IŞİD fitnesi şimdi de Afganistan'da


IŞİD fitnesi şimdi de Afganistan'da

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 01 Aralık 2017 Cuma 13:18


IŞİD'in Suriye ve Irak'taki toprak kayıplarından sonra, Afganistan'daki eylemleri yıllardır Nato, ABD ve işbirlikçilerine karşı mücadele eden halk'a zarar vermeye devam ediyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
IŞİD'in Suriye ve Irak'taki topraklarını kaybetmesinin ardından Afganistan'daki eylemlerine hız vermesi şimdide Afgan Cihadınımı baltalıyorlar sorusunu akıllara getirdi.

Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar bölgesinde IŞİD'in sürekli olarak saldırdılar düzenlediği Taliban birlikleri karşılık verince bölgede şiddetli çatışmalar yaşanmaya başladı. Bölgede yer alan 9 binden fazla aile güvenlikleri sebebiyle farklı bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Bölgeden ayrılan aileler Çamtala bölgesine sığındıklarını bildirirken acil yardım çağrısında bulundu. Bölgede IŞİD'in saldırıları yeni olmadığı gibi yaklaşık bir ay öncesindede bu saldırılar tekrarlanmış ve bölgede yer alan 5 binden fazla ailenin göç etmek zorunda kaldığı bildirilmişti.

Afganistan'da siviller bölgesinde camii'lerde patlayan bombalar'da ülke'de karışıklığa sebeb olmaktadır.

Geçtiğimiz ay içerisinde Afganistan'da yer alan Herat şehrinde IŞİD bir şii mabedine bombalı saldırı düzenleyerek 50 kişinin hayatını kaybetmesine sebeb olmuş. Bu saldırı yıllardır Nato, ABD ve işbirlikçilerle mücadele eden Taliban hareketininde tepkisine yol açtı.

Taliban yaptığı açıklamayı yenileyerek sivil bölgelerde yapılan saldırıları  onaylamadıklarını amaçlarının ve gayelerinin şuanda yalnızca yabancı ve yerli işgalcilerin ülkeden def edilmesi gerektiğinin üzerine vurgu yaparak yenilemişti.

IŞİD'in sivil bölgeleri hedef alarak yapmış olduğu saldırılarda geçmiştede tekrarlanmış, akıllara gelen soru işaretleri son saldırılarla dahada netleşmişe benziyor. Özellikle sivil şii halkının bulunduğu bölgelerde patlatılan bombalarla IŞİD Şii'leride Afgan savaşının içerisine çekmeyemi çalışıyor soru işaretlerini akıllara getiriyor.

Afganistan'da Taliban yıllardır safların ayrışması ve savaşın netleşmesi için mücadele ederken, ortalığı kan gölüne çevirmeyi hedefleyen IŞİD yaptığı operasyonlarla Taliban'ı Afganistan'da zor durumda bırakmaya devam ediyor.

16 yıldır işgalci konumdaki unsurlarla savaşı devam ederken, neredeyse ülke'nin yarısını kontrol altına almayı başaran ve halk tarafındanda desteklenen Taliban hareketi başkent Kabil'in bile kapılarına dayanarak bir yandan ülke içerisinde mücadele ederken, bir yandanda uluslararası kamuoyuna savaşlarının sadece işgalcilerle olduğunu net olarak belirtmeye çalışıyor.

IŞİD tarafından sivil yerleşim bölgelerinde patlatılan bombalar dünyadaki medya servisleri tarafından haberlere konu edilirken saldırıları düzenleyenlerin bilgisi paylaşılmadığında, Afganistan deyince akıllara Taliban isminin gelişi harekete oldukça leke sürer vaziyete düşüyor.

Mevcut hükümetin çöküşünün 2017 yılında hızlandığı bir dönemde IŞİD'in yaptığı sivil operasyonlarla ön plana çıkması yıllardır mücadele edinilen Afganistan Cihadı'na sekte vurmasından endişe ediliyor. Afganistan'da zaman zaman IŞİD unsurları ile Taliban Nangarhar bölgesinde şiddetli çatışmalar yaşıyor.

Taliban sözcüsünün son yaptığı açıklamada "Biz ne zaman IŞİD'i bitirmeye kalkışsak üzerimizde ABD uçaklarını görüyoruz" demecinin bir benzeride geçtiğimiz günlerde tekrarlandı.

Afganistan İslam Emirliği sözcüsü yaptığı son açıklamada IŞİD'in kontrol altında tuttuğu bölgeleri geri almak için başlatılan operasyonlar esnasında Kabil hükümeti ve ABD'ye ait savaş uçakları IŞİD'e "destek" sayılabilecek boyutta Taliban birliklerine bombardıman yapıldığını aktardı.

Kaynak: ISLAH HABER

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat