İktibas Dergisi’nin Aralık sayısı çıktı


İktibas Dergisi’nin Aralık sayısı çıktı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 03 Aralık 2013 Salı 08:44


İktibas Dergisi’nin Aralık-2013 sayısı çıktı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Yayınlanmaya başladığı, Ocak-1981 itibarıyla 33. Yılını 420. Sayısı ile tamamladı İktibas Dergisi.

Aralık/420. Sayısında İktibas Dergisi, “Bölgemizdeki Gelişmeleri Müslümanlar Nasıl Oku(mu)yorlar?” manşetiyle okuyucularının dikkatine sunuldu. Dünyadaki değişime paralel olarak bölgemizde meydana gelen değişim ve dönüşüm süreci ve bu bağlamdaki gelişmelerin niteliğine hep dikkat çeken dergi, bu sayısında özet olarak bir değerlendirme/hatırlatmanın yanı sıra Müslümanların ısrarla hatalı okumalarına işaret etmektedir. Zira küresel ve bölgesel düzlemde Müslümanları ve gelecek perspektiflerini etkilemeye, kontrol etmeye ve yönlendirmeye matuf gelişmeler söz konusu. Ve bunların felsefi ekseni, niteliği ve temel parametreleri ıskalanmaktadır. Bunlarda öncelikle düşünsel ve siyasal duruşta netliğin olmamasının yanında Müslümanların yöntem tercihlerini konjonktürel/dönemsel gelişmelere göre yapmaları, ilkesel hususları yeterince önemsememelerinden kaynaklanmaktadır. Oysa İslami mücadelenin geleceği açısından düşünsel ve siyasal duruş ve yöntem tercihinin hayati öneme sahip olduğundan hiç şüphe yok! Müslümanlar için kritik olan tarihi bu dönemeçte “reel şartların aldatıcı cazibesi”ne kapılarak bazı kazanımlar elde edeceklerini düşünenlerin fena şeklide yanıldıkları gelişmelerle bir kez daha ortaya çıkmıştır.

İktibas Dergisi’nin 420. Sayısındaki düşünce yazılarında, Atasoy Müftüoğlu’nun “Sorumluluğa Uyanmak”; Muhammed Celili’in “Bize Ne Oldu Böyle”; Mehmet Maksut’un “Ötelenen Özeleştiriyi Öncelemek”; A.Araf Arat’ın “Müslümanlar ve Yöntem Krizi”; Erhan Aktaş’ın “İslam Dininin Kaynağı Nedir?”; Saadettin Merdin’in “Yeni Eflatunculuk”; Hüseyin Bülbül’ün “Aile, Toplumların Temel Taşıdır.”; Hikmet Ertürk’ün “Yalnız Ondan Korkmak”; Aykut Akça’nın “Muhalefet Olmak ya da Muhalif Olmanın Ahlakiliği”; Osman Coşkun’un “…Kur’an’ı Uygulamayanlar Ne Üzeredirler?”; başlıklı yazılarını okuyabilirsiniz.

Mektuplara Cevaplar bölümünde, Hüseyin Bülbül’ün, Kur’an Belirleyen Fıkıh Belirlenendir başlığı altında, çeşitli konularla ilgili sorulara verdiği cevapları bulabilirsiniz.

Edebiyat-Sanat’ta ise; Dr.M.Akif Şahin, Mehmet Mortaş ve A.Birol Ulaş’ın bir solukta okuyacağınız yazılarının yanı sıra Mehmet Maksut’un “Andolsun” başlıklı şiiri yer almaktadır.

Zamanına Tanıklık Edenler köşesinde, Ercümend ÖZKAN’ın düşünsel ve siyasal duruşu, İslami mücadelesi ve öne çıkan diğer boyutlarını ele alan kısa bir değerlendirme dikkatlerinize sunulmaktadır.

İktibas Dergisinin, Allah’ın izniyle, 34. yayın döneminde de düşünsel ve siyasal duruşu, ilkeli yayıncılığıyla yoluna devam etmesi temennisi ve duası ile…                     

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat