Haçlı ordusu yine saldıracak!Hedef müslüman Afrika ülkeleri


Haçlı ordusu yine saldıracak!Hedef müslüman Afrika ülkeleri

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:51


Amerikan Washington Post gazetesi Amerikalı siyaset bilimci Jay Ulfelder'in hazırladığı'dünyada darbe riski altında bulunan ülkeler' raporunun ayrıntılarını bir dünya haritası eşliğinde verdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
2013'te darbeye maruz kalacağı öngörülen ülkeler içinde Pan-sahel diye nitelenen Müslüman Afrika'nın tamamı yer alıyor. Suriye'nin de bulunduğu'darbelenecek' ülkelerden 22'si Müslüman.

Fransa öncülüğünde Batı Afrika ülkesi Mali'yi işgal eden Batı dünyasının asıl hedefinin Müslüman Arfika ülkeleriyle küresel sistem için sorun yaratan bazı Asya ve Amerika kıtasındaki rejimler olduğu netleşti. Amerikan Washington Post gazetesinde yayımlanan bir araştırmada, çoğunluğu Pan-sahel diye nitelenen Batı ve Kuzey Afrika'daki Müslüman ülkelerin yer aldığı 30 rejimin bu yıl içinde muhtemel bir askeri ve siyasi darbeyle karşılaşabileceği ileri sürüldü. Üç gün önce'Afrika'nın Kuzey Koresi' olarak nitelenen Doğu Afrika ülkesi Eritre'deki başarısız askeri darbeyi hatırlatan gazete, Amerikalı siyaset bilimci Jay Ulfelder'in hazırladığı'dünyada darbe riski altında bulunan ülkeler' raporunun ayrıntılarını bir dünya haritası eşliğinde verdi.

Etnik ve dini ayrımlara vurgu

Risk altındaki 30 ülkeyi sıralayan siyaset bilimci Ulfelder, raporunda'Geçen yıl Mali ve Gine-Bissau'da darbe yapıldı. Sudan, Liberya ve Madagaskar'da darbe riski çok yüksek. Suriye, Yemen, Çad, Afganistan ve Bangladeş gibi ülkelerde ise askeri bir darbe olma ihtimali oldukça güçlü' ifadelerini kullandı. Raporu yayımlayan Washington Post gazetesi, bu tahminlerin diğer araştırmaların verilerinden yararlanılarak hazırlandığını belirterek,'Ekonomik ve sosyal krizlerin pençesindeki Pan-sahel bölgesi en büyük risk altındaki alan. Özellikle Müslüman ve Hristiyanların birlikte yaşadığı Nijerya. Çad, Sudan ve Moritanya'da da darbe ve siyasi şiddet riski oldukça tehlikeli boyutlarda' değerlendirmesinde bulundu.

El-kaide mağrib faktörü

Raporda darbe riski yüksek olan Afrika ülkelerinde El-Kaide Mağrib'in de etkili olduğunu belirtilen gazete, Batı dünyasının'terörle mücadele' konseptiyle bu bölgeye yaklaştığını ve ittifak halinde hareket ettiğini kaydetti. Rapora göre Amerika kıtasında Ekvador ve Haiti'de darbe ihtimali yüksekken Ortadoğu'da Suriye ve Yemen riskli ülkeler oldu. Asya'da ise Afganistan, Bangladeş, Kamboçya ve Doğu Timor'da darbe ihtimali oldukça fazla.

Matematik kısa strateji derindir

'Darbe riski altındaki ülkeler' raporunu hazırlayan siyaset bilimci Jay Ulfelder,'Bu ülkeleri belirlerken istatistiki modellerden yararlandım. Ama matematiğe gömülü kalmadım. Sosyal, siyasal ve tarihsel verileri de gözönüne aldım' diye konuştu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat