HAMAS İsrail'i Mescid-i Aksa konusunda uyardı


HAMAS İsrail'i Mescid-i Aksa konusunda uyardı

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 14 Eylül 2015 Pazartesi 00:50


İşgal rejimini Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlaller konusunda uyaran Hamas: "Mescid-i Aksa'nın tasfiyesi asla gerçekleşmeyecek bir hayal" dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
İslami Direniş Hareketi (Hamas), işgal rejiminin Arap ve İslam ülkelerinin kendi iç işleriyle meşgul olmalarını fırsat bilerek Mescid-i Aksa'yı tasfiye etmek istediğini fakat bunun asla gerçekleşmeyecek bir hayal olduğunu söyledi.

Hamas Hareketi bugün (13 Eylül Pazar) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal rejiminin Mescid-i Aksa'ya yönelik tehlikeli ihlallerinin El-Kıbli Mescidi'nde yangın çıkarma ve murabıtların üzerine kurşun yağdırma noktasına ulaştığını, Mescid-i Aksa'ya düzenlenen baskınların yoğunlaştığını ve baskınlara işgal hükümetinden bakanların da katıldığını ifade etti.

İşgal rejimini Mescid-i Aksa'yı hedef alan ihlaller konusunda uyaran Hamas Hareketi, bu ihlallerin tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

Uluslararası toplumu olası bir patlama yaşanmadan önce işgal rejiminin Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine son vermek üzere müdahaleye davet eden Hamas Hareketi, Arap ve İslam ülkeleri hükümetlerini sessizliklerini bozarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye davet etti.

Hamas Hareketi, Filistin Yönetimi'nden de işgal güçleriyle yürütülen güvenlik koordinasyonuna son vermesini ve Batı Yaka'da direnişin elini serbest bırakmasını istedi.

İşgal Güçlerinin Mescid-i Aksa baskınına büyük tepki geldi

İşgal güçlerinin bugün (13 Eylül Pazar) Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskın Filistinli, Arap ve İslami şahsiyetler ve kurumlar tarafından şiddetle kınanarak, zaman ve mekân bakımından hiçbir sınır tanımayacak bir patlama yaşanabileceği uyarısı yapıldı.

İşgal güçlerinin bu sabah Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskın sırasında cemaatten ve murabıtlardan onlarca kişi yaralandı. İşgal güçleri Yahudi yerleşimcilerin rahatça baskın yapabilmesi için Mescid-i Aksa'yı boşalttı.

İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO), işgal güçlerinin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskını şiddetle kınadı.

ISESCO tarafından bugün konuyla ilgili yayınlanan bildiride, Mescid-i Aksa'ya yönelik terörist saldırının tüm dünya devletlerince kınanması ve sorumlularının cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de işgal güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskını kınayarak, Mescid-i Aksa'yı bölme girişimlerinden vazgeçilmesini istedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı bildiride baskını kınayarak, işgal yönetimini kutsallara saygı duymaya ve kırmızıçizgileri aşmamaya davet etti.

Filistin Parlamentosu da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acilen toplanarak işgal polisinin ve yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya baskınını kınamasını istedi.

Direniş Grupları: "Mescid-i Aksa'ya Saldırılar Karşısında Sabrımız Sonsuz Değil"

Gazze Şeridi'nde faaliyet gösteren direniş grupları, Mescid-i Aksa'yı hedef alan cinayetler karşısında sabırlarının çok uzun sürmeyeceğini belirterek, Mescid-i Aksa'da yaşananlar karşısında sessiz kalan Filistin Yönetimi'ni ve Arap rejimlerini kınadı.

İşgal güçlerinin bu sabah (13 Eylül Pazar) Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskın sırasında cemaatten ve murabıtlardan onlarca kişi yaralandı.

Filistinli grupların konuyla ilgili yayınladığı ortak bildiriyi Gazze'de düzenlenen basın toplantısında Hamas liderlerinden İsmail Rıdvan okudu.

Bildiride, Mescid-i Aksa'yı zaman ve mekân bakımından ikiye bölmek isteyen işgal rejiminin bu planını uygulamasına asla izin verilmeyeceği ifade edildi.

Mescid-i Aksa'ya düzenlenen baskınların devam etmesinin olası sonuçlarından tamamen işgal yönetiminin sorumlu olacağını kaydeden gruplar, canlarıyla ve bedenleriyle Mescid-i Aksa'yı savunan Kudüs halkını, erkek ve kadın murabıtları da selamladı.

Filistin Yönetimi'nin tavrını ve Arap rejimlerinin duyarsızlığını eleştiren gruplar, işgal güçleriyle yürütülen güvenlik koordinasyonuna son verilmesini istedi.Er-Reşak: "Baskınlar Mescid-i Aksa'yı Bölmeyi Hedefliyor"

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden İzzet Er-Reşak, işgal rejimi Tarım Bakanı ve Yahudi yerleşimci sürülerinin Mescid-i Aksa'ya bugün işgal güçlerinin himayesinde düzenlediği baskının Mescid-i Aksa'yı bölme planlarına hizmet ettiğini söyledi.

İzzet Er-Reşak, bugün (13 Eylül Pazar) sosyal paylaşım sitelerinden Facebook'taki kişisel sayfasında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa'ya saldırmasının ve El-Kıbli Mescidi'nde yangın çıkarmasının işgalcilerin cinayetlerine eklenen tehlikeli bir gelişme olduğunu ifade etti.

İşgal güçlerinin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek bekçileri ve ilim meclisleri öğrencilerini kovmasının tüm kırmızıçizgileri aştığını bildiren Er-Reşak, "Ne pahasına olursa olsun Mescid-i Aksa'nın bölünmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Baskınlara karşı Mescid-i Aksa'da nöbet tutan kadın ve erkek murabıtlara övgüde bulunan Er-Reşak, işgal güçlerinin cinayetlerinin murabıtları korkutamayacağını söyledi.

İSRAİL İŞGAL GÜÇLERİ MESCİD-İ AKSAYA BU PAZAR BASKIN DÜZENLEMİŞTİ

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat