Hizbullah'ın bittiği andır!


İbrahim KARAGÜL, Hizbullah'ın bittiği andır!

İbrahim KARAGÜL


A+ | Normal | A-


2006 Temmuz ayında İsrail'e karşı 33 gün savaşan Hizbullah nerde? O günün Hizbullah efsanesi, o günün Nasrallah'ı nerede?
Lübnan'ın güneyi alev alev yanarken, İsrail'e karşı eşsiz bir direniş veriyorlardı.

Arap sokakları'Hizbullah-Nasrallah' sloganları atıyordu. Arap rejimleri neredeyse'İsrail Hizbullah'ı bitirecek' diye sevinirken kitleler bu onurlu direnişe destek veriyordu.

Nasrallah bir kahramandı, direniş lideriydi, müthiş bir karizmaydı ve İsrail'in hesaplarını bozup büyüsünü yok etmişti.

O günlerde Hizbullah sloganları atanlar, Nasrallah posterleri taşıyanlar Şii-Sünni ayrımı yapmadı.

Sünni ülkelerin sokaklarında, yönetimlere inat Nasrallah posterleri dağıtıldı, destek gösterileri yapıldı.

Çünkü onlar Lübnan'ı koruyorlardı, Lübnan halkının özgürlüğünü koruyorlardı. İsrail yayılmacılığına karşı şaşırtıcı bir mücadele veriyorlardı.

Hiçbir şekilde mezhepsel bir tavır yoktu. Kimse Hizbullah İran'a yakın diye de tavır almadı. İran'ı sevmeyenler bile o coşkuyu yaşadı.

Peki o Hizbullah nerede?

Bir zamanlar İsrail askeri gücünün büyüsünü yok ettiği gibi, bugün Suriye konusundaki tavrıyla, kendi büyüsünü yok ediyor.

İsrail'le savaşanlar silahları Müslümanlara doğrulttu, İslam dünyasına doğrulttu.

Ortadoğu'nun çürümüş rejimlerinden birine destek için bir efsaneyi yok etti. Özgürlük mücadelesi verenler, özgürlük mücadelesi verenlerle savaşır hale geldi. Baas rejimi adına savaşmak, halkların özgürlüğünden daha baskın çıktı.

Hizbullah, hep şikayet ettiği rejimlerden biriyle halk arasındaki tercihte silahlarını yanlış hedeflere doğrulttu.

Suriye meselesinin karmaşıklığı, çok boyutluluğu, Suriye'nin emperyal müdahale alanına dönüşmesi bu tercihi haklı çıkarmıyor.

İran'ın jeopolitik hedefleri ve mezhep aidiyeti baskın çıktı. Bunlar söz konusu olduğunda Hizbullah'ın İsrail ile Müslümanlar arasında fark görmediği ortaya çıktı.

'Cihat ilan etmemize gerek yok, Suriye'deki savaşa on binlerce insan göndermemiz için iki kelimemiz yeter' diyor Nasrallah.

'İsrail'e yapılan savaşın ilk günlerinde vaadettiğim gibi size zafer vaadediyorum. Biz bu savaşa gireceğiz ve kazanacağız' diyor.

Sanki Suriye işgal edilmiş gibi. Sanki ABD ya da Fransız orduları Suriye'yi ele geçirmiş gibi.

Kime karşı savaşıyorsun, kime karşı zafer kazanacaksın!?!

Madem o kadar heveslisin, Irak işgalinde neden on binlerce insanı direniş saflarına gönderip ABD'yi bu ülkeden atmadın?!

Bu mevzi, bu savunma, bu savaş aşkı, bu coşku, Müslümanların kıyımı üzerine kurulu. Karşında İsrail askerleri değil, Suriye'nin çocukları var. O ülkede doğmuş, büyümüş kadınlar ve çocuklar var.

Suriye düşerse Kudüs düşermiş! Gayri meşru bir çılgınlığa kılıf aramak denir buna. Kudüs'ü Suriye yönetimi mi koruyor?

'Saflarımızı belirledik' diyor Nasrallah. Safın bu olmamalıydı. Safın mezhep ya da birilerinin jeopolitik çıkarları değil, başından beri savunduğun halkın özgürlüğü olmalıydı.

Bu coğrafyada kendi halkına silah doğrultanlar, halkla savaşanlar hep kaybetti.

Hafız Esad, Hama katliamıyla nefret kazandı. Saddam Şii-Kürt katliamıyla yok oldu. Şimdi Beşşar Esad aynı yolda yürüyor.

Hizbullah da Suriye halkına silah doğrulttuğu için kaybedecek.

2006'da Nasrallah'ı, Hizbullah'ı destekleyen Sünniler şimdi Hizbullah saldırılarının mağduru oluyor.

O günlerde bu desteği verenler aynı coşkuyu paylaşıyordu. Ama bugün Nasrallah o olgunluğu gösteremedi. Mezhep saplantısıyla hareket ediyor, Müslümanlarla savaşıyor.

Suriye krizi Irak'tan daha karmaşık ve uzun süre bitecek gibi de değil. Bugüne kadar, yanlışlıkları hep dile getirdik. O yanlışlıkları dile getirmemiz, Hizbullah'ın bu akılsızca tutumunu sorgulamamıza engel değil.

Bakın savaş Lübnan'a yayılıyor. Kısa bir zaman içinde Suriye-Lübnan sınırı diye bir şey kalmaz, savaş alabildiğine yayılır.

Bu, bölge için kabustur. Bakıyorum da, önüne gelen bu kabusu büyütmek için müthiş bir çaba harcıyor.

Ben sonunda felaket görüyorum. Bir cinnet halidir, aldı başını gidiyor.

Sanki Suriye savaşı değil de Türkiye-İran savaşı çıkarmak istiyorlar..


Yukarı Dön

Yorum yap yorum

Yorumlar

Murat
29.05.2013 12:51
kaybedince...
ibrahim karagül söylemesede ; siyonizmin bititiği andır.paniklemeleride ondandır.
Abdullahtarık
28.05.2013 13:08
bakmak görmek değildir!
n.yavuz ve gülocana,
eğer sen orada olsaydın ve yakaladığın esed askerinin telefonunda anana ve bacılarına tecavüz edip öldüren o askerin video görüntülerini o askerin telefonunda seyretseydin acaba içine düştüğün psikoloji o askere sen ne yapardın? zihniyet hep aynı zaten, ciğer yiyen adamı gördü de gözleriniz, neden banyasta elleri kolları bacakları bıçaklarla budanan çocukları neden görmedi? toprağa diri diri gömülen insanları neden görmedi? tecavüz edilen, kırbaçlanan, aşağılayarak saçlarını kestikleri kadınları neden görmedi? esir aldıkları Suriyelilerin sırtına hunharca bıçakları sallayarak, kafalarında tuğlaları parçalayarak öldürdükleri insanları neden görmedi? Yoksa gördü de işine mi gelmedi? mezar edebiyatı yapmayın. halid bin velidin ve diğer sahabelerin mezarını kim bombaladı? Hizbullah sanki bunlar için mi savaşıyor. Kusayr'da savaştığını resmen açıklayan nasr'esed' oradaki türbeleri korumak için savaşıyoruz dedi ama yalancının mumu uzun sürmedi yatsı vakti söndü. Dünya islam Birliği Hizbullah'ı kınadı ve Kusayr'da ehli beytin türbesi olmadığını açıkladı. Bırakın bu mezar edebiyatlarını. Bizim için kahraman Allah'ın tarafında, hak tarafta olandır. " İman edenler Allah yolunda savaşırlar, kafirler ise tağut yolunda savaşırlar." Kimin hangi tarafta savaştığı gayet açık. Sizler açısından açık değilse de ahirette anlarsınız.
Ahmet Ünsal
27.05.2013 17:31
Hisbollah aynı...
Hisbollah aynı Hisbollah. 2006 da neyse bugün de yine aynısı. Değişen onlar değil biziz. Yani bizzat sensin Sn. Yazar. Analiz ve Tefekkür den yoksun olunduğu zaman böyle yazılar ortaya çıkar.
Eski Mossad Şefi ( Suriye ile ilgili ): Bir kurşun bile atmadan düşmanımızı yok etmek üzereyiz !
Fecr Anasayfa
27.05.2013 13:17
DÜŞÜNCEDE ADALET
Hizbullah bizim yada senin tarafında değil adaletin,İslam'ın,mustazafın,mazlumun,güçsüzün...yanında olsun yeter.
Yezid ,Yezid diye nutuk atanların yezidin yanında işi ne ?Bütün ümmeti arkasına alarak,zalime desteği niçin?Yüce Kur'an bize salihlerle beraber olmamızı öğütler,zalimlerle değil.
Nasrallah'n Suriye savunmasını okudum çok acı.Bazı aşırı uçlu oluşumlara karşı orada olduklarını söylüyor yani aşırı uçlu dediği esed e karşı Şeriatı isteyen guruplar.Peki neden Nasrallah buna karşı olsun ki tek bir şık kalıyor mezhep farklılığı.Ortadoğuda sünniliğin şiileri kuşatma korkusunu taşımalarıdır. esed devrilirken onu en son tutan bile değil Hizbullah olmamalıydı.
N.yavuz
27.05.2013 12:51
suriyede savaşan eli kanlı örgütlerden yanamı olmalıydı
izlemedin heralde ciğer yiyenleri
duymadın herhalde Hurc Bin Adiy in mezarından çıkarıldığını
Cafer-i Tayyar ın Mezasının ateşe verildiğini
Hz Zeynebin türbesine havan topları atıldığını
Hz Sakine nin türbesinin yıkıldığını
elinde bıçak boynunu gerdire gerdire halkı kurban eden katillerin keyifle çekip servis ettiği videoları izlemedin herhalde.

ve sen diyorsunki bütün bunları yapanlar halkı savunuyor Hizbullah da bunlar gibi yapmalıydı...

bu yazını arşivinde özel bir yere not et zaman gelecek tekrar okuman gerekecek.
Gülocan
27.05.2013 11:56
işinize geldiği gibi
Hizbullah sizin istediğiniz tarafta olsa kahraman olurdu dimi...
yanlı olmak böyle bişey...

mezhepçılık yapmıs olsa bu orda lübnanda dik durmazdı...
asıl mezhepçilik sizin zihniyetinizde var.
Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat