“İşgal rejimi Filistinli çocukları ajan olmaya zorluyor”


“İşgal rejimi Filistinli çocukları ajan olmaya zorluyor”

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 16 Temmuz 2013 Salı 13:10


Vadi Hulve Bilgi Merkezi Müdürü Cevad Siyam, işgal rejiminin Filistinli çocukları casusluk işinde kullanmak için çabalarını sürdürdüğünü, bunun artık yaygın bir hal aldığını, Filistin halkının ajanlara karşı tavrını bilen ailelerinin de bunu gizlediklerini söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Filistin Enformasyon Merkezinin kendisiyle yaptığı röportajda birçok noktaya değinen Siyam, işgalcinin çocukları, gençleri hatta yaşlıları istihdam etmek için Filistin halkının zor ekonomik şartlarını istismar ettiğini ve bu iş için para harcamaktan kaçınmadığını ifade etti.

Vadi Hulve Bilgi Merkezi Müdürü Cevad Siyam ile yaptığımız röportajı sunuyoruz:

İşgalcinin Filistinli çocukları casusluk için kullandığı gerçek mi? Hedef kitlenin yaşı kaç?

Bu, Kudüs’te oldukça yaygın bir durum. Ancak birkaç nedenden ötürü açığa çıkmıyor. Birincisi işgal rejiminin çocukları tehdit edip, istediklerini yapmazlarsa ajan olduklarını ilan edeceğini söylemesi. İkincisi durumun farkında olan ailelerinin toplumda hoş karşılanmayan ajanlık damgasını yeme korkuları.

Bu konuda yapılan şikayetlerle ilgili bir bilginiz var mı? Bu konuda şikâyetleri nasıl takip ediyor ve hukuki yollarla bununla nasıl mücadele ediyorsunuz?

Bu konuda elimizde veriler var. Ancak işgal güçlerini hukuki olarak takip etmek ve onları yargıya taşımak imkânsız. Çünkü güvenlik nedeniyle giremeyeceğimiz alanlar var. Diğer taraftan zarar gören taraf Filistinli olunca işgal güçlerini koruyan güçlü bir kalkan var. Ancak biz de burada boş durmuyoruz. İşi basın yayın yoluyla gündeme taşıyor, halkın buna karşı durması için bilinçlendirme yoluna gidiyoruz. Bazen bireysel bazen de toplu bilgilendirmelerde bulunuyoruz.

Kayıt altına aldığınız bazı durumlara işaret edebilir misiniz?

Evet, kayıt altına aldığımız ve belgelediğimiz durumlar var. Ancak üzülerek belirtelim ki aileler bu işin yayılmasından, isimleri vermekten veya bu konuda fazla bilgi vermekten çekiniyorlar. En büyük neden de durumlarının herkes tarafından bilinmesi, her gün zulüm gördükleri bir güce ajan olduklarına dair bir bilginin halk arasında yayılması korkusu.

İşgal güçleri bu çocukları kötü emellerine alet ederken ailelerinin ekonomik durumlarını kullanıyor mu? Bunun ailelerle Filistin toplumu üzerindeki etkisi nasıl?

Kesinlikle kullanıyor. Ekonomik durum ve para çocukların hatta büyüklerin bile bu tuzağa düşmesine neden oluyor. Bu duruma düşen çocukların ailelerine baktığınızda çoğunun ailelerinin çok zor şartlarda yaşadıklarını görürsünüz. Bunun sosyal bazı nedenleri var tabi. Mesela ailesinden uzakta yaşayanların, ikinci eşiyle yaşayanların ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkları olanların bu tuzağa kolay düştüklerine şahit oluyoruz.

İşgal rejiminin Filistinlileri ajan olarak kullanma çabaları çocuklarla sınırlı mı? Yoksa başka yaşlarda insanlar da var mı? Kız erkek fark ediyor mu?

Genelde erkek çocuklar üzerinde duruyorlar, ancak bazen genç kızlar da bu işe zorlanmıyor değil. Çoğunlukla öğrenciler bu işe bulaşıyor. Ne yazık ki geçmişte bazı kızlar bu tuzağa düştü ve okul idaresi hiçbir şey yapmadı. Gezi ve turlara çıkan kızlar da bazen bu tür sıkıntılarla karşılaşıyorlar.

Hukuki olarak bazı olayları takip ettiniz mi? Çocuk hukuku ve uluslar arası çocuk hakları açısından Filistinli çocukları casusluğa zorlama girişimleri ne tür bir hak ihlali sayılır?

Daha önce de ifade ettim, çocuklarla ailelerinin baskı altında tutulması nedeniyle bu tür olaylara maruz kalanları hukuki olarak takip etmek neredeyse imkânsız. Diğer taraftan bu olayı takip ederken başka bir risk de var. O da tuzağa düşen çocuğun casus damgası yemesi ve daha sonra tamamıyla toplumdan dışlanması korkusu. Bütün bu engellerden kurtulsak bile işgal polisini koruyup kollayan Siyonist kanunların engeline takılırız.

Uluslararası hukuka gelince aslında buradaki güvenlik güçlerini cezalandırması gerekir. Ancak ne uluslararası örgütler ne de yerel sivil toplum kuruluşları bunu gündeme taşıyor. Bu hususta gördüğümüz tek şey içi boş basın açıklamaları. Gerçekçi olmamız gerekir. Çocuk hukukunu savunduklarını söyleyenler çocukları koruma hususuyla ilgilenmediklerini utanmadan söylüyorlar

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat