İşgal Güçleri 10 Yıl Önce Gazze’den Kaçmıştı


İşgal Güçleri 10 Yıl Önce Gazze’den Kaçmıştı

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 30 Ağustos 2015 Pazar 14:23


Siyonist işgal güçlerinin zayiat korkusuyla Gazze’den kaçışlarının üzerinden 10 yıl geçti. Bu süre içinde direniş güçleri daha da güçlendi, boy verdi ve olgunlaştı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Siyonist işgal güçlerinin zayiat korkusuyla Gazze’den kaçışlarının üzerinden 10 yıl geçti. Bu süre içinde direniş güçleri daha da güçlendi, boy verdi ve olgunlaştı. Düşmanın direk çatışmalardan kaçınma ve duvarların arkasına saklanarak direnişe ağır zayiat verdirme hesapları, direniş güçlerinin tünel kazma ve daha uzun menzilli füze üretmeleriyle alt üst oldu.

Sahadaki bilgi ve gözlemler direniş güçlerinin düşmanla savaşta yeni dengeler oluşturduğunu, bunların sayesinde düşmanın, kendisinin başlattığı üç savaşla söndüremediği direniş ateşinden korunmak için ateşkese sarıldığını gösteriyor.

Uzmanlar, işgal ordusunun askerlerinin direniş güçleriyle birebir savaşıp zayiat verdirmek, asker ve yerleşimcilerin can kaybını önlemek ve sıfır noktada çatışmaları önlemek için Gazze sınırlarının gerisine çekildiğini, ancak direnişin sahip olduğu imkânlar ve geliştirdiği yeni taktiklerin işgal rejiminin amacına ulaşmasını engellediğini, direnişin bu gün sahip olduğu imkânların ise on yıl önceki imkânlardan çok daha iyi, caydırıcı ve stratejik olduğunu ifade ediyorlar.

Bu tespitlerde uzmanlara katılan askeri uzman Yusuf Eş-Şerkavi, işgalcinin zayiat korkusuyla yaptığı çekilme işinin aleyhine döndüğünü belirterek, işgalcinin direnişin bu noktaya gelebileceğini asla tahmin etmediğini, üç savaştan sonra şimdi Gazze’den cankurtaran simidi talep ettiğini söyledi.

Şerkavi yaptığı değerlendirmede direnişin oldukça orijinal türden olan ve 10 yıl sonra işgalcinin tahmin edemediği direniş taktikleri, işgalcinin caydırıcılığını ortadan kaldırdığı gibi, onu Gazze savaşından sonra caydırılan, korkutulan ve ürkütülen bir konuma soktuğunu ifade etti.

İsrail konusunda uzman araştırmacı yazar Me’mun Ebu Amir ise, İsrail’in Gazze’den çekilme kararını, ekonomik, siyasi ve askeri olarak ağır bedeller ödedikten sonra aldığına dikkat çekti.

Şerkavi ise yaptığı değerlendirmenin devamında, direniş güçlerinin son savaşla birlikte düşmana çok önemli mesajlar verdiğini; istediği zaman onun iç cephesine ulaşıp darbe indirebileceğini, onun bunu engelleme gücüne ise asla sahip olmadığını kanıtladığını ve direnişin işgal ordusunun dünyanın en büyük ordusu imajını yerle bir ettiğini söyledi.

Abdüssettar Kasım ise, işgalcinin Gazze’den çekilmesinin Filistin direnişini kendini geliştirmeye zorladığını, bunun neticesinde her geçen gün biraz daha büyüyen ve ilerleyen füze tekniğini geliştirmek için uygun ortam ve şartları yakaladığını ifade etti.

Kasım ayrıca, on yıl içinde Filistin direnişinin çok önemli ve hızlı bir şekilde mesafe kat ettiğini, özellikle tünel ve insansız uçak konusunda önemli aşamalara ulaştığını kaydetti. İşgal rejimi Gazze’den çekildikten sonra Filistin direnişi düşmanı caydırmak, ona ağır darbeler indirmek ve teslim olmasını sağlamak için askeri gücünü nitelikli bir şekilde artırmakta ve geliştirmektedir.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat