Irak depreminde durum ağırlaşıyor


Irak depreminde durum ağırlaşıyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 14 Kasım 2017 Salı 15:55


İran'da binlerce evin yıkıldığı veya hasar ördüğü 7.3'lük depremin ardından can kaybı 530'a çıktı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Son 50 yılın en büyük depreminde ölü sayısı 530 oldu. Yarı resmi haber ajansı, bugün enkazlardan çıkarılan kurbanlarla birlikte can kaybının arttığını duyurdu.

BATTANİYE VE ÇADIRA İHTİYAÇLARI VAR

Reuters haber ajansı, 7.3'lük depremin ardından binlerce İranlının dondurucu soğuğa rağmen geceyi sokaklarda geçirdiğini bildiriyor. 12 bin evin hasar gördüğü ülkede binlerce insanın battaniye ve çadıra ihtiyacı var. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise, Zagros Dağları'ndaki Serpulzihab'ı yerle bir eden sarsıntının korkusuyla kimsenin uyumadığını aktarıyor. Kentte devletin yaptırdığı Mehr Evleri'nin birçoğu enkaza döndü. AP, konutların bir önceki cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde inşa edildiği bilgisini verdi.

Serpulzihab'taki tek hastanenin depremde yıkılması üzerine Ordu birlikleri sahra hastanesi kurdu, ağır yaralı birçok depremzede ise başkent Tahran'daki hastanelere taşındı.

KIŞLA YIKILDI, ASKERLER ÖLDÜ

7 binden fazla insanın yaralandığı bölgede halen 1000 kadar yaralı hastanelerde tedavi görüyor. Geniş bir alanda telefonlar çalışmıyor, elektrik ve su hatlarında da kesintiler var. Deprem ordu binalarına da hasar verdi, sayısı açıklanmayan askerler öldü.

RUHANİ'DEN EV SÖZÜ

Salı Sabahı deprem bölgesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yıkılan binaların en kısa sürede yeniden yapılacağı sözünü verdi. Depremde evini kaybedenlere ya yeni bir daire verilecek ya da kira yardımı yapılacak. Ruhani, İran'la dayanışma içinde olan ülkelere de teşekkür etti.

Merkez üssü Irak'ın halepçe kentinin yakınları olan büyük depremin 1060 kilometre mesafedeki Birleşik Arap Emirlikleri'nde de hissedildiği bildiriliyor. Dubai'deki gökdelenler deprem sırasında sallandı.

Irak ve İran'la birlikte sarsıntı Türkiye, Suriye, Suudi arabistan, Kuveyt, Lübnan, İsrail, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Pakistan, Azerbaycan ve Ermenistan'da da hissedildi.

IRAK TARAFINDA YEDİ CAN KAYBI BULUNUYOR

İran'da bugüne kadar olan en ağır depremlerden biri, 2003 yılında gerçekleşti. Merkez üssü tarihi Bam kenti olan 6.6 büyüklüğündeki sarsıntıda 31 bin insan yaşamını yitirmişti.

Yukarı Dön


Kızılay ve IHH Süleymaniye'deIrak'ta meydana gelen depremin ardından Süleymaniye ilçesine ilk yardımlar gelmeye başladı. Kardeşlerimiz yardıma muhtaç bizleri bekliyorlar.

Irak'ta meydana gelen depremde ölü sayısı artıyorIrak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Irak'ta 7.3 büyüklüğünde deprem!Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Irak'ta 7, İran'da ise 341 kişinin öldüğü, 5.953 kişinin yaralandığı açıklandı.

Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat