“Halkım, Faiz Lobisine Artık Prim Vermemeli”


“Halkım, Faiz Lobisine Artık Prim Vermemeli”

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 10 Aralık 2016 Cumartesi 15:50


Cuma namazı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Faiz lobisine benim halkım, milletim artık prim vermemeli. Çünkü faiz lobisi dikkat ederseniz bir yarış içerisinde. Kendi öz kaynaklarıyla değil, halkının parası üzerinden, halkının mevduatını kendisi ranta dönüştürüyor ve onunla da daha sonra övünüyor” dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde kıldığı Cuma namazının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayarak, gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.“MİLLETİM, TÜRK LİRASINA GEÇİŞE DAHA DA YÜKLENMELİ”

Basın mensuplarının ekonomi ile ilgili değerlendirmesini sorması üzerine, hükûmetin dün açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararlarının girişimcileri ve piyasayı rahatlatmaya yönelik olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017’de kamuda 100 bin kişinin istihdam edilmesi ve 500 bin kişinin İŞKUR'un aktif iş gücü programından yararlandırılacak olmasını ‘geçiş süreci için gayet iyi tespit edilmiş bir adım’ olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz cumadan bu yana dövizden TL’ye geçişe yönelik atılan adımları takdirle karşıladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halkıma ülkem adına, milletim adına gerçekten çok çok teşekkür ediyorum. Ama yeterli mi? Değil. Bence buna milletim daha da yüklenmeli diye düşünüyorum. Nitekim dün Sayın Başbakanımız bununla ilgili de bir açıklama yaptı, devletin de kamuya ilişkin olarak yapacağı alımlarda, ihalelerde vesaire, fevkalade bir durum olmaması hâlinde orada da Türk Lirasıyla bu adımların atılacağını söylemiş olması da yine bizi rahatlatacaktır” dedi.

“YERLİ PARAYLA İTHALAT VE İHRACATI GERÇEKLEŞTİRELİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili değerlendirmesinin devamında şunları söyledi: “Tabi bir diğer önemli adım da, Sayın Putin’le yaptığım son görüşmede bunu tekraren konuşmuştuk, ondan 1 yıl önce -o malum hadiseden önce- Sayın Putin’le bunları konuşmuştuk. Demiştik ki, biz yerli parayla aramızdaki ithalat, ihracat olayını gerçekleştirelim. Çünkü bizim Rusya Federasyonu’yla aramızdaki ticaret hacmi bir ara biliyorsunuz 35 milyar dolara kadar çıkmıştı. Bu tabi çok ciddi bir rakam ve diyelim ki Rusya Ruble’siyle yapılıyor olması, bizden aldıklarını da Türk Lirasıyla alıyor olmaları ciddi manada bir rahatlama getirecektir. Bunu İran’la yaptığımız görüşmelerde de konuşmuştuk, yani İran Dinar’ı -ki onlar da şimdi Tümen’e geçecekler- için de böyle bir adım da söz konusu. Onlarla da bizim hedefimiz aslında çok yüksek bir rakama ulaşmaktı. Sonra Çin’le yaptığım görüşmede de yine Şi Cinping’le de bunları konuştuk, o da buna çok çok olumlu baktı. Bunları daha da yaymamız mümkün, yani ticaret hacminin geniş olduğu ülkelerde bu adımları atmak suretiyle, paralarımızın üzerindeki kur baskılarını ortadan kaldırırız.”

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat