İsrail'den ilk üst düzey ziyaret!


İsrail'den ilk üst düzey ziyaret!

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 25 Haziran 2016 Cumartesi 03:23


Mavi Marmara sonrası İsrail Siyonist Birliği Partisi üyesi olan Milletvekili Ksenia Svetlova Türkiye'ye geldi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Mavi Marmara saldırısı ardından ilk kez dün (24 Haziran 2016) İsrailli bir milletvekili "İsrail-Türkiye Anlaşmasına Doğru" başlıklı toplantıda konuşmacı olamka için Türkiye'ye geldi.

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi'nin (GPoT) İsrail düşünce kuruluşu MİTVİM Enstitüsü işbirliğiyle düzenlediği ve Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Başkanı Doç. Dr. Mesut Özcan, İsrail Milletvekili Ksenia Svetlova, Türkiye'nin Telaviv Eski Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ve İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen'in de katıldığı "İsrail-Türkiye Anlaşmasına Doğru" başlıklı yuvarlak masa toplantısında, Türkiye-İsrail İlişkilerindeki normalleşme sürecine dair gelişmeler tartışıldı. Taksim'de bir otelde gerçekleşen toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti, Verilen arada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Svetlova, "İki ülke arasında işbirliği sağlanacak " dedi. Anlaşmanın henüz somutlaşmadığını söyleyen Svetlova şunları kaydetti:

"Gazze meselesi tabiki konuşuluyor. Bu konuda Türkiye'ye insani yardımların Gazze'ye ulaştırılması için bir avantaj sağlanıyor. Bunu sadece Filistinlilerin hayatlarını düzeltmek için değil ortak bir işbirliği alanı yaratma açısından önemli görmek lazım. Hem Filistinlilerin güvenliği açısından da önemli bu. Filistin'in güvenliği aynı zamanda İsrail'in güvenliği. Özür dilenmişti. Geri kalan tazminat konusu, burada Türkiye'ye de iş düşüyor. Bu sorunun daha da büyümemesi için iki ülkenin geleceği açısından da birlikte çalışmaya devam etmeleri gerekiyor."

Türkiye'nin Eski Telaviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, "Biliyorsunuz Pazar günü önemli bir toplantı olacağını anlıyoruz. Bu toplantıda bir anlaşma çıktığı takdirde Türk-israil ilişkilerini normalleştirme imkanı olacak. Ortadoğu'da çok önemli gelişmeler meydana geliyor. İki komşumuzda iç savaş yaşanıyor. Bu iç savaşlar bölgedeki bütün dengeleri değiştirecek sonuçlar doğurabilir. Bu aşamada Türk-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi önemli. Bu anlaşmanın üçüncü şartı da Gazze'ye Türkiye'nin altyapıya yardım etmesi, insani yardım göndermesi, elektrik, su şebekelerinin yenilenmesi gibi bazı imkanları da beraberinde getireceği anlaşılıyor. Üç şartın yerine getirilmesinin ardından Türk-İsrail ilişkilerinin geliştirilmesi önemli. Biliyorsunuz dışişleri bakanlığında bir yaş limiti var. Yaş limitini doldurduğum için emekli oldum. O bakımından genç bir diplomat arkadaşımız normalleşmeyle birlikte gidecektir" dedi.

Çelikkol Türkiye İsrail anlaşmasının Filistin içindeki sorunların çözümü konusunda da fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

Timetürk

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat