İnfaz düzenlemesinde 5 suç kapsam dışı kaldı


İnfaz düzenlemesinde 5 suç kapsam dışı kaldı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 01 Nisan 2020 Çarşamba 06:58


AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ceza infaz düzenlemesinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

Küre Medya / Haber Merkezi
AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ceza infaz düzenlemesinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

 TBMM'ye sunulacak kanun teklifinde yer alan düzenlemeleri tek tek açıklayan Cahit Özkan genel af ve ceza indirimi düzenlemesinde hangi suçların kapsam dışında kalacağını hangi suçlara indirim olacağını açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan konuşmasının tam metni şu şekilde;

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan yapmış olduğu konuşmasında düzenlemenin içeriğinde dair bilgi verdi.

İnfaz düzenlemesinin 70 maddeden oluştuğunu açıklayan Cahit Özkan teklifin tamamlandığını açıkladı. Teklif kapsamında düzenleme dışında bırakılan suçlara dair bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan maddeler halinde detayları açıkladı.

Kadına şiddet, cinsel istismar, terör, uyuşturucu ve cinayet suçları dışarıda bırakıldı.

Kasten adam öldürme, uyuşturucu, terör, kadına karşı suçlar dışındaki suçlar 1/2 ceza sistemi üzerinden düzenlenmiştir.

Toplumda büyük zarar oluşturan tefeciliğin cezası artırılacak.

 1 Temmuz 2016 öncesi işlenmiş denetimli serbestlik suçlarında süreyi 3 yıla çıkarıyoruz. * Amaçlı suç örgütü kuranların cezalarının tavan ve tabanını 2 yıl artırıyoruz.

Kadınlar, yaşlılar ve anneler lehine de düzenlemeler yaptık. 65 yaş üstü kişiler, 0-6 yaş altında çocuğu bulunan ve kendine bakamayacak hastalığı bulunanlar için konutta infazı getiriyoruz.

Açık cezaevinde kalanlar iki ay izinli sayılacak. Kapalıda olup da açık cezaevine gelenler de bunlardan yararlanacak.


65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olanların belirli şartlarda konutta infazını mümkün haline getiriyoruz.

Abdulkadir Selvi: Erdoğan, 4 suçun infaz indirimine girmemesini istedi

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın af düzenlemesine ilişkin 4 talimat verdiğini belirtti.

Selvi, "İnfaz indirimiyle ilgili süreçte gözlerin çevrildiği görüşme dün gerçekleşti. Çok önemli bir görüşmeydi. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve AK Parti grup başkanvekilleriyle telekonferans yöntemiyle yaptığı toplantıdan sonra, infaz indirimiyle ilgili düzenleme büyük ölçüde şekillendi. Toplantıya ilişkin bilgileri paylaşacağım ama önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın infaz indirimiyle ilgili olarak verdiği çok önemli talimatları aktarmak istiyorum. Erdoğan’ın kadına şiddet ve cinsel istismar suçları konusunda ne kadar hassas olduğu biliniyordu. Bir anlamda Erdoğan’ın kırmızı çizgisiydi. Aslında hepimizin kırmızı çizgisi olması gereken bir nokta. Erdoğan, terör ve adam öldürme konusunda da tavrını çok net bir şekilde ortaya koymuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, infaz indiriminde 4 konuyu kapsam dışı bırakıyor. Erdoğan çok net ve keskin bir ifade ile 'Terör, kadına ve çocuğa cinsel istismar ve kadına şiddet, adam öldürme ile uyuşturucu kesinlikle kapsam dışında tutulacak' diye talimat veriyor. Altını çizerek söylüyorum, 'Kapsam dışı bırakılacak' diyor." ifadesini kullandı.

Selvi, "Bu bir süreç. AK Parti’nin bir taslağı vardı. Ama şimdiye kadar önce ‘cumhur ittifakı’ ortağı MHP ile ardından da muhalefet partileriyle görüşmeler yapıldı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunum yapıldı, onun talimatları alındı. Süreç devam ediyor. Erdoğan’la görüşmeden sonra bugün taslak üzerinde yeniden çalışılacak." bilgisini aktardı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat