GSM hattı sorgulama hizmeti genişliyor


Dikkat adınıza hat açılmış olabilir


GSM hattı sorgulama hizmeti genişliyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 09:42


Bakan Binali Yıldırım, herhangi bir GSM operatörü abonesi olmayanlar da e-devlet üzerinden hat sorgulayacağını açıkladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Binali Yıldırım, İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti'nin kapsamını genişletmek için çalışma başlattıkları belirterek, yeni uygulama ile cep telefonu abonesi olmayan vatandaşlar da bilgileri dışında adlarına hat açılıp açılmadığını E-devlet üzerinden öğrenme imkanına kavuşacağını belirtti.

Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların haberi olmadan adlarına açılan cep telefonu hatlarının iptal edilmesini sağlamak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından başlatılan "İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti" sayesinde vatandaşların mağduriyetine yol açabilecek önemli bir sorunun çözüldüğünü vurguladı.

-Hat sorgulama hizmetinin kapsamı genişliyor-

Şimdiye kadar sadece cep telefonu abonesi olanların sorgulama yapabildiğini hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti: "BTK tarafından 2 Ocak 2013 tarihinde başlatılan, İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti'nden, kimlik doğrulama ihtiyacından dolayı, şimdiye kadar sadece cep telefonu aboneleri faydalanabiliyordu. Uygulama başladıktan sonra cep telefonu abonesi olmayanların da, haberleri olmadan adlarına cep telefonu hattı açılıp açılmadığını öğrenmek istedikleri yönünde talepler gelmeye başladı. Bunun üzerine cep telefonu abonesi olmayanların da bu hizmetten faydalanmasını sağlayacak yeni bir çalışma başlattık. Kısa bir süre sonra hizmete girecek uygulamayla cep telefonu abonesi olmayan vatandaşlar da bilgileri dışında adlarına hat açılıp açılmadığını E-devlet üzerinden öğrenme imkanına kavuşacak."

-"Yasa dışı amaçlarla kullanabiliyor"-

Habersiz açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle hat sahiplerinin çeşitli sorunlarla karşılaşabildiğini belirten Yıldırım, "Başkasının adına hat alan bazı kişiler, bu hatları dolandırıcılık gibi yasa dışı amaçlarla kullanabiliyor. Bu gibi olaylar nedeniyle kağıt üstünde hattın sahibi olarak gözüken, ancak bundan haberi olmayan vatandaşlar zor durumda kalıyor" diye konuştu. Yıldırım, internet üzerinden yaptıkları sorgulama sonucunda adlarına başka hatların açıldığını tespit eden vatandaşların, ilgili GSM işletmecilerine başvurarak bu hatların iptal edilmesini isteyebileceklerini söyledi.

Üzerineze kayıtlı GSM hattı sorgulamak için  TIKLAYINIZ...

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat