İlkav’da Kadir gecesi programı gerçekleştirildi


İlkav’da Kadir gecesi programı gerçekleştirildi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 06 Ağustos 2013 Salı 10:16


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı-İLKAV gönüllülerinin katılımları ile artık geleneksel hale gelen iftar ve Kadir Gecesi programı İLKAV konferans salonunda gerçekleştirildi. Çocuk, yaşlı, genç büyük bir katılımla gerçekleşen programda beraber iftar yapılarak akşam namazı eda edildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Program Muhammed Emin TOMBAK' ın Kur'an tilaveti ile başladı. İLKAV' ın son on yıllık faaliyetlerini anlatan sinevizyon gösterisinden sonra yönetim kurulu üyesi Emrullah AYAN' ın konuşmasına geçildi.

Ayan, konuşmasında Kadir gecesinin öneminin Kur'an'ın o gece inzal edilmesinden kaynaklandığını belirterek, bizlerin de Ramazan ayının içinde saklı olan Kadir Gecesine teberrüken 27. gecesinde bu vesile ile bir araya geldiğini ifade etti. Kur'an'ın okunup anlaşılması gerekliliği üzerinde duran Ayan, anlamı düşünülmeden yapılan hatimlerin ve Kur'an'ın harflerini yani resimleri seslendirmekten öte bir anlam taşımadığını söyledi. Vakfın, Kuranın mesajının anlaşılıp yaygınlaştırılmasında önemli bir fonksiyon gördüğünü belirterek, herkesin bu ecirden payını alması için katkıda bulunması, taşın altına elini koyması gerektiğinin, altını çizdi.

İslam dünyasının, bugün büyük bir saldırı ile karşı karşıya olduğunu belirten Ayan " Cuma günü Dünya Kudüs Günü'nü idrak ettik. Bir tarafta Mısır Adeviyye meydanında, sıcak Ramazan günlerinde Müslüman kardeşlerimiz canlarını hiçe sayarak modern firavunlara Gavl-u-Leyyin (Yumuşak söz) ile direniyorlar. Ümmetin onurunu savunuyorlar. Bizler de buradan onları selamlıyor, Allah'ın, kardeşlerimizin ayaklarını sabit kılması için dua ediyoruz. Bu gün Kudüs tutsaktır, Mekke -Medine tutsaktır. Şam tutsaktır. Allah günlerini döndürecek ve Kur'an'ın aydınlık iklimine ümmet mutlaka kavuşacaktır. Bunlar birbirinden ayrı olaylar değildir. Elhamdülillah, artık Müslümanlar birbirlerinden daha hızlı haberdar olur, dertleri ile dertlenir, dünya müstekbirlerinin oyun ve tuzaklarını açıkça görebilir durumdadırlar. Biz salih müminler olur, Kuran neslini inşa etmede üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirirsek, kafirler bizlere zarar veremez. Bu gece vesilesi ile halimizi ıslah etmesi ve Kur'an'ın yolundan bizi ayırmayarak, ümmetin selametini sağlaması için Rabbimize dualarımızı eksik etmeyelim inşallah. "diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmanın ardından teravih namazı topluca kılındı. Ardından Abdulrezzak ATEŞ hoca çok içten ve anlamlı bir kunut duası yaptırarak gece geç saatlere kadar program devam etti. Vakıfta itikafa kalanlarla vedalaşıldıktan sonra program sona erdi.

Yukarı Dön

İlgili Fotoğraflar
Kadir Gecesi'ni kolay yoldan bulma yoluBin aydan daha hayırlı ayetle de belirtilen bu gecenin yıl dönümünün kesin vakti bildirilmemiş. Vaktinin ne zaman olabileceğine ilişkin 40 farklı rivayet elimizde bulunmaktadır.

İlkav’da "Dünya Kudüs Günü" programı yapıldıHer yıl ramazan ayının son Cuma günü kutlanması gelenek haline getirilen "Dünya Kudüs Günü" etkinliği, çoğu İslam beldesinde çoşkuyla kutlandı.

Etiketler:

Yorum yap yorum

Yorumlar

Hamza Er
07.08.2013 08:35
Allah kabul etsin
Ankara'ya selamlar olsun...

Muhammed kardeşimize, Emrullah hocaya ve İLKAV'dan tüm kardeşlerimize, Kur'an mesajının ön plana çıkarıldığı bu anlamlı geceden dolayı tebriklerimi sunarım.

Rabbimden amellerini kabul etmesini dilerim...
Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat