İsrail Kudüs’ü işgal ediyor Filistin direniyor


İsrail Kudüs’ü işgal ediyor Filistin direniyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 06 Ekim 2015 Salı 22:44


Bu gün Batı Şeria boyunca süren çatışmalarda, işgal güçleri tarafından 90 Filistinli vurularak yaralandı. Bütün Filistin'de ayaklanma. İntifada başlıyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Bu gün Batı Şeria boyunca süren çatışmalarda, işgal güçleri tarafından 90 Filistinli vurularak yaralandı. Bütün Filistin'de ayaklanma. İntifada başlıyor. 13 yaşındaki Filistinli bir gencin İsrail askerlerince öldürülmesiyle başlayan olayların seyri yükselerek devam ediyor.

İSRAİL ASKERLERİ GERÇEK MERMİ KULLANIYOR


Bölgeden gelen haberlere göre çatışmalarda yaralananlardan 8 kişinin hayati tehlikesi bulunmakta. İşgal güçlerinin plastik ve gerçek mermiler kullanıldığı saldırılarında, birçok bölge sakini de darp edildi. Çatışmalarda işgalcilerin göz yaşartıcı gaz kullanması nedeniyle 52 kişi de  solunum zorluğu nedeniyle yakın yerlerdeki hastanelere kaldırıldı.

Edinilen bilgilere göre, Bethlehem Devlet Hastanesine karnından mermi ile yaralanmış 8 kişi ve ayrıca çeşitli yerlerinden yaralanan 37 kişi tedavi edilmek üzere getirildi.

Onlarca kişinin de, atılan göz yaşartıcı gazlar sonucunda solunum zorluğu ve boğulma tehlikesiyle de tedaviye geldiği söylendi. YEDİOTH OHARİNOT: BİRÇOK İSRAİL ASKERİ YARALANDI

Batı Şeria’daki çatışmalarda, Filistinli direnişçi gençler İsrail askeri araçlarına molotof atarak karşılık verdiler. Atılan Molotoflar sonucu İsrail’e ait askeri araçların bir kısmı yandı.

İbranice yayın yapan gazete Yedioth Oharinot, çatışmalar esnasında birçok İsrail askerinin de yaralandığını duyurdu. Ayrıca Bethlehem kentinde de çıkan çatışmalarda birçok İsrail askeri yaralndı.

Kızılay’da yaptığı açıklamada, bugün Batı Şeria’da ve Doğu Kudüs’te meydana gelen son çatışmalarda en az 90 kişinin yaralandığını duyurdu. Yaralılar arasında durumu kritik olanlarda bulunmakta.

Kızılay sözcüsü Errab Fukaha, İsrail kuvvetlerinde en 23 kişinin gerçek be kauçuk mermilerle vurulduğunu söyledi. Sözcü, aşrı göz yaşartıcı gaz sonucu 57 kişinin de aşırı derece de etkilendiğini sözlerine ekledi.İSRAİL ASKERLERİ AMBULANLASLAR SALDIRDI 

Çatışmalar Batı Şeria genelinde devam ederken, yaralananların sürekli arttığı bildiriliyor. Bu arada Pazar gününden bu yana işgalci İsrail tarafından yaralı taşıyan ambulans ekiplerine 13 kez saldırı gerçekleşti.

Cenin Jalama kontrol noktasında da işgal güçleri ile çatışmalar başladı.

Kudüs Silwan kasabasında işgal güçleri çatıların üstüne keskin nişancılar yerleştirdi.ÇOCUK YANLIŞLIKLA VURULDU 

İsrail askeri yetkilileri yaptığı açıklamada, ölen Filistinli gencin yanlışlıkla vurulduğunu söyledi. İsrailli yetkililerin yanlışlıkla öldürüldiğini söylemesine rağmen bugün üst rütbeli bir İsrailli askeri yetkili çocuğu bilerek öldirdiklerini itiraf etti.Bu gün toprağa verilen 13 yaşındaki Adurrahman Abdullah, Aida mülteci kampında işgal güçleriyle protestocular arasında çıkan çatışmalarda İsrail askerlerince göğsünden vurulmuş, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. 

 İsrail'in Mecdi-iAksa'ya yönelik ihlalleri ve Filistinli Müslümanlara yönelik son dönem şiddet ve baskıları, Filistinli direnişçilerin sabrını taşırdı. Bütün dünyanın gözleri önünde adım adım işgal planını uygulamaya koyan işgalciler, erkek, kadın, çocuk, yaralı, hasta demeden zulümlerini işlemeye devam ediyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat