Hamas: “Mescidi Aksa’ya Saldırıları Savaş İlanıdır”


Hamas: “Mescidi Aksa’ya Saldırıları Savaş İlanıdır”

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 15 Eylül 2015 Salı 17:29


İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Siyonist işgal rejiminin Mescidi Aksa’ya yönelik artırdığı saldırı ve baskınların bir savaş ilanı olduğunu belirtti.

Küre Medya / Haber Merkezi
İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Siyonist işgal rejiminin Mescidi Aksa’ya yönelik artırdığı saldırı ve baskınların bir savaş ilanı olduğunu belirterek, uluslararası camiadan bölgede büyük bir patlama meydana gelmeden işgalcinin saldırılarını durdurmasını istedi.

Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri son gelişmelerle ilgili olarak bugün (15 Eylül Salı) yazılı bir açıklama yaptı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan açıklamada, “Siyonist işgal rejiminin yaptığı saldırı ve baskınlar bir savaş ilanıdır. Uluslararası camianın büyük bir patlama meydana gelmeden işgal rejiminin cinayetlerini durdurması lazım. Halkımız, işgalcinin kirli planlarını hayata geçirmesine asla izin vermeyecektir” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası camianın suskunluğu ve İslam ülkelerinin de acizliğini fırsat bilen işgal rejimi üç gündür Mescidi Aksa’ya baskın düzenleyip, kapı ve camları kırıyor, burada ibadet eden ve nöbet tutan masum ve savunmasız insanlara kadın, erkek, büyük küçük demeden saldırıyor ve camiin hürmetin çiğneyip cemaatin üzerine göz yaşartıcı bomba, ses bombası, yangın bombası ve mermi yağdırıyor.

Üçüncü gündür Mescidi Aksa’ya ve cemaatine saldıran işgal güçleri bugün 20’den fazla kişiyi yaraladı.Meşal, Abbas’ı Telefonla Arayarak Mescidi Aksa’daki Gelişmeleri Görüştü 

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi yaparak, son günlerde Mescidi Aksa’da meydana gelen baskın ve saldırılar konusunda bilgi alışverişinde bulundu.

Haber ajanslarının verdiği bilgilere göre, Meşal ile Abbas arasındaki telefon görüşmesinin ana konusu işgal güçlerinin Kudüs’teki tecavüzleriyle, Mescidi Aksa’ya yönelik tecavüzleri oldu.

Görüşmede ayrıca, uzlaşı dosyasıyla daha önce varılan anlaşma maddelerinin hayata geçirilmesi konusu da ele alında.

Siyonist işgal güçlerinin Mescidi Aksa baskınları karşısında Filistin Yönetimi ve bu yönetimin başında bulunan Mahmud Abbas beklenen tepkiyi göstermezken, başta Hamas olmak üzere direniş gruplarının ise direnme ve içerde ve dışarıda işgale karşı toplumları bilinçlendirme çabaları sürüyor.

 

Milletvekili Yusuf’tan Aksa’yı Savunmak İçin Seferberlik Çağrısı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Hasan Yusuf, Siyonist işgal rejiminin saldırı ve tecavüzlerine karşı Mescidi Aksa’yı korumak için seferberlik çağrısında bulunarak, düşmanla işbirliğine son verilmesini istedi.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne demeç veren Milletvekili Hasan Yusuf, işgal rejiminin Mescidi Aksa’yı zaman ve mekân olarak bölmek için uzun zamandır fırsat kolladığını belirterek şunları söyledi: “İşgalci Mescidi Aksa’yı bölmek için uygun anı bekliyor. Batı Yaka’daki direnişi felç eden güvenlik işbirliği işgalcinin planlarını uygulamasına zemin hazırlıyor. O nedenle işgalciyle onun kirli planlarına karşı direnişe geçmek, karşı durmak ve genel seferberlik ilan etmek artık vaciptir.”

Üç haftadır Mescidi Aksa’yı zaman olarak bölen işgal rejimi, mekân olarak da bölmek için Yahudi bayramlarını bahane ederek dün ve bugün Mescidi Aksa’ya, içinde nöbet tutan, namaz kılan ve ilim öğrenen Kudüslülere saldırdı. Saldırı sonucu özellikle Kıbli Mescidinde büyük hasar meydana gelirken, onlarca Kudüslü de yaralandı ve atılan gazlardan etkilendi.

Saldırıyla ilgili Arap ülkelerinden ciddi bir tepki gelmezken, Filistin direniş grupları sert bir dille saldırıyı kınayarak, bunun karşılıksız kalmayacağını ifade ettiler.

BİLİNDİĞİ GİBİ GEÇTİĞİMİZ PAZAR İSRAİL MESCİD-İ AKSAYA SALDIRMIŞTI>>>>>


Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat