İsrail’le Normalleşme ve Devlet Gerçeği


İsrail’le Normalleşme ve Devlet Gerçeği

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 28 Haziran 2016 Salı 15:08


Seküler devlet uluslararsı kulvarda inançlar üzerine değil, politik çıkarları üzerine hareket eder. Küresel ölçekte gücünüz neyse, gücünüz kadar direnebilirsiniz.

Küre Medya / Haber Merkezi
Seküler devlet uluslararsı kulvarda inançlar üzerine değil, politik çıkarları üzerine hareket eder. Küresel ölçekte gücünüz neyse, gücünüz kadar direnebilirsiniz.Burada bu gelişmenin laik-seküler devlet politikası açısından normal olduğunu söylemeye çalışyorum, Müslümanlar açısından değil. Dikkat çekmek istediğim husus, maslahaten mevcut siyasi oluşumu destekleyen Müslümanlara işin aslının ne olduğunu hatırlatmaya çalışmak.

Yakup Döğer,İsrail'le normalleşme çabalarının sonucunda varılan anlaşmaya daha geniş bir açıdan ve devlet ölçeğinden bakıyor.

İsrail'le Normalleşme ve Devlet Gerçeği

Yaklaşık iki-üç yıldır gizli saklı yürütülen işgalci siyonit İsrail’le normalleşme çabaları, son dönemde gün yüzüne çıktı. Son günlerde de alenen, açıktan hükümetin en üst düzey yetkililerince dile getirilmeye başlanan anlaşmanın en kısa zamanda yapılacağı söylenmekteyken, bu söylentilerin ardından da 27-06-2016 tarihinde hükümetin en üst düzey yetikililerince de İsrail’le anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

Bu gelişmeye devlet gerçeği ve reel siyaset kurgusundan bakıldığında, olağanüstü değil, bilakis beklenen, olabilirliği normal olan bir gelişmedir. Çünkü seküler devlet uluslararsı kulvarda inançlar üzerine değil, politik çıkarları üzerine hareket eder. Küresel ölçekte gücünüz neyse, gücünüz kadar direnebilirsiniz. Burada bu gelişmenin laik-seküler devlet politikası açısından normal olduğunu söylemeye çalışyorum, Müslümanlar açısından değil. Dikkat çekmek istediğim husus, maslahaten mevcut siyasi oluşumu destekleyen Müslümanlara işin aslının ne olduğunu hatırlatmaya çalışmak. Son dönem itibarıyla bu hatırlatmanın çok önem arzettiğini düşünüyorum.

Sadece siyonist İsrail’le değil, İsrail dışındaki bütün emperyalistlerle normalleşme çabaları alabildiğine hızlı esyretmekte. İşte tam da burada modern devletin çıplak sureti görülmektedir ve bu şu demektir: Siz kendinize Müslümanım deseniz, dünya beşten büyüktür diyerek ifade etseniz, kendi takiyyeci mantığınızla pragmatist yaklaşımınızla laik devlete hükümet olsanız dahi, Kemalist-Laik devletin statükosunun dışına çıkamayacağınız anlamına gelmektedir. Müslüman şahıslar olarak Hükümet olmanız, başınıza buyruk olabileceğiniz, devletin statükosunun dışına çıkabileceğiniz anlamına gelmez. Size, dostlarınızı ya da düşmanlarınızı belirleme hakkı vermez, kimi sevip kimi sevmeyeceğinizi hükümetin üstündeki devlet ve küresel emperyal güçler belirler.


YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ >>>>>

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat