HÜDA-PAR'dan Çınar ilçesine saldırı ile ilgili açıklama


HÜDA-PAR'dan Çınar ilçesine saldırı ile ilgili açıklama

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 14 Ocak 2016 Perşembe 15:13


HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığı yayımladığı yazılı bir basın açıklaması ile PKK örgütünün Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde yaptığı bombalı saldırıyı sert bir dile kınadı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Dün gece saat 23.30 sıralarında İlimiz Çınar İlçesinde Çınar İlçe Emniyet binası ve Emniyet lojmanlarının bulunduğu binaya yönelik olarak patlayıcı yüklü araç ve uzun namlulu silahlar ile yapılan saldırılarda 3 Polis yakını hayatını kaybetmiş, 6’sı Polis ve 8’i polis yakını olmak üzere 14 kişi yaralanmıştır.

Meydana gelen patlamanın etkisiyle çevrede bulunan halka ait yapılar ile birlikte sivil halk da zarar görmüştür.  Çöken binanın enkazı altında kalan aileden ikisi bebek diğer ise 5 yaşındaki bir çocuk olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetmiş, 5 kişi de yaralı olarak enkaz altından çıkarıldığı öğrenilmiştir.

Öncelikle yaşanan bu saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dilerken, bu tür eylemlerle halkı katletmekten imtina etmeyen zihniyetleri şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

Örgütün çatışmaları yerleşim yerlerine taşıması sonrası, şehir merkezlerinde vahşet görüntüleri yaşanmaya başlamış, Çınar’da tertip edilen bu son saldırı ile vahşetin karanlık yüzü bir kez daha en açık şekliyle ortaya konmuştur.

Daha öncede mütemadiyen dile getirdiğimiz gibi; bu saldırılar yaşandığı sürece halkın mağduriyeti devam edecek, yerleşim yerleri yakılıp yıkılacak, halkımız evlerini, işyerlerini terk etmek zorunda kalacaktır. Yerleşim yerleri cepheye dönüştürüldüğü müddetçe, Kadın, çocuk, genç, yaşlı ayırımı olmaksızın insanlarımız ölmeye devam edecektir. Şehirlerde meydana gelen şiddet eylemlerinin ve çatışmaların halkımızın faydasına olmadığı aşikâr olmasına rağmen bunda ısrar edilmesi ise halka zulümdür.

Mevcut çatışmalı ortamı desteklemeyen halkımız, PKK ve siyasi uzantıları tarafından ilan edilen Özyönetimlere destek vermeyerek ve Çukur Siyasetine tepki olarak bölgeden göç ederek tepkisini ortaya koymuş,  Kürt meselesinin silahsız, çatışmasız bir şekilde sivil siyaset yoluyla çözülmesinden yana duruşunu ortaya koymuştur.  

Halkımızın ortaya koyduğu bu iradenin gereği olarak,  öncelikle yerleşim yerlerindeki şiddet eylemleri biran önce sonlandırılmalı, sivil siyasetin etkili olabilmesi için, silah ve şiddet eylemleri bir hak arama aracı olmaktan çık(arıl)malıdır.

 HÜDA PAR DİYARBAKIR İL BAŞKANLIĞI

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat