Hamas Gazze'deki Hükumet İdare Komitesini lağvetti


Hamas Gazze'deki Hükumet İdare Komitesini lağvetti

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 18 Eylül 2017 Pazartesi 17:42


Hamas, İsrail ablukası altındaki Gazze'de daha önce kurduğu İdari Komiteyi, Filistin siyasi bölünmüşlüğünü sonlandırmak amacıyla feshettiğini duyurdu.

Küre Medya / Haber Merkezi
Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Mısır'ın, Filistin'in siyasi bölünmüşlüğünün sonlandırılması çerçevesinde ortaya koyduğu çabalara icabet edildiğine vurgu yapılarak, Gazze'deki İdari Komite'nin feshedildiği duyuruldu.

Açıklamada, Filistin Uzlaşı Hükümeti'nin Gazze'de "hemen" görevi devralması, genel seçimlerin yapılması ve Hamas'ın Fetih Hareketi ile diyaloğa hazır olduğu belirtildi.

Açıklamada, 2011 Kahire anlaşmasının uygulanması ve bu çerçevede anlaşmayı imzalayan bütün Filistinli gurupların yer alacağı bir ulusal birlik hükümetinin kurulması çağrısı yapıldı.

Gazze'deki Hamas hükümetinin, geçen mart ayında hükümet işlerinin yürütülmesi için kurduğu İdari Komite, Filistin yönetimi tarafından kabul edilmemişti.AMAÇ GAZZE VE BATI ŞERİA'DAKİ BÖLÜNMÜŞLÜĞE SON VERMEK

Hamas, ağustos ayının başlarında, Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasında bölünmeye son verilmesi kapsamında İdari Komiteyi feshetmeyi de içeren yeni bir siyasi girişim sunmuştu.

Fetih Hareketi ve Filistin yönetimi lideri Mahmut Abbas ise daha önce bir çok kez Hamas'a "Gazze'deki İdari Komitenin koşulsuzca feshi, Filistin hükümetinin Gazze Şeridi'nde etkin hale gelmesi ve seçimlere gidilmesi" çağrısında bulunmuştu.Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye başkanlığındaki üst düzey heyet, 9 Eylül'de Gazze'den ayrılarak Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitmişti.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım da 13 Eylül'de yaptığı açıklamada, uzlaşı için Kahire'de Fetih Hareketi yöneticileriyle hemen masaya oturabileceklerini belirterek, "Hamas, Gazze'de kurulan İdari Komiteyi feshetmeye, uzlaşı hükümetinin görevini oradan sürdürebilmesine imkan sağlamaya ve seçimleri yapmaya hazırdır." ifadelerini kullanmıştı.  TÜRKİYE HAMAS'IN TAVRINDAN MEMNUN

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın Gazze'deki Hükümet İdare Komitesi'ni lağvetme kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Dışişleri Bakanlığı'nca konuyla ilgili yayınlanan bildiride, Filistin'de birlik ve bütünlüğün sağlanması için tarafların bu fırsatı değerlendirmeleri çağrısı yapıldı.

Hamas tarafından yapılan ve Filistinliler arası uzlaşı bakımından önemli bir adım teşkil eden açıklamayı memnuniyetle karşıladığını kaydeden Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı bildiride ayrıca şu ifadelere yer verdi:


"Filistinli kardeşlerimizin birliğinin sağlanması yönünde ortaya çıkan bu fırsatın değerlendirilmesi için tüm ilgili taraflara çağrıda bulunuyoruz.
Uzlaşı sürecinin ivedilikle sonuçlandırılması, iki devletli çözüm ve bölgenin istikrarı bakımından bir gereklilik arz etmektedir."

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik çabaları  çerçevesinde Filistinliler arası uzlaşı sürecine desteğinin devam edeceğini dile getirdi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat