Kardeşliğe fitne!


Kardeşliğe fitne!

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 16 Mayıs 2013 Perşembe 13:23


Suriyeli bir kadına yapılan saldırıya müdahale etmek isteyen yardım gönüllüsü Ayhan Altıntaş, satır darbesiyle yaralandı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Hatay Reyhanlı'da geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen patlamaların ardından bölgede yaşayan Suriyeli muhacirlere yönelik provokatif saldırılar devam ediyor. Suriyelilerin arabaları tahrip ediliyor ve evlerini basıp, eşyaları sokağa atılıyor. Bölgede yaşayan yaklaşık 50 bin Suriyeli muhacirden bazıları korkularından kaldıkları evlerden dışarı çıkamazken, bazıları ise Suriye'ye savaşın kucağına geri dönmek zorunda kaldı.

ALTINTAŞ SATIR İLE YARALANDI

Hatay'da grup olarak dolaşıp, Suriyelilerin araçlarını tahrip eden ve saldıran kişiler, patlamanın olduğu anda insani yardım amacıyla bölgeye giden Ayhan Altıntaş isimli vatandaşa da saldırdı. Altıntaş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bombaların patlamasının ardından insani yardım gönüllüleri ile beraber bölgeye gittiklerini ve yaralılara yardımcı olduklarını söyledi. O sırada binadan Suriyeli bir kadın, bir çocuk ve bir adamın yaralı bir şekilde çıktığını ifade eden Altıntaş, provokatif grubun bu kişilere saldırdığını belirtti. Altıntaş, Suriyeli kadın ve çocuğu, grubun elinden kurtarmak için araya girdiğini ve bu sırada demir çubuklarla ve satır ile kendisine saldırıldığını belirtti. Yere düştükten sonra satır ile diz kabağına darbe geldiğini söyleyen Altıntaş, ilk önce Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, daha sonra Gaziantep Devlet Hastanesi'ne gittiğini ve burada ameliyat olduğunu şimdi ise tedavisinin devam ettiğini belirtti.

DAVUT SALDIRIDAN ZOR KURTULDU

Suriye Nur Derneği Genel Başkanı Mehdi Davut da saldırıya uğrayanlar arasında yer alıyor. Davut konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Suriye'de yardım dağıttıktan sonra Reyhanlı'ya geldiğini ve burada ellerinde hortumla gezen provokatör grup tarafından saldırıya uğradığını söyledi. Suriyeli olmasına rağmen İstanbul Tıp Fakültesi'nde okuduğu için Türkçesinin iyi olduğunu ifade eden Davut, "Ben Türküm ne yapıyorsunuz" şeklinde söylemesi üzerine kendisine saldıranların durduğunu ve bölgedeki polis tarafından olay yerinden götürüldüğünü belirtti. Davut, "Biraz siyaset yaparak, bu olaydan kurtuldum ama benim gibi şanslı olmayanlar da var" dedi.

TOPLU YERLERDE YAŞAYAN SURİYELİLER, KORKUYOR

Reyhanlı'da çeşitli binalar ve eski bir düğün salonunda kalan Suriyeliler, korktuklarından dolayı dışarı çıkamamalarının üzerine çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Kalabalıktan dolayı oluşan ağır koku ve tuvalet ile banyo ihtiyaçlarının karşılanmasında zorlanması insanları rahatsız ediyor.

KARTEL MEDYASI ÇANAK TUTMUŞTU

Suriyeli muhacirlerin şu anda yaşadığı korkunun büyük sebebini, kartel medyası oluşturuyor. Kartel medyası sürekli bölgeden provokatif haberler yayınlayarak, bölge halkını muhacirlere yönelik kışkırttı. Vatan gazetesi; 25 Ağustos 2012 tarihinde, "Kim bunlar?" manşetiyle Suriyelileri hedef gösterdi. Vatan haberde, Hataylıların Suriyeli misafirlerden rahatsız olduğunu iddia etti. Habertürk gazetesi ise 28 Ağustos 2012 tarihinde, "Kardeşlik şehrinde ne tat kaldı ne tuz" manşetiyle Hatay halkının Suriyelilerden rahatsız olduğunu öne sürdü. Kartel medyası böylelikle bu tür manşetlerle bölgede oluşturulmak istenen kaos havasına çanak tuttu.

Hüseyin Kulaoğlu - Yeni Akit

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat