İnternette yeni dönem: Yeni yasa bizi nasıl etkileyecek?


İnternette yeni dönem: Yeni yasa bizi nasıl etkileyecek?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 14 Şubat 2014 Cuma 14:13


Son dönemde sıkça konuşulan yeni internet düzenlemeleri neler getiriyor? Özel hayatın gizliliği, artan devlet denetimi gibi birçok soru işareti barındıran yasa, internetin Türkiye'deki geleceğine dair kuşkuları artırıyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Son dönemde sıkça konuşulan yeni internet düzenlemeleri neler getiriyor? Özel hayatın gizliliği, artan devlet denetimi gibi birçok soru işareti barındıran yasa, internetin Türkiye'deki geleceğine dair kuşkuları artırıyor.

Yasaklamalar Artık Daha Hızlı Yapılacak
Düzenlemenin en dikkat çekici detaylarından biri de hakkında şikayet bulunan web adreslerinin 24 saat içerisinde engellenebilecek olması. Buna göre TİB mahkeme kararı olmaksızın erişimi engelleyebilecek. Her ne kadar karara Sulh Ceza Mahkemesinde itiraz edilebecekse de bu itiraz fiilen sitenin ya da adresin yasaklanmasından sonra yapılabilecek.

İnternet sansürünü daha etkin hale getirecek yasa ile artık mahkeme kararı aranmaksızın sakıncalı görülen içeriklerin ziyaretçiye ulaşması engellenebileceği gibi yeni sansür yöntemleriyle içeriğe farklı kanallardan ulaşmakta artık daha zor olacak. Düşünce ve ifade özgürlüğünün önünde bir engel olduğu düşünülen yasal düzenlemenin mahkemeden bağımsız sansür mekanizması oluşturması ile gelecekte ciddi sıkıntılara yol açabileceği de ifade ediliyor.

Yürütmenin yargıya müdahalesi olarak yorumlandığı için de eleştirilen yeni yasa; içerik yasaklamak, tedbir kararı almak gibi kritik kararları yargının kontrolünden alarak TİB gibi kurumların inisiyatifine veriyor. Böylece otosansür mekanizmalarını da üretecek olan sistem "masumiyet karinesi"ni dikkate almadan ve yargılanma hakkı tanımadan siteler üzerinde denetim ve kontrolü de sağlayabilecek.

Servis sağlayıcılarına yetki belgesi alınması, girilen bilgilerin iki yıl boyunca saklanması gibi birçok yeni düzenlemeyi de getiren yasa, bu özellikleriyle Türkiye'yi sansürün yoğun biçimde uygulandığı ülkeler arasında üst sıralara taşıyor.

Biri Bizi Gözetleyecek mi?
Yeni yasanın dikkat çekici bir diğer ayrıntısı ise Türkiye'deki tüm servis sağlayıcıların internet siteleri ve ziyaretçilerine ait tüm kaydedilebilir bilgileri TİB'e verecek olması. Buna göre tüm bilgiler 2 yıl süreyle saklanabileceği gibi istendiği zaman yetkili kurumlarca incelenebilecek.

Özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesi ile yoğun tepki alan bu uygulama da adeta devletin internetteki Mobese sistemine dönüşeceği öngörülüyor. Her an izlenen, internetteki davranışları takip altına alınan ve tüm hareketleri en az iki yıl boyunca kayıt altına alacak olan düzenleme ile artık sanal dünyanın gizlilik ve güvenliği daha tartışılır hale gelecek.

Yeni Yasa Bizi Nasıl Etkileyecek?
İnternetteki bu köklü değişimin kısa vadeli sonuçları belirsiz olsa da uzun vadede sansürün webde daha etkin yer alacağı ifade ediliyor. Fransız Haber Ajansı'nın George Orwell'ın 1984'üne benzettiği yeni düzenlemeler gerçekten de devletin denetleme ve kontrol mekanizmalarını internete taşıyor, kullanıcı açısından daha güvensiz bir ortamın oluşmasına yol açıyor.

Sokakta, okulda, sosyal ortamlarda sürekli denetim ve izleme mekanizmalarını artıran devlet yeni yasayla birlikte interneti de "denetlenebilir" bir bilgi kaynağına dönüştürmeye doğru adım atıyor. Televizyon, gazete, dergi gibi kontrol edilebilir bilgi kaynaklarında sansür kurumlarını rahatça işleten sistem, bu yönüyle denetlenmesi daha zor interneti de adeta kuşatmış oluyor.

Yeni yasal düzenleme hakaret, haksız suçlama ve cinsel istismarı engel gibi haklı gerekçelere dayansa da "yasakçı perspektifi" gelecekte oto-sansürün daha yoğun uygulandığı, devlet mekanizmalarınca onaylanmayan bilgilerin çok kısa sürede "yargılanmaksızın" engellendiği "denetlenebilir" bir internet sistemini de üretecek gibi görünüyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat