İşgalci İsrail şimdi de hastaneye baskın düzenledi


İşgalci İsrail şimdi de hastaneye baskın düzenledi

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 29 Ekim 2015 Perşembe 18:12


Filistinli direnişçilerden yaralananların peşine düşen işgal güçleri hastaneye baskın düzenledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Üç gündür El-Makasıd Hastanesi'ne baskın düzenleyen işgal güçlerinin attığı ses ve gaz bombalarından çıkan yoğun gaz nedeniyle onlarca kişinin boğulma tehlikesi geçirdiği ifade edildi.

Bugünkü baskın, işgal güçlerinin çatışmalar sırasında yaralanan gençlerle ilgili bilgi alma bahanesiyle hastaneye arka arkaya baskın düzenlemesinden bıkan hastane çalışanlarının protestosu sırasında gerçekleşti.

Hastane çalışanları, sağlık kurumlarının hedef alınmasına son verilmesini isteyerek, hastanelere baskın düzenlenmesinin işgal rejimi için utanç lekesi olduğunu söyledi.

İşgal güçleri El-Makasıd Hastanesi'ne dün düzenlediği baskın sırasında hasta kayıtlarıyla ilgili bilgisayara ve kamera kayıtlarına el koymuştu.

El Halil'de işgal güçleriyle çatışmalar devam ediyor

El-Halil kentinin güney bölgesiyle kuzeydeki El-Arrub Mülteci Kampı'nda bu sabah (29 Ekim Perşembe) işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmalar yaşanırken, Filistinli gençlerin Yahudi yerleşimcilerin araçlarının camlarını kırdıkları bildirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, işgal güçleri El-Halil'in güneyinde öğrencilerin üzerine göz yaşartıcı bomba yağdırdı. Öğrencilerin de işgal askerlerine taşlarla ve boş şişelerle karşılık verdikleri ifade edildi.

Aynı şekilde kuzeydeki El-Arrub Mülteci Kampı'nda da çatışma çıktığı ve işgal güçlerinin evlere göz yaşartıcı bomba attığı belirtildi.

Kaynaklar, Filistinli gençlerin Beyt Ummer ve El-Arrub arasındaki anayol üzerinde Yahudi yerleşimcilerin araçlarını taşlayarak camlarını kırdıklarını söyledi.

Yerel kaynaklar, işgal güçlerinin Beyt Ummer'de Halid Mahmud Ebu Mariye'yi ve El-Arrub Kampı'ndan da Ziya El-Yasuri'yi gözaltına aldığını bildirdi.

 

 Beytlahim'de İşgal Güçleriyle Yaşanan Çatışmalarda 4 Genç Yaralandı

Beytlahim'in güneyindeki Beyt Ficar beldesinde dün akşam (28 Ekim Çarşamba) işgal güçleriyle Filistinliler arasında yaşanan çatışmalarda biri başından olmak üzere dört gencin plastik mermilerle yaralandığı ve onlarca kişinin de boğulma tehlikesi geçirdiği bildirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin hastane kaynaklarından edindiği bilgiye göre, gençlerden biri beldenin batı girişinde işgal güçleriyle yaşanan çatışmalar sırasında başından yaralandı.

Beyt Cala Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralı gencin beyin kanaması geçirdiği ve durumunun ağır olduğu bildirildi.

İşgal güçlerinin attığı plastik mermilerle yaralanan diğer üç gencin yaralarının ise hafif olduğu kaydedildi.

Ayide Mülteci Kampı'nda da işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmaların yaşandığı, işgal askerlerinin gençlerin üzerine ve evlere doğru göz yaşartıcı bomba attığı ve bombalardan çıkan yoğun gazdan birçok kişinin etkilendiği ifade edildi.

Beytlahim'in doğusundaki Tegu' köyü yakınlarında işgal askerlerinin darp ettiği bir gencin yaralandığı bildirildi. İşgal Güçleri El-Halil'de Filistinli Bir Genci Şehit Etti


İşgal güçleri bugün (28 Ekim Çarşamba) akşam saatlerinde El-Halil'in Tel İrmide bölgesinde Filistinli bir genci bıçaklama eylemi girişiminde bulunduğu iddiasıyla şehit etti.

İşgal televizyonu 10'uncu kanalı, işgal polisinin eylemci genci öldürmeyi başardığını söyledi.

Görgü tanıkları, işgal güçlerinin doğrudan Filistinli gencin üzerine 11 el ateş ettiğini belirterek, gencin uzun süre yerde yatarak kan kaybettiğini, yanına hiç kimsenin yaklaşmasına ve ilk yardım ekiplerinin müdahalede bulunmasına izin verilmediğini, daha sonra işgal güçlerinin gencin eline bıçak koyduğunu ifade etti.

Görgü tanıkları ayrıca Filistinli gencin dün akşam Hemmam Esad isimli gencin öldürüldüğü aynı yerde şehit edildiğini bildirdi.

İlerleyen dakikalarda hastane kaynakları, işgal güçlerinin yargısız infazla şehit ettiği gencin El-Halil kenti sakinlerinden 23 yaşındaki İslam Refik Abido olduğunu açıkladı. Hamas'tan Batı Yaka Halkına çağrı: "Cuma Günkü Gösterilere Katılın"

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Batı Yaka'daki taraftarlarına seslenerek, önümüzdeki Cuma günü Batı Yaka'nın her bölgesinde yürüyüşlere ve işgal güçleriyle çatışmalara katılmalarını istedi.

Hamas Hareketi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Filistin halkının her gün akan kanının Filistinlilerin tepkilerini kararlı bir şekilde ortaya koymalarını gerektirdiğini söyledi.

Batı Yaka'nın kentlerinde Cuma namazının hemen ardından çeşitli faaliyetlerin başlayacağını kaydeden Hamas, Filistinlilerden düzenlenecek faaliyetlere geniş bir katılımla iştirak etmelerini istedi.

İşgal güçlerinin şehitlerin cesetlerini teslim etmemesinin kırmızıçizgi olduğunu ve gözardı edilemeyeceğini kaydeden Hamas Hareketi, Filistinlilerin halk hareketinin işgalcileri cesetleri teslim etmeye mecbur bırakacağını söyledi.

Hamas Hareketi, Filistinli gençlerin işgal güçlerinin cinayetlerine misilleme olarak gerçekleştirdikleri direniş eylemlerini bir kez daha tebrik etti. 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat