Karayılan: "Müdahale olursa süreç tıkanır"


Karayılan: "Müdahale olursa süreç tıkanır"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 19:35


PKK yöneticisi Murat Karayılan: 2-3 gün geçti, bize yansıyan bir durum söz konusu değil. Tüm süreçlerden sonra tam silahsızlanma mümkün olabilir.

Küre Medya / Haber Merkezi
PKK yöneticisi Murat Karayılan çekilmeye ilişkin "Şimdi henüz başlangıcındayız. 2-3 gün geçti. Bize yansıyan fiilen engelleyici, herhangi bir durum söz konusu olmamıştır. Tüm süreçlerden sonra tam silahsızlanma mümkün olabilir. Müdahale olursa tabii ki süreç tıkanır" dedi.
Karayılan'ın yansıtılan açıklamalarından bazı bölümler şöyle: Şimdi henüz başlangıcındayız. Yani 2-3 gün geçti. Bize yansıyan fiilen engelleyici, herhangi bir durum söz konusu olmamıştır.

Kürt halkının çok mütevazı bir şekilde bir savunma gücü vardır. Bu savunma gücü, Kürt halkının temel hakkı olan var olma hakkını savunmakla mükellef bir güçtür. Bunu tehdit gibi göstermek yanlıştır, bir çarpıtmadır. Yani Ortadoğu bugün bir çatışma ortamında; herkes silahlanıyor.

Murat Karayılan, PKK'lıların silahsızlanmasına ilişkin de şunları söyledi:
Bu bir süreç işidir. Şimdi silahsızlanmadan bahsediyorlar. Evet, nihai olarak bu süreç oraya gider. Fakat izlenmesi gereken aşamalar var ve bu bir süreçtir. Eğer bu süreç izlenilirse tabii ki bu güç giderek tümden silahları devre dışı edecek bir programa sahiptir. Ama bu "hemen gitsinler, orada tehdittirler, yok orada bilmem silahsızlanmalı," sözleri beylik sözleridir, sorunu kavramama ve ciddiyetinin farkında olmamadır.

Çekilme sürecinin 8 Mayıs itibarıyla başladığını kaydeden Karayılan, "Muhtemelen birkaç gün sonra ilk gruplar Medya Savunma Alanları'na ulaşır. Ve bu pürüzsüz gerçekleşirse ve herhangi bir engelleyici tutum olmazsa süreci hızla bitirmek istiyoruz. Yani ne olur ne olmaz gibisinden bir sürece yayma yaklaşımı söz konusu değildir. Bunun için böyle tarih belirlemek, gün vermek pek doğru değil. PKK'lılar keşif uçağı altında yürümez. Onlara karşı tedbiri vardır" şeklinde konuştu.

-MECLİS KOMİSYONUNA DESTEK-

Karayılan, Meclis'te kurulan "Barış ve Çözüm Süreci Komisyonu"nun taleplerini karşılayıp karşılamadığına ilişkin, sözlerini şöyle sürdürdü:
Yeni kuruldu, açıklamaları var. O komisyonun görev kapsamı netleşince kesin bir şey söyleyebilir insan. Ortada bir katliam var ise bu anlamda mecliste kurulan komisyon buna ne kadar yetebilir, bilemem. Ama böyle bir komisyona kesin ihtiyaç vardır. Eğer buna dönük bir çaba içerisine girerse ben burada açıkça söyleyeyim, biz her türlü araştırmaya hazırız. Biz hareket olarak bizden yana yapılmış hataları ifşa etme durumundayız. Bunu geçmişte ettik, daha kapalı kalmış olanlar varsa onları da ederiz. Biz o konuda kendimize güveniyoruz.

-CHP'NİN ADIMI-

Murat Karayılan, "Geride bıraktığımız günlerde CHP'den 30 milletvekili de içinde bulunduğu solda duran 114 aydın;'Barış İçin Özgürlükçü Demokrasi Bildirgesi' yayınladır.'Süreci destekliyoruz' dediler. CHP'nin durduğu noktaya, ilişkin, şu yorumu getirdi:

Her şeyden önce bildirge tabi ki önemlidir. Şunu belirteyim, biz hiçbir zaman zaten CHP'yi tümden devre dışı kılan bir yaklaşımı uygun görmedik. Bakın, demin Hakikatleri Araştırma ve Adalet Komisyonu'na ilişkin bazı şeyler söylendi. Biz aynı yaklaşımı CHP için de öngördüğümüz için CHP'nin sürece dahil olması gerektiğini düşünüyoruz. Yaklaşım nedir? Yani biz tümden geçmiş ile hesaplaşan, geçmişin sorunlarını kapatan değil, netleştirerek gideren, yaralarını saran bir anlayışı taşıdığımız için CHP'nin de bu sürece dahil olmasını önemli görüyoruz. Neden? Çünkü CHP inkar siyasetinin başından bu yana sorumlu bir güç olarak bulunmuştur.

Bu bence CHP için de önemli bir durum. Şimdi CHP 20. yüzyılın bakış açısıyla yapılmış olan bir takım uygulamaların 21. yüzyılda da takipçisi mi olacak, yoksa "onlar o tarihte yapılmıştır, bunun özeleştirisini vermek gerekir, biz bugün yeni Türkiye'de daha çağdaş bakış açısıyla yeni Türkiye'nin inşasında yer almak istiyoruz" mu diyecek? Bundan önce CHP'nin ve CHP çizgisinin geleceği açısından da önemli bir husustur.

Aynı şekilde Alevi toplumu açısından da CHP'nin aynı şeyi yaşadığını öne süren Karayılan, "CHP bu kadar Alevi kitlesine dayanmış olmasına rağmen, Alevi inancının özgürlüğü için ne gibi bir projeyi yaptı? Bayağı, kaba, ulusalcı, devletçi bakış açısını sürdürme dışında fazla bir şey yapmadı... Herkes aklını başına alsın; yeni Türkiye kurulacak, yeni Türkiye inşa edilecek. Bu Türkiye'de Kürtler dâhil Aleviler dahil herkes özgür olacak. Özgürlük ve eşitlik tesis olacak. Bundan geri duran kaybedecek" dedi.

Karayılan sürecin ikinci aşaması "anayasa" için TBMM'nin uzun tatil yapmamasını da istedi. "Zaten ikinci aşama budur. Birinci aşama bitiyor. Başladı ve hızla bitecektir. Böylece ikinci aşama gündeme giriyor. Bu ikinci aşamada da daha çok anayasal düzeyde bir takım reformların yapılması çözüm sürecinde geliştirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda da normal bir şeydir. Bu sürecin duraksamaması ve sistematik bir şekilde ilerlemesi için meclisin daha fazla devrede olması gereklidir ve bu normal bir şeydir" dedi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat