İstanbul’da İhvan Liderlerine Destek Yürüyüşü


İstanbul’da İhvan Liderlerine Destek Yürüyüşü

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 18 Mayıs 2015 Pazartesi 12:38


Mısır’da darbe mahkemelerinin verdiği idam kararları bugün Fatih Camii’nden Saraçhane’ye yapılan yürüyüşle protesto edildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Diyarbakır, Ankara, Kocaeli, Sakarya, Van, Muş, Tatvan, Bingöl, Akhisar, K.Maraş, Sivas, Siverek ve Antalya gibi şehirlerde düzenlenen Mısır’daki idam kararlarını protesto ve Mursi’ye destek eylemlerinin en kitlesel katılımlısı İstanbul’da yapıldı.

Özgür-Der’in çağrısıyla öğle namazı vaktinde toplanan çok sayıda kişi namazın ardından kortej oluşturarak Saraçhane Parkına doğru yürüyüşe geçti. Uzun bir kortej halinde yürüyüşe geçen topluluk, sloganlar ve tekbirlerle Mısır’da Sisi cuntasının verdiği idam kararlarını telin etti.

Yürüyüş esnasında “Zulme Boyun Eğmeyen, Haktan Taviz Vermeyen Öncülere Bin Selam!”, “Darbeciler Mursi’yi Yargılayamaz!”, “Bin Kere de Assanız, Asla Yolumuzdan Dönmeyeceğiz! (Bedii)” “We Support The Resistance of Our Muslim Brothers In Egypt” vb yazılı pankartlar açılırken; haklarında idam kararı verilen Mursi, Bedii ve Karadavi’nin yanı sıra Mısır cuntasının dün idam ettiği kişilerin posterleri ve tevhid bayrakları, Mısır ve Özgür Suriye bayrakları taşındı.

Yürüyüş sonunda Saraçhane Parkında basın açıklamaları yapıldı. Burada Özgür-Der mensubu Murat Ayar’ın sunumuyla başlayan etkinlik Rıdvan Kaya’nın konuşmasıyla devam etti.

Sözlerine geçen hafta cezaevinde hayatını kaybeden İhvan liderlerinden Ferid İsmail ve dün idam edilen 6 Beytul Makdis mücahidine rahmet dileyerek ve haklarında idam cezası verilen İslami hareket öncülerini selamlayarak başlayan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, şöyle devam etti:

“İslami Hareketi Engelleyemezsiniz!”

“Mısır’da şahit olduğumuz şey bir mahkeme kararı, bir yargılama süreci değil, düpedüz aşağılık bir oyun, sefil bir tiyatrodur. Sisi yargısı sadece İhvan lideri Muhammed Bedii ve seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi değil; yıllardır Siyonistlerin cezaevinde bulunan Hamas komutanlarından Hasan Seleme gibi, yine geçtiğimiz yıl Gazze’de şehit edilen Hamas komutanlarından Raid Attar gibi mücahitler hakkında da idam kararı vererek Siyonistlere uşaklık ettiğini ispatlamıştır.

Bu karar şüphesiz Mısır’da icra olunan hukuksuzluğu, zulmü ortaya koyduğu gibi aynı zamanda Sisi cuntasının çaresizliğini de ifşa etmektedir. Cunta elinden gelen her şeyi yapmış, katliamla, işkenceyle, yasakla, zulümle İhvan’a boyun eğdirmeye, İslami hareketi susturmaya, sindirmeye çalışmış ama başarısız olmuştur. Kardeşlerimiz esir olsa da asla teslim olmamışlardır. Ve şimdi cunta bir türlü boyun eğdiremediği Müslümanların boynuna idam ipini geçirerek teslim almaya çalışmaktadır.

Oysa Müslümanlar Rablerine ahitlerine sadıktırlar. Bir kısmı ahdini yerine getirmiş ve şehadete yürümüş, diğerleri de sıralarını beklemektedirler ama asla sözlerinden dönmemişlerdir, dönmeyeceklerdir.”

Hürriyet Manşetine Eleştiri

Konuşmasında içerideki Kemalist darbeci taifeye de değinen Rıdvan Kaya, Mısır üzerinden cuntacılığı, darbeciliği meşrulaştırmaya kalkan, Mısır’daki bu zalim kararı Türkiyeli Müslümanlara karşı bir sopa gibi öne sürmeye çalışan laik darbeci zihniyeti de lanetledi. Mursi’ye darbe yapıldığında buna içten içe sevinen ve aynı sürecin Türkiye’de gerçekleşmesinden, seçilmiş cumhurbaşkanına darbe yapılsa ve idam edilse bundan hoşnut olacağı belli çevrelerin yayın organlarında attıkları manşetlerin kendilerini ele verdiğini ama Allah’ın izniyle her zaman hayal kırıklığına uğrayacaklarını vurguladı.

Rıdvan Kaya’nın ardından söz alan İHH Genel Başkan Yardımcısı Osman Atalay, Mısır’da yaşanan hukuksuzlukların geldiği içler acısı hale dikkat çekerek başta Suudi Arabistan olmak üzere Sisi cuntasına destek verenleri suçladı. “Bundan sonra Müslümanlar BM’den batından tutarlılık adına bir şeyler yapmasını beklemek yerine İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği gibi kurumları harekete geçirmelidirler.” diyen Atalay, tüm Müslümanları da konuyu takip etmeye davet etti.

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak ise Rabia direnişine boyun eğdiremeyeceklerini ifade ettikten sonra “Yaşadığımız coğrafyamızdaki sınırların Müslümanların iradeleri ile çizilmedi. Bu ülkeler kurulurken iş başına gelen işbirlikçi hükümetler oradaki halklar tarafından tayin edilmedi. Bugün Suriye’de, Yemen’de Mısır’da olanlar bizim için büyük bir ibrettir. Yaşananlardan ders almalı ve İslam birliğini yeniden kurmak için çalışmalıyız.” şeklinde konuştu.

İhvan Liderlerinden Guneym de Konuştu

Son olarak İhvan-ı Müslimin liderlerin Vecdi Guneym söz aldı. İdam edilen 6 gencin şehadetini tebrik eden Guneym, Müslümanların hapsedilmekle, idam edilmekle davalarından vazgeçmeyeceklerini belirterek on yıllardır büyük bedeller ödediklerini ancak Allah’a olan teslimiyetleri dolayısıyla firavunlara boyun eğmediklerini; bundan sonra da direnmeye devam edeceklerini söyledi. Sisi’nin yenileceğini kararlılıkla söyleyen Guneym, Suriye, Irak ve Yemen’de de zalimlerle mücadelelerini sürdüren Müslümanların kazanacaklarına dair umutlarını koruduklarını ifade etti.

“Sisi’nin Yağlı Urganı İhvan’ın Değil Adaletin Boynunda!”, “Benna’nın, Seyyid’in Takipçileri Zulme Boyun Eğmez!”, “ Mısır’da Sisi, Arakan’da Budist Zulmüne Son!”, “İdam Sehpası Yıldıramaz İhvan’ı!” dövizlerinin taşındığı eylemde “Mısır Halkı Durduracak Tankı”, “Defol Sisi Seninleyiz Mursi”, “Üzülme Gevşeme Allah Bizimle”, “Zulüm Biter, Sabır, Savaş, Zafer”, “Suriye’de Mısır’da İntifada Her Yerde”, “İslami Hareket Engellenemez”, “Seyyid Kutub El Benna Selam Olsun İhvan’a” vb sloganlar atıldı; sık sık tekbirler getirildi.

Haksöz Haber

 

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat