İslami Cephe Lideri Abbud El Cezire'ye konuştu


İslami Cephe Lideri Abbud El Cezire'ye konuştu

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 28 Aralık 2013 Cumartesi 18:15


Ahraru Şam komutanı ve cephe İslamiye'nin siyasi heyet sorumlusu Hassan Abbud kendisi bu cephenin hedefini izlediği stratejiyi El Cezire'ye anlattı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye muhalefetinin büyük grupları Cephe İslamiye adı altında birleşti. Bu oluşum Esed düzenini yıkmak askeri ve siyasi birleşmeyi sağlamak için çabalayan ve yeni siyasi bir çalışmayı öneren bir oluşumdur. Ahraru Şam bu oluşumun en başında gelen gruplardan biri. Ahraru Şam komutanı ve cephe İslamiye’nin siyasi heyet sorumlusu Hassan Abbud kendisi bu cephenin hedefini izlediği stratejiyi  El Cezire'ye anlattı. 
 
Bu cephe Suriye sahnesine neler kattı?


Bu cephe aziz ülkemizdeki direnişçilerin hayal ettiği bir cephe idi. Ümmet olma bilincini temsil eden ve hedefleyen bir projedir. S afları bir tutmak güçleri birleştirmek imkanları sağlamak  içindir ki bununla beraber  çalışmalarımız  daha düzenli ve daha sağlam olacaktır.

Cephe İslamiye’nin yayınlanan misakında laiklik ve medeni devlet anlayışını kabul etmediğinizi söylemişsiniz merciiniz nedir?


Merciimiz İslamiyettir içinde adaletin, şuranın olduğu insanların gururu ile oynanmayan İslam şeriatının uygulandığı bir devlet istiyoruz.
 
Misakınızda laikliği demokrasiyi medeni devleti ret ettiğinizi söylüyorsunuz sizin şekillendirdiğiniz devlet biçimi nedir?
Medeni devlet tabirinin belli bir anlamı olmadığı için ret ettik.Kimisi askeri devlet kimisi demokrasi devleti olarak algılamıştır, kimisi de başka türlü anlamıştır yeni bir tabirdir anlamı üzerine ittifak edilememiştir.Laikliğe karşı olmamız İslamiyet’e ters düşmesindendir,demokrasiyi ise biz;  otoriter diktatör halkın özgürlüğünü elinden alan halka zulüm eden bir sistem istemiyoruz,bizim istediğimiz şura üzerine kurulmuş ümmetin içinde olduğu sermayelerin eşit dağıtıldığı devlet kurumlarının yeni sistemle yönetilen idari bilgilerine sahip bu ülkenin kaynaklarını üretebilen kullanabilen,insanların rahat yaşamasını garanti eden bir düzen istiyoruz.
 
Eğer siz devlet şeklini ve sistemini koyacaksanız İslam devleti  mi olacak, özgürlük olacağına beni nasıl ikna edebilirsiniz?


İslam insanları bağlamak hayatlarını boşa geçirmek için gelmemiştir  İslam bazı kurallar koymuştur bu kurallar bu kurallar her ülkede vardır ülkelerde bu kurallar çerçevesinde fert ve toplum yaşantısını düzene koymuştur.
 
İslami devleti ret eden ne olacak?


Her yerde hükümetlerin kanunlarını kabul eden ve ret eden vardır biz şunu diyoruz: İslam insanların korkacağı öcü değildir,şeriat ta sadece had uygulamak için el kesmek için değildir, şeriat tam bir yaşam biçimidir ibadetlerin dışında sosyal ve ticari ilişkileri de düzenlemiştir,herkes bilir ki tarihte şeriatın gölgesinde yaşayan toplumun her kesiminden insanlar nimetlerden faydalanmıştır
 
Azınlıkları mı kastediyorsunuz?


Evet
 
Azınlıklarla bu sistemle mi muamele edeceksiniz?


Azınlıklara bağlı kişiler beyanatlarında Allahın şeriatı ile yönetilen bir sistemde yaşamakta bir sorunlarının olmadığını göreceksiniz  bunu Micheal Kilo de  söylüyor.
 
Ama Micheal Kilo demokrat


 Allahın şeriatı ile yönetilen bir sistemde yaşamakta sorunu yoktur.
 
Siyasi alanda siz cephenin siyasi başkanlığını yapıyorsunuz diğer grupların siyasi temsilcileri ile ilişkiniz nasıl olacak


Bulunan oluşumlar direnişin gerçek temsilcileri değildir,  bunlar sadece bulunan küçük grupların önerisini sunar ve bu gruplar birbiri ile bağlantılı değildir belli kurallar altında birleşmemiştir bunların önerileri Suriye’de yapılması gerekenleri temsil  etmez.
 
Siyasi bir ofis oluşturmanız geçiş hükümetini  izole etmek için mi?


Aslında bu görev onlara verilmemiştir ve Suriye halkının onlara vekalet verdiğine de inanmıyoruz geçiş hükümetinin başlangıcında sloganlar atan çıkıp konuşan kişi de  daha sonra çekilmiştir.
 
Cephe İslamiye’nin oluşumunda Ahraru Şam’da var.  Ahraru Şam bazı insan hakları kuruluşları tarafından bir takım töhmetlere maruz kaldı bu kuruluşların iddia ettiklerine göre insan haklarına aykırı meydanlarda idam cezaları uygulamak keyfi hareket edip kanun dışı işler yapmak gibi töhmetlerde bulunuldu.Bu konuda cevabınız nedir?


Bu iddialar doğru değildir Human Rice gibi raporlar bilir kişiler tarafından hazırlamadı sadece Esad düzeninin adamlarından birinin verdiği bilgiler doğrultusunda rapor hazırlamıştır. bizim meydanda askeri ahlaka uygun kurallarımız vardır stratejimiz kendini korumaya çalışanları korumak sivilleri Esad düzeni taraftarı olsa da korumaktır.
Televizyon kanallarında sivil insanların yaşlı çocuk demeden idam edilme görüntüleri yayınlandı
Bunların hiçbirini biz yapmadık
Kim yapmış olabilir
Bilemem
Siz bilemezseniz kim bilebilir direniş sahibi sizsiniz birçok bölgede siz varsınız halkın emniyetiti ile ilgili hiç araştırma yapmadınız mı?


Biz bulunduğumuz bölgelerde emniyeti sağlamaya çalışıyoruz diğer özgürleştirilmiş bölgelere de bunu yayıyoruz esirleri kurtarmaya çalışıyoruz. Yakın zamanda İngiliz  kanalı BBC’den den bir grup basın mensubunu düzene bağlı bir çete grubundan kurtardık ve Türkiye’ye teslim ettik…
 
Bazılarına göre direniş ve direnişçiler halka gerektiği gibi hizmet etmiyor, ihtiyaçlarını gideremiyorlar mültecilerin problemi büyük problemHizmet konusunda elimizden geleni yaptık alt yapı su elektrik yol bu gibi konularda elimizden geleni yaptık. Çadır kentlerde kalan mülteci halkımız için keşke diğer komşu  Arap ülkeleri de Türkiye’nin gösterdiği hassasiyeti gösterse. Türkiye halkımıza misafir gibi karşılayıp öyle davranıyor onlara ikramda bulunuyor
 
Halk elinden geleni yapıyor,hükümetlere ne diyorsunuz


Dünyanın en ücra köşelerinde deprem sel felaketlerine yardım eden hükümetler neden bizim halka yardım etmiyor bu nasıl çelişkidir kendileri bunu nasıl kabul ediyorlar.
 
Esad düzeninin ileri gelenlerinden biri Esad askerlerinin ilerleme kaydettiğini söylüyor siz askeri durumu nasıl değerlendiriyor sunuz?


Kaç aydır meydandaki askeri durum rekabet içinde geçiyor düzen bazı bölgelerde ilerleme kaydetse de mesela Kalamun bölgesinde şiddetli bombardıman ve füze saldırılarından dolayı direnişçilerin orda az sayıda olmasından bölgenin geniş olmasından dolayı düzenin bu bölgede biraz ilerlemesine neden oldu ama genel olarak bakarsanız Dera, Guta  Şarkıya ve diğer bölgelerde direnişçiler ilerleme kat edip düzenin bulunduğu bölgeleri özgürleştirmeye devam ediyor. Özellikle Guta Şarkiyedeki ablukayı kırıp içeriye girmeyi başarmışlardır.
 
 Şu anki askeri durumdan memnun olduğunuzu söyleye bilir miyiz?


Askeri durumdan memnun değiliz çünkü bizim beklentimiz bunun çok daha üzerinde bu nedenle Cephe İslamiye güçleri birleştirdi ve genel maslahata hizmet etmesi için oluşturuldu.
 
Dediğinize göre İranlı,Iraklı, Lübnanlı bazı kişiler Suriye düzeni ile size karı savaştığını söylediniz bu sizin direnişinizi nasıl etkiledi.


Bu müdahale özelliklede ortaya çıktıktan sonrada sayı arttı son dönemdeki savaşın şiddetlenmesi de sebep bu idi. Çünkü Suriyeli askerin savaşma yeteneği yok mücahitlerin yaptığı operasyonlara Suriyeli asker sıkıştığı zaman kaçıyordu. Suriyeli asker mağnen yenilmişti ama dışarıdan gelen savaşçılar içlerinde birikmiş nefret ve  ülemalarının verdiği fetvalarla “Ya Zeynep” sloganı ile geldiler bu durumda güçleri dengelemiş oldular ama televizyonda tabutlarla  Lübnan,Irak ve İran’a   döndüklerini görebilirsiniz
 
Mezhebi  ordu kuruldu diyebilir miyiz?


Rafıda  Bu orduyu  düzenin askerleriyle aynı safta birleşerek kuruyor ve bunu açık bir şekilde yapıyor.  Ama Sünni saf için bunu diyemeyiz.  13.06.2013 tarihinde yapılan Kahire Konferansında İran,  Irak ve Hizbullah’ın Suriye’de yaptığı bütün Müslümanlar açık bir savaş olduğu söylemiştir buna rağmen bunlara karşı bir saf oluşmadı ama şimdi mücahitler arasında bir safta birleşme gerçekleşmek üzere
 
Bir safta birleşme dediğiniz Cephe İslamiye’nin dışarıdan Sünni mücahit istediği anlamına mı geliyor?


Tabi düzenle birlikte Rafıda’nın aynı safta olması düzenin emniyet şirketlerinden lejyoner getirmesi. Doğal olarak bunu ekranlarda gören gençler kardeşlerinin öldürülmesi evlerinin yıkılmasına sessiz kalamazlardı. Şu anda olan bu kardeşlerine destek olmak aynı safta olmak için gelen guruplar var operasyonlarda cesaretleriyle bunu gösterdiler. Bizde onlara şükranlarımızı sunarız
 
İran, Irak  ve Hizbullah’ın yaptığı Sünni Müslümanların Suriye’de savaşmaya gelmelerine karşı yapılmış bir hamle denilemez mi?


Bunu ilk onlar başlattı.  Protesto eylemlerini kırmak için Suriyeli  askerlerle birlikte müdahale eden onlardı. Mücahitler bunu başlatmadı.
 
Nasıl onlar başlatmadı, Suriye’ye gelişleri yetmez mi?


Irak ve İran Rafıtaları  daha önce gelmişti ama bu açıkça bilinmiyordu. Biz konuşmalarını telsizlerden duyuyorduk.  İran’dan da  Suriye askerlerinin yanında olmak gerektiğinin fetvalarını veriyordu. İran’ın Hümeyni  projesi istediklerinin çoğunu gerçekleştirdi ve bu Şam ile kalmayacak şayet Suriye’de ki direniş kırılırsa Arap Haliçi birkaç senede İran gölüne dönüşecek. Ama Allah’ın izni ile bunu engelleyecek baraj olacağız,  doğudan gelen bu Safevi hareketi kayalarımızda parçalanacaktır.
 
Sizce İran’ın haliç  ülkelerine sahip olmak gibi projelerimi var,  kaldı  ki Haliç ülkeleri Amerika tarafından korunmaktadır.


İran halen eski Farisi rüyaları taşımaktan ve bundan geri kalacağını sanmıyoruz fırsat buldukça civarında ki ülkelere de kaygıları saçmak ahtapot kollarını oynatmaktan geri kalmayacaktır.
 
İran, Amerika’ya bu konuda meydan mı okuyor.


Amerika’ya Orta doğunun koyucusu gözüyle bakmamak gerekiyor. Amerika çıkarlarına bakar. Birileriyle anlaşma  yapar sonrada değiştirebilir. İran ise Amerika’yı  düşman görmesi hutbelerde Amerika’ya ölüm sloganları atması sadece belli bir kitlenin duygularıyla oynamaktan ibarettir gizliden ise aralarında anlaşmaları görüşmeleri yapılmaktadır. Yakın bir zaman da da Amerika ve İran yakınlaşması görüldü her iki tarafta da bunun açıklanmasına izi verdi demek ki maslahatlarda bir çelişki yok görünürde olanın tersi gizliden yapılıyor.
 
Kürtler mahalli idari projesi sundular federal yönetime hazırlık olarak Suriye’nin kuzeyini üçe böldüler. Sizce Suriye bölünmeye mi başlandı?


Maalesef bu adım atıldı sebebi de  Kürt milliyetçi grup oldu. Suriye’deki Kürt kardeşlerimiz  Bass döneminde her türlü zulme maruz kaldıkları doğru bütün haklarını alıp her türlü zulmü tattırdı.ama bu diğer kardeşlerinden yaşanılmadan ayrı yerlerde yaşamalarını gerektirmez. Bu adımların peşinde de Nusayri devleti kurma adımı olacak.
 
Nusayri devlet kurulursa ne olur.


Buna izin vermeyeceğiz.  biz misakımızda Suriye’nin bölünmesine taifelere ayrılmasına izin vermeyeceğimizi söyledik.
 
 2. Cenevre anlaşması olmak üzere bir çok kişi davet edildi. 2014’ün ocak ayında olacak, siz Cenevre anlaşmasına katılacak mısınız?


Hayır katılmayacağız. Esad düzeninin oraya şartsız gideceğini Beşşar Esad’da başkanlıktan ayrılmayacağını açıklamıştı geçiş hükümeti istiyorlar. Direnişçileri Esad askerleriyle birleştirmek istiyorlar. Biz Beşşar başkanlığı bırakmadı sürece suçluların hesaba çekilmediği sürece hiçbir anlaşmada olmayacağız. Oraya giden herkes halktan vekalet almamıştır halkı da temsil etmemektedir bunun gibi projelerde kaybetmeye mahkumdur.
 
Geçiş hükümetini temsil edenler veya bunların bir kısmı Cenevre’ye giderse ve bu düzenleme için karar verirse Amerika veya diğerleri bunu gerçekleştirmek isterse ne olacak


Gitsinler geçiş hükümeti kendi arasında ayrılmış. Biz direnişimize devam edeceğiz hedefimizi belirledik Allahın izni ile devam ediyoruz. Suriye direnişi düzeni yıkmak için ayaklandı ve düzen yıkılmadıkça durmayacak eminiz ki uzun sürse de halkın direnişi hedeflerine varacaklar.
 
Silahlı gruplar arasında anlaşmazlık  olursa sizin tavrınız ne olacak.


Önceki tavrımız nasılsa aynı şekilde gruplar arasında Çıkan problemler çözüldü ise aynı şekilde genel maslahat göz önünde bulundurulup Şeri mahkemelere başvurmalarını söyleriz. Bütün grupların şimdiki durumu göz önünde bulundurup ümmetin ve genel maslahatı düşünerek hareket etmeleri gerekir.  

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat