İsrail Mescid-i Aksa’ya saldırırken BM itidal çağrısı yapıyor


İsrail Mescid-i Aksa’ya saldırırken BM itidal çağrısı yapıyor

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 18 Eylül 2015 Cuma 22:37


İsrail Mescid-i Aksa’ya saldırırken BM İsrail'e hiç bir söz etmeden itidal çağrısı yapıyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırmasının ardından çatışmalar devam edip dördüncü gününe girerken, İsrail Perşembe gecesi Doğu Kudüs genelinde çeşitli mahallelere baskın düzenledi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs genelinde çatışmaların gece boyu sürdüğü sırada, BM Güvenlik Konseyi Perşembe günü itidal ve sukünet çağrısında bulundu.

 Çatışmalar Silvan, Shufat, El Eizariya ve Cebel El Mukabbir mahallelerinde alevlenirken, İsrail Filistinli direnişçi gençlere göz yaşartıcı gaz, kauçuk kaplı çelik mermi ve ses bombalarıyla karşılılık verdi.

Tanıkların ifadelerine göre,  Filistinli direnişçiler bir İsrail aracını ateşe verdi. İşgalci İsrail, olayların artması üzerine telaşlanarak, bu Cuma Doğu Kudüs’ün dar sokaklarına 5 binin üzerinde polis konuşlandırdı. Camiye girişler engellendi ve bütün kapılar işgal güçlerince tutuldu.

Bu engellemeler karşısında 13, 15 ve 17 yaşlarında 3 Filistinli genç bir Filistin bayrağını ellerinde dalgalandırarak dolaşmaya başladı, bu sırada yaşlı bir Filistinli direnişçi işgal güçlerince göz altına alındı.

Çatışmaların şiddetlenmesi ve Filistin genelinde yeni bir İntifada kaygısına kapılan İsrail, şiddetin dozunu alabildiğine artırdı.

BM Güvenlik Konseyi: “Gelişmelerden derin kaygı duyuyoruz”

BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi ortak bir bildiri yayınlayarak, gelişmelerden derin kaygı duyduklarını ve tarafların sükunet içerisinde davranmaları gerektiğini ifade ettiler.

Bildiride, Yahudilerin ve Müslümanların kutsal beldeyi korumaları ve birlikte yönetmeleri gerektiği vurgusu yapılırken kışkırtıcı tutumlardan kaçınılması gerektiği belirtildi. Konsey üyeleri, itidal ile hareket etmenin ve karşılıklı tansiyonu yükseltecek ifade ve davranışlardan kaçınılması gerektiğini söylediği bildiride, İsraillilerin ve Yahudilerin ortak bir akılla hareket ederek, Ortadoğu’da barış umutlarının artması için çaba göstermeleri gerektiği üzerine durulmasına dikkat çektiler.

Konsey ayrıca, insanların ibadetlerinin engellenemeyeceği konusunda görüşünü söyledi.

Netanyahu ise yaptıkları zulmü adeta inkar edercesine BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a ülkesinin güvenliği için her türlü tedbiri alacaklarını ve bunun için ne gerekiyorsa yapmaktan geri durmayacaklarını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin bildirisinde, İsrail’in yapmış olduğu zulme, haksız tutuklamalara ve işgale karşı ele alınır dişe dokunur hiçbir eleştirinin olmaması, İsrail için herhangi bir sert ifadenin bulunmaması dikkatlerden kaçmadı.


FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ>>>>>

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat