Hamas’tan intifada çağrısı: Geri adım yok


Hamas’tan intifada çağrısı: Geri adım yok

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 11 Ekim 2015 Pazar 20:59


İsrail ve Filistinliler arasında başlayan gerilim Gazze'ye sıçradı.

Küre Medya / Haber Merkezi
İsrail ve Filistinliler arasında son günlerde Doğu Kudüs’te yaşanan bıçaklanma olaylarıyla yükselen gerilim Gazze’ye sıçradı.

İsrail’in tutumunu protesto eden göstericiler, Kudüs’e yürüyeceklerini ilan ederek İsrail’in oluşturduğu sınıra yürüdü.

İsrail askerilerinin ateş açması sonucu 6 Filistinli yaşamını yitirirken, 50’den fazla kişinin yaralandığı kaydedildi.

Hamas’ın Gazze’deki lideri İsmail Haniye “İntifadanın güçlenmesi ve büyümesi çağrısı yaparken, sözcü Muşir El-Masri yaşananlardan İsrail’i sorumlu tuttu:

“Kudüs İntifada’sı başladı ve bundan geri adım atmayacağız. Siyonist düşman tamamen bundan sorumludur ve El Aksa izolasyonu ile halkımızı kırmış ve öfkelendirmiştir.”

 

Son 10 günde dört İsraillinin ve en az 8 Filistinlinin hayatını kaybettiği olaylar nedeniyle bölgede gerilim artıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yanlız kurt eylemleri olarak nitelendirdiği saldırılar karşısında kesin bir çözümleri olmadığını belirtirken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise herkesi sakin olmaya çağırıp Filistin polisinin İsrailli yetkililerle işbirliği içinde olacağını kaydetti.

Bölgedeki gerilim, İsrail’in Yahudilerin kutsal günlerinde Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişini kısıtlaması üzerine başlamıştı.FHKC, İşgal Güçleriyle Çatışmaların Yoğunlaştırılması Çağrısında Bulundu

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'de (FHKC) bir açıklama yaparak, işgal altındaki Filistin topraklarının tamamında işgalcilere karşı bir halk intifadası başlatılmasını desteklediğini bildirerek, üyelerinin halk hareketlerine katıldıklarını ifade etti.

FHKC Siyasi Birimi üyelerinden Rabah Mühenna, bugün (11 Ekim Pazar) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, "Biz halk hareketlerine katılıyoruz ve onları mümkün olan her türlü yolla destekliyoruz. Gösterilerin artarak sürekli bir intifadaya dönüşmesi için çalışıyoruz" dedi.

İşgal altındaki toprakların tümünde intifada için ortak komuta konseyi oluşturulması çağrısında bulunan Mühenna, FHKC'nin bölünmüşlük halinin sona ermesi yolunda önemli bir adım atılarak güvenlik koordinasyonuna son verilmesi çağrısını yineledi.

Filistin halkının gösterilere geniş bir şekilde katılmasının özgürlük ve bağımsızlık hedefine hâlâ bağlı olduğunu gösterdiğini belirten Mühenna, intifadanın desteklenmesi için tüm grupların üzerinde anlaştığı siyasi bir slogan belirlenmesini istedi.

Mühenna, FHKC'nin Filistin'in milli çıkarları için tüm gruplarla iletişimini sürdürdüğünü söyledi.


FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ>>>>>>>

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat