Halep'ten çıkanlar 14 bini geçti


Halep'ten çıkanlar 14 bini geçti

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 19 Aralık 2016 Pazartesi 15:27


Tahliyelerin ilk gününden bu yana muhaliflerin kontrolündeki doğu Halep'ten çıkarılanların sayısı 14 bini aştı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye'de muhaliflerin kuşatmasında ve Hizbullah kontrolündeki bulunan Fua ile Keferya beldelerinden çıkan tahliye konvoyu, batı Halep'te rejim güçlerinin kontrolünde olan bölgeye ulaştı.

14 BİNİ AŞTI

AA'nın aktardığı habere göre Tahliyelerin ilk gününden bu yana muhaliflerin kontrolündeki doğu Halep'ten tahliyelerin başladığı perşembe gününden bu yana otobüslerle ve kendi imkanlarıyla İdlib'e ulaşanların sayısı 14 bini geçti.

FUA ve KEFERYA'DAN İLK KONVOY HEDEFE ULAŞTI

İdlib'teki Fua ve Kefreya'dan sabah saatlerinde yola çıkan 10 otobüslük tahliye konvoyu, güvenli şekilde rejim ve rejim yanlısı Şii milislerin kontrolündeki batı Halep'e vardı.

46 OTOBÜS İDLİB'DE

Eş zamanlı olarak rejim kuşatmasındaki doğu Halep'ten çıkan 46 otobüslük konvoydaki otobüslerin tamamı da İdlib'e ulaşmış durumda.

20 OTOBÜSLÜK KONVOY YOLDA

Doğu Halep'ten yola çıkan 20 otobüslük bir konvoy ise Raşidin semtinde rejimin kontrol noktasından geçti. Konvoy, İdlib yönünde muhaliflerin kontrolündeki bölgeye ilerliyor.

 TAHLİYELE RİÇİN ANLAŞMA SAĞLANMIŞTI

Türkiye ile Rusya'nın arabulucuğuyla dün muhalifler ve rejim ile rejim yanlısı Şii milisler arasında yeni bir mutabakat gerçekleştirilmişti. İki ülke, yeni mutabakatın garantörü olmuştu. Mutabakata göre, doğu Halep'teki sivil ve muhaliflerin 20 bininin bugün, geri kalanının yarın tahliye edilmesi öngörülüyor. Buna karşılık, Fua ve Kefreya'dan 3 gün içinde toplam 4 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor.

FUA ve KEFERYA

Yaklaşık 15 bin Şii nüfusa sahip Fua ve Kefreya'yı, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızlarına bağlı militanlar kontrol ediyor. Beldeler 1,5 yıldır muhaliflerin kuşatmasında. Ancak rejim havadan yoğun şekilde insani ve askeri yardım ulaştırıyor. Halkın ihtiyaçları bu şekilde karşılanıyor. Muhalifler, rejim kuşatmasında 18 bölge bulunduğunu, Fua ve Kefreya'ya dair tüm taleplerin kabul edilmesi halinde rejim güçlerinin ablukada altındaki yerleşimlerde katliam yapabileceğinin altını çiziyor.

MADAYA ve ZEBADANİ'DNE DE TAHLİYELER OLACAK

Mutabakatla, rejim ordusu ve rejim yanlısı teröristlerin kuşatmasında bulunan Şam'ın Madaya beldesi ve Zebadani ilçesinden de tahliyeler gerçekleşecek.

Hasta, yaralı ve çocuklardan oluşan bin 500 kişinin Salı günü çıkartılması bekleniyor.

TAHLİYELER ENGELLENMİŞTİ

İranlı General Seyid Cevad komutasındaki rejim yanlısı terör grupları, geçen Perşembe ve Cuma günü, doğu Halep'ten rejim bölgesine giden tahliye konvoylarına saldırmış, toplam 18 sivili öldürmüştü.

Ateşkes ve tahliyelere başından beri karşı çıkarak yüzbinlerce sivilin hayatını hiçe sayan terör grupları, son saldırıların ardından Fua ve Kefreya'dan da tahliyelere izin verilmesi şartını ileri sürmüştü.

HALEP'TEKİ Şİİ VARLIĞI

Lübnan ve Irak Hizbullahı, Afganistanlı Fatimiyun Tugayı, Iraklı Nüceba Hareketi Tugayı ile Bakır Tugayı toplamda yaklaşık 7 bin teröristle Halep'in doğusunda işgallerini sürdürüyor.

 TİMETÜRK

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat