkat ederek ve ayağı yere basan söylemlerle/analizlerle bunu yapacağız. Aksi takdirde ikna edicilikten uzak tavır ve söylemlerle insanların bizden uzaklaşmasına neden olacağız.
Uyarılarımın arkasındayım, çünkü görmekte ve yaşamaktayım.
selam ve dua ile.
Murat Kurtuldu
23.05.2016 18:07
bir süreç okuması
Kemal abi merhaba, haberdeki fotoğraf montaj değil Tayyibin kendi fotoğrafı :) diğer taraftan Bozdağ'ın açıklamaları bir "ulu önder" güzellemesi değilde nedir?

Şuna katılıyorum: AKP ve Tayyip düşmanlığını kan davasına çeviren, böylece itidalini tümüyle kaybeden kesimin diliyle konuşmamak lazım. Ancak özellikle Erdoğan'ı seven, umudunu ve ümitlerini AKP'nin politik manevralarına bağlamış müslüman kardeşlerimize de her an dahada acayipleşen şu durumu hatırlatmak lazım değil mi? Bugün kendisini tek ve tartışmasız lider ilan etmek yarın kişiyi nereye götürür?
Kemal Songür
23.05.2016 17:55
abartılar her zaman ve her kesimden olmaktadır..
Fotoğrafta M. Kemal'in kalpağı ve kemalizm'e atıf/benzetme çok abartı olmuş. M. Kemal ile Tayyip Erdoğan'ın bu gönderme ile 'adeta' aynileştirilmesi çok yanlıştır/haksızlıktır.
Ayrıca haberin metninde ''ulu önder'' ifadesi geçmemesine rağmen bunun eklenmesi de yanlıştır.
M. Kemal'in İslam'a olan açık/bariz/cepheden hasımlığı, diktatörlüğü ve hayatı ortadadır. Tayyip Erdoğan'ın ise böyle değildir, batıl algı-kabul ve yaklaşımları da olsa..
Tayyip Erdoğan eleştirisini ya da reddiyesini, M. Kemal'e benzetme üzerinden yapmak her ikisine ve takipçilerine bühtan olur.
Bize yakışan, olan/görünen üzerinden ve durduğumuz yerden adil şahidlik yapmak olmalıdır diye düşünmekteyim.
Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat