İçki, ezan, sema, hepsi bir arada


İçki, ezan, sema, hepsi bir arada

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 02 Şubat 2013 Cumartesi 12:50


"Kişiliğin, kültürün ve bazı alanlarda gösterilmesi şart olan hassasiyetin Türkiye’de artık nasıl ayağa düşüp nihayete erdiğinin, daha doğrusu yerin dibine nasıl batırıldığının ve umursamazlık ile cehaletin nerelere yükseldiğinin böylesine hüzünlü bir başka örneğini hiçbir yerde bulamazsınız!"

Küre Medya / Haber Merkezi
Mevlevi zikirlerinin ritüellerinden olan sema, mistik ve gizemli bir ayin olarak büyük bir dejenere ile hem islama nispet edilip hemde emperyal çıkarlar bağlamında, kullanıldığı son yıllarda geldiği durum itibarı ile amacını tamamlar konumuna hızla ilerlemekte.

Yakın bir zaman önce yerli bir şarap üreticisi firmanın İstanbul'da bir Avm'de tanıtım amacıyla ücretsiz, promosyon olarak verdiği kokteylde çoçuk,yaşlı, kadın ve erkeğe aleni bir şekilde şarap ikramı yapılarak şahit olduğumuz, dinimizin içilmesi haram olarak emrettiği bir içeceği özendirerek meşru saymaya çalışan zihniyetin, benzeri bu defada sözde çağdaş ve medeni olarak övünülen batı destekli olarak gerçekleşmesine yetkili mercilerin verdiği izinlerle yine şahitlik ettik.

Yine 2007 yılında Aya İrini’de düzenlenen etkinlikte kilise ilahileriyle kadın semazenlar birlikte gösteri sunmuşlardı.

Yazar Adalet Ağaoğlu'nun tabiri ile belirttiği "Ben Mevlana'nın Emperyal bir proje adına kullanıldığını düşünüyorum" sözünün tecelli ettiği de zaman geçtikce gün yüzüne çıktığı ve bu projenin halkı müslüman olan ülkelerin yöneticileri tarafından gerçekleşmekte olduğunu bir kere daha görmüş olduk.

Milli gazetenin haberine göre İstanbul’u Türkiye’yi tanıtım adına, içki ile birlikte bakın neler birleştirilmiş:

’Paradokslar Şehri’

Bu yıl piyasaya yeni süreceği şampanyanın tanıtımı için İstanbul’u mesken seçen Fransız içki firması, Don Perignon bu kadar da olmaz dedirten bir rezalete imza attı. ’Paradokslar Şehri’ sloganıyla İstanbul’da düzenlenen lansmana dünyanın farklı ülkelerinden 100’ün üzerinde seçkin konuk katıldı. Yeni içkinin tanıtıldığı mekanda bir hayli manidardı Esma Sultan Yalısı. Abdülhamit Han’ın kızı Esma Sultan için yaptırdığı yalı, cehaletin, görmemişliğin ve aymazlığın tavan yaptığı bir geceye şahitlik etti. İstanbul’u Türkiye’yi tanıtım adına, içki semazen,ezan sesini bir araya getirerek skandalların birbirini izlediği adeta büyük bir rezalete imza attı.

Türkiye her gün yeni bir rezalete tanıklık ediyor. Bu sefer yaşanan rezalet bir ilk. Fransız içki firması Don Perignon’un Esma Sultan Yalısı’nda düzenlediği şampanyalı tanıtımda konuklar sema gösterisi eşliğinde kadeh tokuşturdu. Böylelikle ilk defa alkol ve Mevlana yan yana gelmiş oldu. Firma yeni ürünün tanıtımı için hazırladığı videoda rezaletlerine bir yenisini daha ekledi. Firma yeni ürün tanıtımı için hazırladığı videoda ezan sesi de kullandı.

Aya İrini’de de sema gösterisi yapılmıştı

Mevlevi zikirlerinin önemli ritüellerinden olan sema son yıllarda büyük bir dejenere ile karşı karşıya. UNESCO Uygarlıklar arası Diyalog İhtisas Komitesi işbirliğiyle 2007 yılında Aya İrini’de düzenlenen etkinlikte kilise ilahileriyle kadın semazenlar birlikte gösteri sunmuşlardı. “Mevlana’yı dünya hümanizmine açma” çabasını sürdürenler, Mevlana’yı, dinler arası garip bir figüre dönüştürmek için büyük yoğun çaba sarfediyor.2011 yılında da Konya Büyükşehir Belediyesi Sema ekibi, Litvanya’nın başkenti Vilnuius’daki St. Catherine Kilisesi’nde sema gösterisi yapmıştı.

Tanıtım videosunda Ezan sesi

Sema izleyerek içkilerini yudumlayan konuklara sözde jest yapan içki firması şampanyanın pembe rengine uygun olsun diye semazenin tennuresini de pembe seçti. Firmanın ürünün tanıtımı için hazırladığı ve internette yayınladığı videoda rezaletin daha büyüğü var. Video da ezan sesi kullanılıyor. Yaklaşık 1,5 dakika süren tanıtım videosunun sonuna ezanının girişi koyularak fon yapılmış. Videonun sonlarına kısa olarak konulan bu giriş dinleyenlerin hemen dikkatini çekiyor. Firmaya herhangi bir tepki gösterilmediği için video internette yayınlanmaya devam ediyor.

Rezaletin büyüğü internette

Firmanın ürünün tanıtımı için internette yayınladığı video da rezaletin daha büyüğü var. Ürünün tanıtıldığı video da ezanın girişi kullanışmış. Yaklaşık 1,5 dakika süren tanıtım videosunun sonuna ezanının girişi kullanılarak fon yapılmış. Videonun sonlarına kısa olarak konulan bu giriş dinleyenlerin hemen dikkatini çekiyor. Firmaya herhangi bir tepki gösterilmediği için video hala internette. Yalı rezaleti son bulsa da rezaletin büyük kısmı sürüyor.

Türkiye’de bir ilk gerçekleşti

Alkol ile Mevlana’nın biraraya getirildiği etkinliğe katılan gazetecilerin övgü dolu satırları dışında medyada bu rezaleti eleştiren kişi yok denecek kadar az.Bu sema eşliğinde içki rezaletini gündem taşıyan araştırmacı-Gazeteci ‘Şampanya, semâ ve çöküş!’ yazısıyla dile getirdi. Yazısında lansmanı eleştiren Bardakçı “Kişiliğin, kültürün ve bazı alanlarda gösterilmesi şart olan hassasiyetin Türkiye’de artık nasıl ayağa düşüp nihayete erdiğinin, daha doğrusu yerin dibine nasıl batırıldığının ve umursamazlık ile cehaletin nerelere yükseldiğinin böylesine hüzünlü bir başka örneğini hiçbir yerde bulamazsınız! Zira, reklâm ve tanıtım aşkına şampanya böyle bir cür’ete şimdiye kadar kimseler kalkışmamıştır!” bunun bir ilk olduğunu vurguluyor.

İnancımızın “Ayıp” Ve “Edep” kavramlarının yere batmasının milâdıdır

Bardakçı yazısını “Küreselleşme”yi, “dünya başkenti”ni, “tanıtım”ı vesaireyi dillerine pelesenk etmiş uçukluk havârileri ve “Boşver yâââ!” terânecileri! Sevinin ve övünün! Esma Sultan Yalısı’nda şampanya ve semâ arasında geçen o gece, bu memleketin geleneğinin, kültürünün, inancının, “ayıp” ve “edep” kavramlarının yere batmasının milâdıdır.

Artık zil takıp oynayabilir ve rüyalarınızdaki “evrensel açılım”ın derin karanlıklarında kanat çırpabilirsiniz!” eleştirisiyle bitiriyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat