Karayılan: "Gelişmeler Özgür Kürdistan süreci"


Karayılan: "Gelişmeler Özgür Kürdistan süreci"

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 26 Eylül 2015 Cumartesi 21:26


KCK’lı Murat Karayılan devam eden çatışmalı sürecin ‘Özgür Kürdistan’ süreci olduğunu iddia etti.

Küre Medya / Haber Merkezi
Türk Silahlı Kuvvetleri ve PKK’lılar arasında çatışmalar devam ediyor. Tunceli’de bir binbaşı öldürülürken Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde iki asker ve dört sivil hayatını öldü. Valilik, sivillerin PKK’lılarca öldürüldüğünü söylerken HDP’liler güvenlik güçlerini suçluyor. KCK’lı Murat Karayılan ise devam eden sürecin ‘Özgür Kürdistan’ süreci olduğunu iddia etti. 

1 Kasım seçimlerine 40 günden az süre kalmasına rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK arasındaki çatışmalar aralıksız sürüyor. Çatışmalar özellikle Şırnak, Hakkari, Bingöl, Ağrı, Tunceli’de yoğunlaşıyor.

Şırnak Valiliği, Beytüşşebap ilçesinde PKK'lıların kaymakamlık, jandarma taburu, emniyet müdürlüğü binası ve jandarma taburuna saldırılar düzenlediğini açıkladı. Valilik, bu saldırılarda iki askerin öldüğünü, biri ambulans şoförü dört sivilin yaşamını yitirdiğini; sekiz asker ile 11 polis memuru ve bir korucunun yaralandığını belirtti.

HDP’li Sarıyıldız: ‘Siviller güvenlik güçleri tarafından öldürüldü’

Halkların Demokrasi Partisi’nden aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bir grup Beytüşşebap’a giderken HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, İçişleri Bakanı Selami Altınok tarafından yanıtlanması istediği soru önergesinde asker, polis ve özel harekat timlerinin havan topu ve ağır silahlarla saldırdığını öne sürdü. Sarıyıldız soru önergesinde, üç sivilin bu saldırılarda hayatını kaybettiğini, ambulans şoförünün ambulansın polis tarafından taranması sonucu öldüğünü iddia etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Tunceli'nin kırsal kesiminde PKK’ya karşı yürüttüğü operasyonda çıkan çatışmada yaralanan bir binbaşı ise Elazığ Fırat Üniversitesi hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. 

Yalçın Akdoğan: ‘Kandilcikler tamamen temizlenecek, bu kanlı eylemlerin hesabı sorulacak’

Haberin kamuoyuna açıklanmasının ardından Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Twitter hesabından sert bir açıklama yaptı. Başbakan Yardımcısı, ‘‘Tunceli'de şehit düşen binbaşımıza Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Mübarek günde gerçekleşen bu hain saldırılar karşılıksız kalmayacak. Nasıl Kandil bombardımanlarla örgütün başına yıkılıyorsa içerideki Kandilcikler de tamamen temizlenecek, bu kanlı eylemlerin hesabı sorulacak’’ dedi.

Hakkari ve Ağrı valilikleri ise kentlerde sürdürülen operasyonlarda toplam 10 PKK’lının öldürüldüğünü açıklarken Türk Silahlı Kuvvetleri kendi internet sitesinden yaptığı duyuruda Kuzey Irak’taki Gara bölgesinde PKK’ya ait 13 sığınak ve barınağın imha dildiği, Bingöl’de ise iki sığınak çok sayıda mühimmatın tahrip edildiğini belirtti. 

Karayılan: ‘Bu süreç Özgür Kürdistan’ı kurma sürecidir’

Türk güvenlik güçleriyle PKK arasında çatışmalar devam ederken karşılıklı olarak yapılan açıklamalar çözüm/barış sürecinin seçim sonrasında da zor günler geçirebileceğine gösteriyor. Kürdistan Ulusal Kongresi KNK’nin Brüksel’deki genel kuruluna kutlama mesajı gönderen PKK liderlerinden Murat Karayılan’ın sözleri bu konuda güçlü bir işaret veriyor.

Kısa mesajında Kürt siyasi hareketinin yeni bir aşama içerisinde olduğunu vurgulayan KCK Yürütme Kurulu üyesi, “Rojava devriminin başarısı ve Kuzey Kürdistan’da 7 Haziran seçim zaferi, düşmanlarımızı çıldırttı. Onun için halkımıza ve mücadelemize karşı genel saldırı ve savaş başlattılar. Halkımız Kuzey Kürdistan’da, Türk devleti ve AKP hükümetinin işgal politikalarına karşı, yeni bir süreç başlattı. Özellikle Kuzey Kürdistan’daki demokratik özerklik ilanı, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi içinde yeni bir aşamanın da başlangıcı oldu. Bu süreç büyük başarıların süreci, özgür Kürdistanı kurma sürecidir” diyor.
Hilmi Halacoğlu / Amerikanın Sesi

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat