Hıdır Adnan’nın sağlık durumu kritik aşamada


Hıdır Adnan’nın sağlık durumu kritik aşamada

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 17 Haziran 2015 Çarşamba 11:27


İşgal mahkemelerinin keyfi olarak hakkında idari hapis kararı uygulamasını protesto etmek amacıyla açlık grevine başlayan Hıdır Adnan 44. Gününe girdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
İşgal mahkemelerinin keyfi olarak hakkında idari hapis kararı uygulamasını protesto etmek amacıyla açlık grevine başlayan Hıdır Adnan 44. Gününe girdi.

İslami Cihad liderlerinden 37 yaşındaki Hıdır Adnan’ın sağlık durumu konusunda uyarılar gelmeye başladı.

Keyfi idari uygulamalar sonucunda hapis cezasına çarptırılan Hıdır Adnan, Kudüs Vakfı’na gönderdiği mektupta, şiddetli mide yorgunluğu, şiddetli boğaz ve sırt ağrıları, mide de ekşime, hararet artması, kusma gibi rahatsızlıkların ciddi şekilde görüldüğü ve durumunun kritik olduğunu yazdı.

Mektupta Hıdır Adnan; “Ben mektupta kendi durumumu açıklamak için bunları söylemiyorum. Benim sağlık durumuma herkesin aşina olmasını ve keyfi idari göz altıların sona ermesini, başlarına da uygulanan bu zulme, genel olarak direnmenin artmasını istediğim için direnmenin bilinçlenmesi ve kuvvetlenmesine vesile olabilmesi için yazıyorum” dedi.

Hıdır Adnan geçtiğimiz günlerde, durumunun kritikleşmesi üzerine hastane acil servisine kaldırılmış ve tedavi edilmek istenmişti. Tedavileri ret eden Adnan, direnmeye devam edeceğini söylemişti.

Hastaneye kaldırıldığı gün Hıdır Adnan’ın eşi, “İsrail’in üst üste uygulanan idari gözaltılar ve keyfi politikası sonucunda açlık grevine başlayan eşinin, sağlık durumunun ise ciddi şekilde bozulduğunu söyledi. Altı çocuk babası Arraba kasabasından Hıdır Adnan, 2014 Temmuz ayında işgal kuvvetleri tarafından tutuklanarak idari gözaltına alınmıştı.

Hıdır Adnan, açlık grevine başladığından bu yana tedaviyi de ret etti.

37 yaşında olan Hıdır Adnan 2011 yılında işgal zulmüne tepki amacıyla 66 gün sürdürdüğü açlık greviyle rekor bir direniş göstermişti. Daha sonra özgürlüğüne kavuşan Adnan, 8 Temmuz 2014 tarihinde işgal güçleri tarafından yeniden gözaltına alındı ve hemen hakkında idari hapis cezası uygulaması başlatıldı. İşgal rejiminin sadece Filistinlilere karşı başvurduğu idari hapis cezası ise herhangi bir dava dosyası açmadan, suçlamada bulunmadan sadece savcı kararıyla verilen hapis cezalarına deniyor. İşgal mahkemesi savcısı bu cezayı altı aya varan sürelerle on kereye kadar uzatabiliyor.

Şeyh Adnan için Batı Şeria ve Kudüs'te ile dayanışma mitingleri

İdari hapis cezalarını protesto etmek için başladığı açlık grevinden dolayı sağlık durumu bozulan Hıdır Adnan geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırılmıştı. Bunun ardından Hıdır Adnan ile dayanışma içerisinde olduğunu gösteren Filistinli Müslümanlar, Hebron kentinde ve Batı Şeria’da Hıdır Adnan’a destek mitingleri yapıyorlar.

Mitinge katılanlar, İsrail hapishanelerindeki insanlık dışı muameleye dikkat çekerek, Hıdır Adnan için derin üzüntü duyduklarını dile getirdiler. 

 

İslami Cihad, Gazze’de Uluslararası Kurumların önünde protestoda

Filistin İslami Cihad Hareketi, Yabancı ve uluslararası İnsan Hakları örgütlerinin temsilcilikleri önünde protesto gösterisi düzenleyerek, uyguladıkları politikaların başarısız olduğunu dile getirdi.

İslami Cihad Sözcüsü Davud Shihab; Bu kurumların hiçbir şekilde hareket etmediklerini, bir kez bile Şeyh Adnan’ın kendisini de ailesini de arayıp ziyaret etmediklerini, çocuklarıyla ilgilenmediklerine işaret etti.

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat