Irak'ta 7.3 büyüklüğünde deprem!


Irak'ta 7.3 büyüklüğünde deprem!

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 13 Kasım 2017 Pazartesi 01:01


Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Irak'ta 7, İran'da ise 341 kişinin öldüğü, 5.953 kişinin yaralandığı açıklandı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Irak'ın İran sınırına yakın Halepçe kenti yakınında meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem nedeniyle İran'ın batısındaki Kermanşah eyaletine bağlı kentlerde yaşamını yitirenlerin sayısının 341'e yükseldiği bildirildi. Yaralı sayısının ise 5.953'in üzerine çıktığı belirtildi.

Kermanşah bölgesinde 70 bin kişinin evini terk ettiği belirtiliyor. Can kaybının büyük bölümü Kermanşah vilayetine bağlı Irak sınırına 15 kilometre kadar mesafedeki Sarpol-e Zahab kasabasında meydana geldi. Irak'ta ise 7 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, ekonomiyle ilgili bakanlık heyeti toplantısında yaptığı konuşmada, "Maalesef dün akşamki depremde Kirmanşah'ta yıkılan binaların çoğu (devlet tarafından yapılan) Mehr Evleri'ne ait yapılar." dedi.

Devlet tarafından yapılan binaların bu denli dayanıksız olmasına anlam veremediğini ve bu durumdan büyük üzüntü duyduğunu dile getiren Cihangiri, konunun İran Yol ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı tarafından soruşturulması gerektiğini ifade etti.

Irak Kürdistanının Halepçe kenti yakınında meydana gelen deprem nedeniyle İran Kürdistanında hayatını kaybedenlerin sayısı 328'e çıktı.

Irak Kürdistanının Halepçe kenti yakınında meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem nedeniyle İran'ın batısındaki Kermanşah eyaletine bağlı kentlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 328'e yükseldiği bildirildi.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'e açıklamalarda bulunan Kermanşah Eyaleti Afet Yönetimi Genel Müdürü Rıza Mahmudi, son olarak deprem nedeniyle eyalet genelinde hayatını kaybedenlerin sayısının 211'e çıktığını belirtmişti. Mahmudi, depremde yaralanan 2 bin 504 kişinin de eyalet ve civar kentlerdeki hastanelerde tedavi altına alındığını kaydetmişti.

Ölü Sayısı 328’e Yükseldi

Depremle ilgili son açıklama ise İran Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. İran Sağlık Bakanlığı, dün akşam meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 328’e yükseldiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Irak sınırında yer alan kentlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 328, yaralı sayısının ise 2 bin 600 olduğu” belirtildi. Kayıpların büyük bölümü Kırmaşan kentinden.

Irak Kürdistan Bölgesi’nde ise hayatını kaybedenlerin sayısının 7, korku ve yaralanma nedeniyle hastanelere kaldırılanların sayısının ise 321 oldu açıklandı.

Depremin Vurduğu Kirmanşah'ta 70 Bin Kişi Dışarıda

Dün akşam yaşanan depremde 141 kişinin hayatını kaybettiği, 600 kişinin de yaralandığı İran Kürdistanının Kirmanşah kentinde 70 bin kişi evini terk etti.

Saat 21.18’de yaşanan ve Kürdistan’ın dört parçasında etkili olan depremde Irak Kürdistanında 7, İran Kürdistanında 328 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı.

Depremin en çok hissedildiği Kirmanşah ve Halepçe’de sarsıntı 7 ila 7,6 şiddetinde gerçekleşti.

İran medyasına göre Kirmanşah'ta 141 kişin hayatını kaybetti, 600 kişi de yaralandı. 70 bin kişi ise evlerini terk etti.


 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat