"İlk dört madddenin teminatı Ak Parti iktidarıdır"


"İlk dört madddenin teminatı Ak Parti iktidarıdır"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 15 Ocak 2017 Pazar 18:35


Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin Anayasa değişikliği ile ilgili tartışmalar konusundaki sorularını cevaplarken, "İlk dört maddenin değiştirilmesini teklif etmedik, edenlerle de işimiz olmaz" diye konuştu.

Küre Medya / Haber Merkezi
TBMM'de devam eden "Anayasa" değişikliği görüşmeleri sürecinde devletin niteliklerini belirleyen "değiştirilmesi teklif dahi edilemez" ilk 4 madde de gündeme geldi.

Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın 12. madde görüşmeleri sırasında söz alarak, “Anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir. Anayasanın tüm maddeleri değiştirilebilir hatta meclis yeni bir anayasa yapabilir. Aksini düşünmek aziz milletimizin vekaletini küçüksemek anlamına gelir” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım ise "İlk dört maddenin değiştirilmesini teklif etmedik, edenlerle de işimiz olmaz." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilemeyeceğini ve bunun teklif edilemeyeceğini söyleyerek “Dolayısıyla biz de teklif etmedik, edenlerle de işimiz olmaz. Bu kadar açık ve nettir. Bunlar devletin temelleridir. Devletin olmazsa olmazıdır. Bu maddelerin teminatı, yüce Türk milleti ve Ak Parti iktidarıdır” dedi.

Başbakan Yıldırım, Meclis Genel Kurulu'nda Ak Parti milletvekili İsmail Aydın’ın anayasanın ilk 4 maddesine ilişkin sözlerinin başlattığı tartışmaların anımsatılması üzerine şöyle konuştu:

"İlk dört madde nedir? Madde bir devletin şekli, cumhuriyet. Madde iki, niteliği demokratik, laik sosyal hukuk devleti. Madde üç, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, bayrağının ay yıldızlı bayrak olduğu, marşının İstiklal Marşı olduğunu, dilinin Türkçe olduğunu, başkentin Ankara olduğu. Dördüncü madde ise bu üç maddenin değiştirilemeyeceğini, değiştirilmesinin teklif edilemeyeceğidir. Dolayısıyla biz de teklif falan etmedik, edenlerle de işimiz olmaz. Bu kadar açık ve nettir. Bunlar devletin temelleridir. Devletin olmazsa olmazıdır. 10 yıldır Ak Parti ne diyor: Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan. Onun için öyle ucuz polemiklerden herkes uzak dursun. Bu maddelerin teminatı yüce Türk milleti ve Ak Parti iktidarıdır.”

Söz konusu maddeler, devletin niteliğini şöyle belirliyor: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.”

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat