Kardeşlerelinde "Dünya ve Ahiret arasında denge" konuşuldu"


Kardeşlerelinde "Dünya ve Ahiret arasında denge" konuşuldu"

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 10 Ocak 2016 Pazar 12:40


Kardeşlereli Derneği her ay düzenli olarak yapmakta olduğu seminerlerine Ocak ayında Sayın Sevgi Bekki ile devam etti.

Küre Medya / Haber Merkezi
Kardeşlereli Derneği her ay düzenli olarak yapmakta olduğu seminerlerine Ocak ayında Sayın Sevgi Bekki ile devam etti.

Ocak ayı seminerini hanım kardeşlerimize yönelik olarak gerçekleştiren Kardeşlereli Derneği, konu olarak “Dünya ve Ahiret Anlayaşında Denge”yi işledi.

Sohbetin Sunumunu İstanbul’dan derneğin davetine icabet eden Sayın Sevgi Bekki gerçekleştirdi. Sayın Bekki, Dünya ve ahiret anlayışı arasındaki dengenin nasıl kurulacağı üzerine davetlilere bir sunum yaptı.

Bekki, sohbetine dünya ve ahiret kavramlarının tanımıyla başladı.

Bekki dünya hayatını tanımlarken, “ Dünya kavramı, ahiret veya ahiret kavramının karşılığı olarak, “hayatü’d dünya/yakın hayat anlamındadır. Bu kelime Kur’anda çok sık ve ahiretten veya ölümden önceki hayatın sıfatı olarak geçmektedir. Kur’an’ın yanlış anlşaılan kavramlarından bir tanesi de ‘dünya’ kelimesidir. ‘Dünya’ bir sıfat olmasına rağmen, üzerinde yaşadığımız yeryüzünün ismi olarak algılanmıştır. Bu yanlış adlandırma İslam’ın dünya hayatına getirdiği tanım ve ölçünün de yanlış anlaşılmasına yol açmıştır.”Dedi.

Dünya hayatının günümüz anlayışında kalplerde yanlış bir yer ettiğine değinen Bekki, Müslümanların en önemli açmazlarından birinin de dünya hayatının aldatıcığına kanmaları olduğunu dile getir.

Sayın Bekki,“Kur’an dünya kelimesini, kişiyi Allah’tan uzaklaştıran iğreti, adi, sefil bir hayatın karşılığı olarak kullanmaktadır. Bu kelimeyi çoğunlukla ahiret hayatıyla birlikte söz konusu etmektedir. İki hayat arasında karşılaştırma yapmakta, ahiret hayatının üstünlüğünü ve devamlılığını vurgulamaktadır” diye sözlerine devam etti.

Dünya hayatının aldatıcılığına dair güncel örnekeleride dile getiren Bekki, Müslüman zihinde dünya hayatının nasıl karşılık bulması gerektiğini belirtti.

Daha sonra Ahiret hayatına değinen Bekki, ahiret hayatının kavramsal olarak tanımını yaparak, Kur’andan örnek ayetlerle asıl yurdun Ahiret yurdu, asıl hazırlanılacak ebedi hayatınsa yine ahiret hayatı olduğunu ifade etti.

İki kavramın tanımının yapılarak, arasındaki dengenin kurulmasının önemine dikkat çeilen sohbette,Müslümaların zaaflarına da değinildi. Dünya ve Ahiret arasındaki kurulacak dengede, insanlar ya ebedi bir kazanca ya da ebedi bir hüsrana uğranacağı dile gtirilerek, karşılıklı diyalogla sohbet sona erdi.

 Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat