Halep'te yerleşim yerlerine saldırı


Halep'te yerleşim yerlerine saldırı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 27 Kasım 2016 Pazar 17:24


Halep'te muhalif bölgelerdeki yerleşim yerlerini hedef alan saldırılarda 46 kişi öldü, 325 kişi yaralandı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye'de rejim güçlerinin ablukası altındaki Halep'te yerleşim yerlerini hedef alan hava saldırılarında 46 kişi hayatını kaybetti, 325 kişi yaralandı.

Halep'teki sivil savunma ekibinin basın sorumlusu İbrahim Ebu Leys, "Rus ve rejime ait savaş uçakları, Halep ilinin doğu kesimlerinde muhaliflerin denetimindeki bölgeleri yoğun bir şekilde bombaladı" dedi.

Saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da olduğu Sahur'da 12, Kafrm Tahan'da 6, Merce'de 4, Bab Neyrab'da 2, Katırci'de 7, Mesekin Hanano'da 4, Beyanun, Maret el-Artik, Daret el-İzze'de birer, Kafr Bisin'de 4, Mansur'da 2, Kafr Hamra'da 2 olmak üzere 46 kişinin hayatını kaybettiğini, 325 kişinin yaralandığını söyleyen Leys, "Söz konusu bölgelerde enkaz altında çok sayıda ölü ve yaralı var. Yoğun saldırılar nedeniyle olay yerlerine gidemiyoruz" diye konuştu.

"Halep'e 150 hava saldırısı düzenlendi"

Rejime ait askeri helikopterlerin de kentin muhaliflerin kontrolündeki yerleşim yerine varil bombalarıyla saldırdığını aktaran Leys, "Sabahtan bu yana rejim ile Rus savaş uçakları Halep'e 150 hava saldırısı düzenledi. Hava saldırılarının yanı sıra rejim güçleri de karadan yerleşim yerlerine saldırdı. Kara ve hava saldırılarından dolayı halk dışarı çıkamadı" ifadelerini kullandı.

Halep'te yönetim karşıtlarının kontrolündeki bölgelere 15 Kasım'dan bu yana düzenlenen saldırılarında 508 sivil öldü, bin 871 sivil de yaralandı. Rejim ve destekçilerinin saldırılarında tüm hastaneler servis dışı kalırken kentte muhalif bölgelerde sadece 3 fırın çalışıyor. Yoğun bombardımandan dolayı kentte altyapı çökerken yollar da kullanılmaz hâle geldi.

Bölünmüş kent: Halep

Suriye’deki iç savaşın kaderini değiştirme potansiyeline sahip kent Halep, rejim ile muhalifler arasında bölünmüş durumda. Kentin batı semtlerini elinde bulunduran rejim, muhaliflerin denetimindeki Halep’in doğu semtlerini Temmuz ayından bu yana kuşatma altında tutuyor.

Rejim, stratejik Halep kentindeki savaşı kendi lehine çevirmek isityor. Bu amaçla muhaliflerin elindeki doğu semtleri yoğun bir bombarımana tâbi tutuyor. Binlerce İran yanlısı Şii milis de Halep'te Esed'e desek veriyor.

Yaklaşık 300 bin sivilin yaşadığı tahmin edilen kentin muhalif bölgelerinde daha kolay bir şekilde ele geçirmek amacıyla rejim ve Rusya, birçok kez ateşkesle eş zamanlı olarak "güvenli koridorlar" uygulamasına başvurmuştu. Hem halka hem silahlı gruplara bu koridorları kullanarak kentten çıkmaları için çağrı yapmıştı. Ancak ne halk ne de silahlı gruplar kentten çıkmıştı. 

Kaynak: Al Jazeera

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat