Kapitalist AB küçük çocuğunu yiyecek mi?


Kapitalist AB küçük çocuğunu yiyecek mi?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 28 Haziran 2015 Pazar 01:30


Yunanistan'ın referandum açıklaması, AB ile ipleri kopma noktasına getirdi. AB ülkeleri 30 Haziran'da sona erecek olan yardım programının uzatılmasını reddetti.

Küre Medya / Haber Merkezi
Yunanistan Başbakanı tasarruf önlemlerini referanduma sunmayı planladıklarını açıklaması AB ülkelerini rahatsız etti. Bir araya gelen AB ülkelerinin maliye bakanları 30 Haziran'da sona erecek olan yardım programının uzatılmasına karşı çıktı.

EURO BÖLGESİNİN ZARAR GÖRMESİNDEN KORKULUYOR 

Avrupa Birliği maliye bakanları daha sonra söz konusu gelişmenin sonuçlarını değerlendirmek üzere Yunanistan Maliye Bakanı’nın dahil olmadığı başka bir oturumda bir araya geldi. Bu toplantı sonrasında ise maliye bakanlarından gelen açıklamalarda Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalması için elden gelenin yapılacağı kaydedildi. Ayrıca Fransa Maliye Bakanı 18 ülke de zorluklar ne kadar büyük olsa da Yunanistan'ın topluluk içerisinde kalması gerektiğini dile gerektiğini söyledi.

Euro bölgesindeki diğer bir korku da, Yunanistan’daki krizin diğer ülkelere sıçraması ve bölge ülkelerinin ekonomik olarak zarar görmesi.

Euro Grubu Başkanı ikinci toplantı öncesinde hedeflerinin Euro Bölgesi'nin istikrarının en yüksek seviyede tutulması için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla hazırlık yapılmasının şart olduğunu söyledi. Euro Grubu Başkanı, durumun gerçekten üzücü olduğunu ama yardım programı salı akşamı sona ereceğini söyledi. Yunanistan’la yapılan bu uzlaşmanın gelinebilecek son nokta olduğunu sözlerine ekledi.

Yunanistan suçlanıyor

Almanya Maliye Bakanı’da, Yunan hükümetini müzakereleri tek taraflı olarak bitirmekle suçladı ve Yunanistan'a yardım programı üzerinde görüşmenin artık hiçbir temeli kalmadığını söyledi. "Müzakere masası Yunanistan tarafından terk edildi" dedi.

Finlandiya Maliye Bakanı da, Yunanistan'a yardım programının uzatılmasına karşı olduğunu belirtti. Referandum nedeniyle yardım programının birkaç günlüğüne uzatılmasının söz konusu olmadığını kaydeden Stubb, "Görüşmelerin devamı için kapı kapanmıştır" diye konuştu.

Yunanistan iflasın eşiğinde ve AB seyirci

Kapitalist bakış açısıyla ve hayata yaklaşımıyla tamamen karşılıklı çıkar üzerine kurulan ilişkilerde, Yunanistan AB tarafından iflasa terk ediliyor. Yunan halkının ekonomik sıkıntılarını ve gelecek günlerde yaşayacağı buhranı, kendilerine zarar verecek korkusuyla görmezden gelip göz yuman AB, bütün stratejisini sadece kazanmak üzerine kurmuş bir kuruluş ve sömürü odaklı olduğunu bir kez daha ispat etti.

Yunan Halkı bankalara akın etti

  Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'ın tasarruf önlemlerini referanduma sunmayı planladıklarını açıklaması Yunanistan ile Euro Grubu arasındaki ipleri kopma noktasına getirdi. Gelişmelerin ardından Atina ve Selanik'teki ATM'lerin önünde uzun kuyruklar oluştuğu, birçok makinede para kalmadığı belirtiliyor. Halkın sadece ATM'lere değil aynı zamanda benzin istasyonlarına da akın ettiği kaydediliyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat