Kamu Personelinde izin yasağı kalktı


Kamu Personelinde izin yasağı kalktı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 08 Ağustos 2016 Pazartesi 17:49


Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklama yaptı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklama yaptı. Bugün itibarıyla memurun izin yasağı kalktı. Kurtulmuş,'Bugün itibariyle kamu personelinin izin yasağı kaldırılmıştır. Senelik izinlerini kullanabileceklerdir' diye konuştu.

Konuşmasından satırbaşları:


-25 milyon vatandaş demokrasi nöbetlerine katıldı. Bu FETÖ'cü eşkıyaların ortaya koyduğu darbe girişimi bütün dünyada çok açık görülecek, hatta bundan sonra ABD yetkililerinin Gülen'i orada saklamak konusunda da ciddi tereddütler geçirmeye başladıklarını zannediyorum. 

-ABD'nin tutumlarını yeniden gözden geçireceğinden de hiç şüphemiz yoktur, bundan sonra ABD'li yetkililer bir tercih yapmak zorunda, ya bir darbenin ele başını gözetecekler ya da 79 milyon vatandaşın tercihini gözetecekler.

-İnşallah bu süreci biz siyasiler de iyi değerlendireceğiz, dünkü mtiing bu anlamda bir milattır, yeniden bir doğuştur, Yenikapı Türkiye'nin yeni bir siyaset tarzına geçmesi için yeni bir kapı açtı. Dünkü mtiingler dosta moral, millete kuvvet, düşmana korku saldı.

-15 Temmuz darbe teşebbüsünden itibaren ciddi bir şekilde kamu diplomasisi alanında da önemli faaliyetler yürütüyoruz. Ama hangi çalışmayı yaparsak yapalım, ortadaki gerçek ne kadar yalın olursa olsun anlamak istemeyenler bunları anlamıyor. Bundan sonra ortadaki mesele açıktır. Özellikle ekonomi diplomasisi ve insan hakları alanında FETÖ'nün ortaya koyduğu algıyı kıracağız.

-Bir diğer önemli konu da reform hareketleridir. Ekonomide üretim ve ihracat esaslı yeni bir moda geçmiştik, maalesef bu alanda da bir takım aksamalar olur gibi imajlar yayılmaya başladı, rahat olun ki bu darbe girişimi sonrasındaki gelişmeler asla ve asla Türkiye ekonomisini etkilememiştir. Gündeme gelen konulardan birisi de, proje bazlı yeni teşvik uygulamalarının gündeme gelmesidir.

-Bundan sonra iş adamlarımız sadece taşınmazlarını değil taşınır mallarını da bankalarımıza rehin olarak verebilecek, teminat olarak gösterebilecektir. Bu özellikle iş dünyasının ana omurgasını oluşturan kobilerimiz için hayat damarı olacaktır.
SORU-CEVAPLAR
KAMU ÇALIŞANLARININ İZİN YASAĞI NE ZAMAN SONLANACAK?

Bugün tiibariyle kamu personelimizin izin yasağı kaldırılmıştır, senelik izinlerini kullanabileceklerdir. Bu yasak memurlarımızı zor durumda bırakmak için değildi, bugün itibari ile bu kararı kaldırıyoruz.
FİRARİ ASKERLER?

Toplam 216 kişi firaridir. Bunların içerisinde 9 General rütbesi olan kaçaklardır, bunların Kuzey Irak'ta başka bir terör örgütünün elinde olduğu bilgisi bizim resmi kaynaklarımız tarafından doğrulanmamıştır.

Yeni bir KHK düzenleniyorsa, hangi yapılanmaları içerecek? KHK'larla ilgili emclis tüzüğü ne zaman işleyecek, meclis tatile girecek mi?

Henüz meclis tatili için oturup belli bir takvim düzenlemek lazım, muhtemelen ayın 19'u itibari ile TBMM bir tatile girebilir, 1 aylık bir süreç olacak bu ihtimalle, ondan sonra bu sene biraz erken başlayacağız, bayram tatilinden sonra da tekrar çalışmalara başlayacağız. Bütün KHK'lar üzerinde  en ince teferruatına kadar çalışıyoruz. 
AB'NİN AÇIKLAMALARI

Daha evvel hatırlarsınız İngiltere'nin eski Başbakanı Türkiye 3 bin sene sonra bile AB'ye giremez diyordu. Dolayısıyla AB kendi yapısal sorunlarını aşamamış, bir kurum ve kimlik içerisinde. Sonuç tiibari ile AB içerisinde bugün 2 ana akım mücadele ediyor, bunlardan biri AB'yi mümkün olduğunca daraltalım diğeri de AB'nin standartlarının dağılmasını yayılmasını temin edelim diyenler. Ben aynısını Alman Cumhurbaşkanı'na söylerim sen bırak Türkiye'yi de 20 sene sonra AB ne olacak onu düşün. 
AKADEMİSYENLERİN İZİNLERİNİN ÖNÜNDEKİ YASAKLAR?

işin bir genel tedbir kısmı var. Ayrıca devam eden soruşturmalar var, açığa alınmalar var, biz tedbiren koyduğumuz bu idari tasarrufu geri alıyoruz, üniveriste hocaları da dahil olmak üzere. 
YABANCI UYRUKLULAR?

Artık herkes çok daha net görüyor ki, sadece Türkiye'deki yönetime el koymak meselesi değildi. Türkiye'yi dış işgale hazırlamaktı. Şu ana kadar 10 yabancı uyruklu hakkında işlem yapılmıştır, 9 tanesi FETÖ ile bağlantısı olduğu tespit edilmiştir, 9'u da tutuklanmıştır, 1 tanesi firaridir. Yine yabancı uyruklu biri 6 Ağustos akşamında Hatay üzerinden ülkeye giriş yapmıştır, o da gözaltındadır. Bu rakam artabilir de. 
RTÜK VERGİSİ VE ABD NEDEN 79 MİLYONDAN KORKMALI?

Bu millet darbeye karşı çıktığını ortaya koydu, tek yumruk olarak. Millet bu adamı artık bize verin dedi, ben siyasetin mantığı içerisinde söylüyorum, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiye baktığınız zaman iki ülke dost ülke. Burada bir tercih yapmak durumundalar. Türkiye'de halkın bir kısmı darbeden yana olsaydı o zaman farklı olurdu ama şimdi 79 milyonun tamam FETÖ'ye karşı. 

RTÜK ile ilgili meseleye girince, zaman zaman medya kuruluşlarımızla bir araya geldiki RTÜK'ün reklam kuruluşlarından aldığı payın düşürülmesi ile ilgili hep konuştuk. 15 Temmuz akşamı Türk medyası çok başarılı olmuştur. Türk medyasının bu tavrı olmasaydı milletimizin sokaklara çıkması bu kadar net olmayabilirdi. Bu yüzden şükranlarımızı sunmak için yüzde 3'ten yüzde 1,5'a indirdik reklam paylarını.
TRAFOLARA SALDIRI VE SİBER SALDIRI, ABD'YE ZİYARET?

ABD ile ilgili ilişkilerde onların heyetlerinin gelmesi ve bizim heyetlerimizin gitmesi konusunda yoğunlaşmaya girilecek sonunda da Gülen'in iadesi mümkün olacak.

14 Ağustos'a gelince FETÖ buzdağının görünen kısmı, ancak şunu söyleyeyim bir daha Türkiye'de silahlı kuvvetlere el koyarak darbe girişiminde bulunmaları mümkün değildir bu anlamda ben Türkiye'de darbe tehdidinin kaldığına inanmıyorum. 
İDAMIN GERİ GELMESİ?

Cumhurbaşkanımız idam konusu ile ilgili hukuki prosedürü söyledi. Şahsi fikrini de söyledi. O yüzden üzerine yorum yapılmasını doğru bulmuyorum.
30 AĞUSTOS İLE İLGİLİ KUTLAMALAR?

Henüz netleşmiş bir program yok.

TİMETÜRK

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat