Hatay ve Lübnan'da yaralı takası


Hatay ve Lübnan'da yaralı takası

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 28 Aralık 2015 Pazartesi 21:13


Suriye'de muhaliflerin kuşatması altındaki Fua köyünden ve rejimin kuşatması altındaki Zebedani'den 462 yaralı ve refakatçi, Türkiye ile Lübnan üzerinden takas ediliyor. Fua'dan gelen rejim yanlısı yaralı milisler ve siviller ile refakatçiler Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Sümeyye Ertekin / Al Jazeera

Suriye’de rejim ve muhalifler arasında varılan mutabakat gereği iki tarafın kuşatma altında tuttuğu iki bölgeden yaralılar takas ediliyor. Muhaliflerin kuşatması altındaki Fua köyünden ve rejimin kuşatması altındaki Zebedani'den toplam 464 yaralı ve refakatçinin takas edileceği yer ise Hatay ve Beyrut.

Suriye’nin İdlib kentine bağlı Fua Köyü'nden muhalifler, 6’sı yatalak 107 yaralı 229 refakatçi toplamda 338 kişinin Türkiye'ye geçişine izin verdi. Şam kırsalındaki Zebedani köyünden de rejim, 6’si yatalak 54 yaralı ve 66 refakatçiyi, yani toplamda 126 kişiyi serbest bıraktı.

Takas edilecek yaralılar arasında rejim yanlısı milisler, muhalif savaşçılar, siviller ve refakatçiler bulunuyor. Bu kişileri taşıyan ambulanslar Hatay ve Beyrut'a hareket etti. Türkiye'ye gelen yaralılar, Suriye tarafındaki Bab-el Hava Sınır Kapısı'nda yapılan sağlık ve güvenlik kontrollerinin ardından, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirildi. Burada yine kapsamlı sağlık ve güvenlik kontrolünden geçirilen 338 kişi, Türk plakalı otobüslere bindirildi. Önce 7 yaralı ambulanslarla direkt Hatay Havalimanı'na götürüldü. Ardından da otobüsler konvoy halinde havalimanına gitti. Konvoyda yer alan, aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaralılarla refakatçiler Hatay Havalimanı'ndan uçakla Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gönderiliyor.


Takasta İHH İnsani Yardım Vakfı da rol alıyor.[Fotoğraf: Sümeyye Ertekin / Al Jazeera Türk]

Takasın merkezleri: Hatay ve Beyrut

Rejimin bırakacağı 126 kişi ise Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gidecek. Rejimin kuşattığı muhaliflerin denetimindeki Zebedani'den Suriye sınırına taşınan 126 kişiden oluşan yaralı muhalifler ve aileleri, Suriye sınır kapısında bekleyen Birleşmiş Milletler, Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Lübnan Kızılhaçı'ndan oluşan konvoy tarafından gün içinde teslim alındı.

Lübnan'daki sınır bölgesine kafilenin girmesiyle birlikte yol kenarında ellerinde Suriye muhalefeti bayraklarıyla bekleyenler, gelenleri tezahüratlarla karşıladı.

BM, Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Lübnan Kızılhaçı, Lübnan Emniyet Müdürlüğü’ne ait yaklaşık 40 araçtan oluşan konvoy, daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında Beyrut Uluslararası Refik Hariri Havaliman'ına ulaştı. Zebedani'den gelen yaralıları Türkiye'ye nakledecek uçak da havalimanında bekliyor.

Lübnan'daki muhalifler Türkiye'ye, Türkiye'deki rejim yanlısı milisler ise Lübnan'a gidecek. Bu iki ülkeden uçaklar, eş zamanlı olarak kalkacak.

Takas tamamlandıktan sonra yaralıların tedavileri Lübnan ve Türkiye’de yapılacak.

Tedavisi tamamlanan yaralılar daha sonra yeniden Suriye’ye gidecek.

 Kaynak: Al Jazeera

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat